Tatar Anđelić (UCG) za Svet i mi: Rekla bih da su studentski protesti posustali, a ne da su potpuno slomljeni (VIDEO)
Studenti mesecima protestuju u Srbiji, što je inspirisalo mnoge mlade u regionu da se bore za pravednije društvo. Tako je bilo i u Crnoj Gori, gde se neformalna grupa studenata “Kamo sjutra” organizovala krajem prošle godine, kada su podržali proteste protiv seksualnog uznemiravanja u jednoj podgoričkoj gimnaziji. A onda se 1. januara dogodilo masovno ubistvo na Cetinju i ta neformalna grupa studenata je pokrenula proteste kojima je prisustvovao veliki broj građana. Pre nekoliko dana, grupa “Kamo sjutra” saopštila da prestaje sa delovanjem. Jasna Tatar Anđelić, profesorka Univerziteta Crne Gore, gostujući u emisiji "Svet i Mi", istakla je "da su studentski protesti posustali, a ne da su potpuno slomljeni" i dodala da je jako važno da u Crnoj Gori postoji grupa kao što je “Kamo sjutra”, nepartijski, slobodno misleći pokret.

"Od samog početka, crnogorska grupa studenata se suočavala sa, govorim o periodu pre cetinjske tragedije, targetiranjem od strane političkih partija, u kojima im je govoreno, kao i svim ostalim protestantima, da su protesti u slučaju seksualnog uznemiravanja u gimnaziji politički motivisani od strane bivšeg režima, što implicira da postoji i sadašnji režim, da su pod uticajem političkih partija; dakle, targetirani su ljudi i tako dalje, i tako dalje", istakla je profesorka kao jedan od mogućih razloga zašto je došlo do prekida protesta.
Sa pritiscima se nastavilo, pa su se protesti proredili, da bi, pre nekoliko dana, grupa “Kamo sjutra” saopštila da prestaje sa delovanjem.
"Protest je prekinut, onako kako se to može videti, ja to posmatram kao građanka, nakon jedne TV emisije na jednom crnogorskom mediju, u kojem je govoreno o tome ko sve dolazi na proteste, ko može, a ko ne može da dođe na proteste i zbog čega je to tako. Tu su gostovala dva predstavnika, jedan student i jedna studentkinja organizacije Kamo sjutra. Nakon te emisije, organizacija Kamo sjutra se skoro nije oglašavala i na kraju smo dobili ovu informaciju koju smo dobili", rekla je Tatar Anđelić.
Međutim, protesti i dalje traju jedino na Cetinju, gradu u kojem je za dve i po godine u masovnim ubistvima stradalo 23 građana, među kojima i četiri dečaka. Kako ističe sagovornica Insajdera, Cetinje je "pogotovo nakon ovog poslednjeg masovnog ubistva bilo meta jedne užasne političke kampanje, u kojoj se neverovatna količina mržnje slila u ovaj grad."
"Dešavanja u Crnoj Gori se stalno pokušavaju prebaciti na politički teren i jednom vrlo ružnom, ako hoćete prljavom, agresivnom propagandom skrenuti sa onoga što je u stvari tema tih protesta, a protesti su zbog nečinjenja crnogorskih vlasti, aktuelnih, a i prethodnih, kada govorimo o prvom masakru", zaključila je Jasna Tatar Anđelić, profesorka Univerziteta Crne Gore.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.