Sumnje u regularnost izbora u Nišu – preliminarni rezultati objavljeni, pa poništeni, pa povereni privatnoj firmi (VIDEO)

Biračko pravo - instrument odlučivanja o tome ko će u ime građana da vlada, trebalo bi da je neprikosnoveno pravo. Volja birača zbog toga je temelj demokratski uređenog društva. Tako bi zapravo trebalo da bude.

Niš Foto: Insajder

Kada se međutim, kao u Nišu, dogodi da Gradska izborna komisija dva puta saopšti, pa poništi preliminarne izborne rezultate do kojih je sama došla, a zatim za taj svoj posao angažuje privatnu firmu – onda to otvara ogroman prostor za sumnju u tačnost izbornog rezultata. I sve vreme, gotovo mesec dana, u Nišu se koplje osvajanja vlasti lomi oko samo jednog odborničkog mandata.

Članovi biračkih odbora broje glasove i podatke o njima unose u zapisnike. Podatke iz zapisnika potom obrađuju statističari državnog Zavoda za statistiku. Rezultati glasanja, za čiju su tačnost na lokalu odgovorne gradske izborne komisije, dovode do konačnog izbornog rezultata, na osnovu kojeg se formira vlast u nekoj opštini ili gradu. Tako je u idealnom svetu. 

U Nišu međutim skoro mesec dana od izbora čekamo da Gradska izborna komisija saopšti verodostojne preliminarne rezultate i da na osnovu toga za početak shvatimo ko je osvojio vlast u tom gradu. Komisija u dva navrata povlači preliminarne rezultate do kojih je sama došla, a zatim taj posao poverava privatnoj firmi. Sve to otvara ogroman prostor za sumnju u zakonitost izbornog procesa.

"Da se razumemo, u zakonu o lokalnim izborima jasno piše ko je odgovoran za zakonite izbore i ko utvrđuje rezultate izbora. Dakle, to je javni organ, to je organ vlasti, to nije nikakva privatna firma. Već sam taj gest, dakle, izaziva sumnju, odnosno sama komisija, izaziva sumnju u to da je ona sposobna da uradi svoj posao. Dakle, ako ona ne može da utvrdi rezultate izbora, onda ne može ni da radi svoj posao. I onda ona u tu svrhu angažuje privatnu firmu. To je samo po sebi jako, jako problematično“, kaže ua Insajder advokat i bivši poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Rodoljub Šabić.

Problematično je i to što je privatna firma "Big Data Technology“ kojoj je GIK poverio izradu preliminarnih rezultata - koju sam nije bio u stanju da obavi - osnovana početkom ove godine, pa nema referenci o njenoj stručnosti i osposobljenosti za taj posao. 

Jedino obrazloženje koje je javnost dobila od predsednice GIK-a u Nišu jeste da je ponuda te privatne firme bila najpovoljnija. U međuvremenu smo saznali i da je softver koji ta firma koristi izradio matematičar koji je, do penzije, te poslove obavljao u Republičkom zavodu za statistiku.

"Nije bilo tendera nikakvog, drugo vi ste čuli, i to praktično nezvanično, da je u pitanju nekakva najpovoljnija ponuda, to je bar saopštenje predsednice, koja je i predložila da se dalje angažuje ta firma, i sada postaje pitanje kako onda nema nigde podataka o tome, nigde na Portalu javnih nabavki, vi nemate ni priču o tome ko je pozvan ili ko je učestvovao, i ko je dao, i kakva je to najpovoljnija ponuda. I onda se potpuno jasno vidi, kada o ovim okolnostima govorimo, da nisu poštovani neki minimalni uslovi, koji bi se očekivali u situaciji kada se neka privatna firma angažuje za obavljanje nekog javnog posla“. kaže Šabić. 


A, od tog javnog posla poverenog privatnoj firmi zavisi i to ko će vladati u Nišu naredne četiri godine. Gradske izborne komisije su po zakonu jedine nadležne i odgovorne za primenu propisa i zakonitost izbornih procesa u lokalu. Od toga kako obave svoj posao zavisiće i poštovanje volje birača.

"Ne može ni najbolje napisan zakon da vam doprinese ništa, ako nemate institucije koje konsekventno primenjuju taj zakon i koje obezbeđuju da onaj ko ga krši, snosi za to sankcije. Ta je situacija praktično u ovom kontekstu kojeg mi sad živimo, nerešena. Dakle, sve do trenutka, dok na čelo institucije ne počnu da dolaze ljudi koji su tu rešeni da primenjuju zakon“, objašnjava Šabić.

Nije poznato da je, ikada do sada, za taj posao angažovana neka privatna firma. Republički zavod za statistiku – državni organ zadužen po Zakonu o izboru narodnih poslanika za statističku obradu podataka na republičkom nivou - u odgovoru Insajderu kaže da nema nikakvih saznanja o firmi BIG Data Technology, kao ni o softveru korišćenom za obradu podataka sa zapisnika o glasanju u Nišu.

Izvor: Insajder