Šuković o novoj antikorupcijskoj strategiji: Vlast ne zanima borba protiv korupcije, to je đavolji posao
Nijedna vlast ne pravi Strategije za borbu protiv korupcije i za suzbijanje korupcije jer oni prave korupciju, kaže za Insajder Danilo Šuković, nekadašnji član Saveta za borbu protiv korupcije. Prema njegovim rečima, to što je Vlada saopštila da je usvojila Nacionalnu strategiju za suzbijanje korupcije u periodu od 2024 do 2028 godine je čista formalnost.
Iz Nemanjine 11 danas je saopšteno da, imajući u vidu potrebu da se procesi usmereni na sprečavanje i borbu protiv korupcije planiraju i urede na sveobuhvatan i sistemski način, usvajanje Nacionalne strategije pokazuje da se Srbija nalazi na putu jasnog cilja i čvrstog opredeljenja sprečavanja i eliminisanja korupcije u najvećoj mogućoj meri.
Vlada u kojoj dominira Srpska napredna stranka poslednjih 12 godina dodaje i da su ovim dokumentom kao rizične obuhvaćene oblasti: policije, zdravstva, obrazovanja, lokalne samouprave, građevinarstva, finansiranja političkih aktivnosti, poreza i carina, javnih nabavki, privatizacije javnih preduzeća, dok su oblasti zaštite uzbunjivača i lobiranje zastupljene u okviru ovih oblasti.
Na svake četiri godine, javnost sazna da je usvojen dokument kojim bi trebalo da se suzbije korupcija u ključnim poljima. Sagovornik Insajdera odgovara na pitanje šta predstavlja taj period.
"To znači da postoji neka praksa, ni ja ne znam zbog čega, da se te Strategije usvajaju svake četiri godine. Prva je doneta 2005. godine i sticajem okolnosti, ja sam u ime Saveta za borbu protiv korupcije bio taj koji je rukovodio Radnim telom za izradu te strategije. I kada je ta strategija videla svetlost dana i kada je usvojena, komentari su bili i od evropskih institucija i od naših da je to jedna od najboljih strategija za bobu protiv korupcije u ovom delu Evrope, a možda i šire", ističe Šuković za Insajder.
To u teoriji znači da je dobro napisana, međutim, kako objašnjava, problem nije u Strategiji nego u tome kako se ona sprovodi.
"I posle te četiri godine počela je da se piše nova, iako od one prve nije ništa sprovedeno. I tako se one pišu jedna za drugom, a od realizacije nema ništa. I to je naš problem", jasan je sagovornik našeg sajta.
I nikada do sada nije problem u tome kako je napisan taj dokument jer je sveobuhvatan i sadrži kritična područja. Primena u praksi je to što nedostaje.
Jednostavnije rečeno - mrtvo slovo na papiru, ali lepo zvuči kad se čuje da je vlast odlučna u svojoj borbi protiv korupcije.
"Korupciju pravi vlast. Zamislite da neko u vlasti razmišlja: sad ja treba da pišem neki propis koji će mene da sakcioniše, pa to ćete malo da sačekate. To ne ide. Ne ide u zemljama koje su demokratske, a ne u jednoj Srbiji koja je nažalost više autokratska od demokratije", smatra nekadašnji član Saveta za borbu protiv korupcije.
Dodaje da je svakoj vlasti pa i ovoj, bez izuzetka, najvažniji rejting i borba za opstanak "na vrhu".
"Puna su im usta bore protiv korupcije, jer to je narodu lepo čuti kad kažu da će oni zaštititi, suzbiti korupciju. Onda onaj siromah građanin misli, sad kada ode kod lekara ne mora da daje još ekstra 100-200 evra, ili ne mora da potplati sudiju ili šta ja znam, nego će to biti rešeno. Međutim, naravno, od toga nema ništa. Čim oni zasednu u svoje fotelje, borba protiv korupcije ne postoji jer korupcija potiče od Vlade. Najviša je korupcija u Vladi. To je i Verica Barać rekla, a oni su se ljutili na to, ali to je tako", jasan je Šuković.
Kao u narodnoj poslovici, kaže naš sagovornik, riba smrdi od glave, tako je i sa korupcijom i svim elementima iste. Korupcija je po definiciji zloupotreba javnih interesa za privatni interes. Naš sagovornik slikovito objašnjava kako to izgleda.
"Npr, ja sam ministar, ja odlučujem šta je javni interes, šta ću da finansiram za javni interes, a vi ste privatnik. I ako se mi dogovorimo, ja ću naravno posao da ustupim vama. A koliko će to da košta, a ko će to da plati, to mene baš mnogo ne interesuje. Važno je ono što dobijemo od toga. A korupcija, opet, to je jedan fenomen koji je teško otkriti, jer u korupciji obe strane su u prekršaju i jedna drugu štiti. Tako da je đavolji posao borba sa korupcijom", sasvim je siguran Šuković.
A da bi se jasnije razumelo donošenje najnovije Nacionalne strategije, važno je naglasiti da u saopštenju Vlada, između ostalog, navodi da će njeno sprovođenje doprineti ispunjavanju 14 prelaznih merila za Poglavlje 23 - Pravosuđe i osnovna prava. Kada je reč o represivnim merama, ova strategija upućuje na izradu analize potreba za izmenama i dopunama Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije, kao i unapređenju rezultata istraga, procesuiranja krivičnih dela korupcije, povećanju broja osuđujućih presuda i oduzete imovine proistekle izvršenjem koruptivnih krivičnih dela.
"To je motiv. Nije motiv borba protiv korupcije i suzbijanje korupcije, nego je formalno-pravno motiv to 23. poglavlje. Da se tamo napravi recka da je Srbija usvojila Strategiju i da je to završeno. Potom da se otvori to poglavlje, a borba protiv korupcije - o tome i ne pomišljaju. A da li će je Srbija sprovesti ili neće, na kraju to ne interesuje ni Evropsku uniju. Bio sam u Briselu i to su rekli", zaključuje Šuković.
Da borba protiv korupcije u Srbiji nije dala očekivane rezultate i da najviše zabrinjava to što izgleda nije više visoko na agendi ni vlasti ni opozicije, izjavio je za Insajder predsednik Saveta za borbu protiv korupcije Miroslav Milićević.
Izvor: Insajder