Tea Gorjanc Prelević: Neiskrena manipulacija žrtvama u Jasenovcu (VIDEO)
Nakon što je crnogorski Parlament usvojio Rezoluciju o genocidu u sistemu logora Jasenovac, Dahau i Mathauzen, odnosi Podgorice i Zagreba su pod znakom pitanja. Postavlja se i pitanje koliko će Rezolucija uticati na ionako krhke odnose u celom regionu. "Dobrosusedski odnosi i regionalna saradnja su suštinski delovi procesa proširenja Evropske unije“, kažu u Evropskoj komisiji za Insajder.
Za Rezoluciju o genocidu u sistemu logora Jasenovac, Dahau i Mathauzen glasala su 42 poslanika od ukupno 81 poslanika u Skupštini Crne Gore. Oni koji smatraju da je Rezolucija nepotrebna, kažu da je reč o lošem potezu predlagača Rezolucije, predsednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića. Ukratko, veruju da je to samo guranje prsta u oko Hrvatskoj:
“Mislim da se radi o jednoj neiskrenoj manipulaciji žrtvama. I o jednoj provokaciji koja služi za dnevno političku upotrebu – nažalost. Mislim da je cilj da se zabašuri izglasavanje Rezolucije o Ujedinjenih nacija o genocidu u Srebrenici – a I da Mandić postane veći Vučić od Vučića, da tako kažem. I da mu Vučić još na tome i čestita. Tako da, podsetila bih gledaoce da je Skupština u Srbiji odbila da izglasa takvu Rezoluciju, da se ne bi zamerila Hrvatskoj”, kaže za Insajder Tea Gorjanc Prelević iz NVO “Akcija za ljudska prava” iz Podgorice.
Po usvajanju Rezolucije, oglasilo se Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske; Rezoluciju smatra neprihvatljivom i neprimerenom, uz upozorenje da će uticati na bilateralne odnose Zagreba i Podgorice, ali i evropski put Crne Gore. Sličnu poruku ima i hrvatski premijer:
“I vjerujemo da Crna Gora ima puno važnih tema kojima se treba baviti i ispunjavati kriterije osobito vezane za poglavlja 23-24, a i kada je riječ o procesiranju ratnih zločina za zločine koji su počinjeni protiv Hrvata i u Hrvatskoj na našem teritoriju 1991. godine. Mi ćemo zadržati pravo da procijenimo kada i kako ćemo reagirati na ovakvu rezoluciju koja još jednom podsjećam - Nije izraz niti namjere dobrosusjedskih odnosa, niti međusobnog poštovanja”, izjavio je predsednik hrvatske Vlade Andrej Plenković.
Inače, samo dva dana pre usvajanja Rezolucije, Crna Gora je dobila pozitivne ocene o napretku u poglavljima 23 i 24 koja se tiču pravosuđa i pravde. To je Hrvatska pozdravila, uz napomenu da neće stajati na evropskom putu Crne Gore. Da li i u kojoj meri to sada menja usvojena Rezolucija?
"Nadamo se da će vlasti, koje će u narednom periodu biti nadležne za ovaj put Crne Gore ka EU – a to ne mora uopšte da znači, da će to biti ova Vlada. Da će ona imati u vidu da ne treba da se svađaju sa onima, u čije društvo treba da uđu”, rekla je za Gorjanc Prelević.
Evropska porodica, koja jeste cilj zvanične Podgorice, već je reagovala. Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel otkazao je posetu Crnoj Gori, ali je pozvao crnogorskog predsednika Jakova Milatovića da se sutra sastanu u Briselu.
Izvor: Insajder