Sukob aktivista i lidera opozicije: Optužbe i podrška nakon incidenta u Beogradu (VIDEO)

Medijskom bukom na studentsku tišinu - tako danas u Srbiji izgleda praćenje dva događaja dana. Ovaj drugi, desio se u noći između četvrtka i petka kada je došlo do sukoba između aktivista Srpske napredne stranke i lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa. Iz vladajuće koalicije tvrde svi u glas da je Đilas napadač. Stranka slobode i pravde da je njihov lider žrtva.

Dragan Đilas, foto: Srđan Ilić

U noći između četvrtka i petka grupa mladića predvođena članom predsedništva Srpske napredne stranke i gradskim sekretarom za investicije Lukom Petrovićem, lepila je u ulici Vojvode Stepe u Beogradu plakate sa natpisom “Đilas lopov”. Pomenuti lider Stranke slobode i pravde i njegov stranački kolega Đorđe Aleksić pojavili su se tokom te akcije, a onda je usledio sukob.

"Naneli su niz udaraca meni i Đorđu Aleksiću, oborili su nas na haubu, posle na ulicu, šutirali su nas nogama, svašta uzvikivali. Đorđe je prošao gore zato što me pokrio svojim telom. On ima takve povrede da ne može da hoda, ne može da ustane i ne sme da se kreće. To su mu lekari naložili. Moje povrede nisu takve, ja imam dva hematoma na glavi i imam modrice na nogama", objasnio je Dragan Đilas, predsednik Stranke slobode i pravde.

"Odmah su njih dvojica počeli da kidišu na našu omladinu, preteći im kako će im odrubiti glave, da znaju kako će proći, a onda im nije bilo dovoljno ni to, nego su počeli iz sve snage da biju omladinu. Prvi udarac je upućen od Dragana Đilasa direktno meni, a onda je njegov telohranitelj počeo da udara tu decu", istako je  Petrović.

Đilas kaže da su odmah pozvali policiju, koja je stigla za šest minuta, a da su potom on i Aleksić otišli u Urgentni centar. Posle burne noći, jutro je osvanulo uz pitanja: ko je prvi počeo? Ko je koga tukao? Ko je batinaš, a ko agresivac? Pre svega vlast se bavila tim pitanjima i optužbama tokom celog dana, dok su studenti i đaci na ulicama i u blokadama. 

"Đilas je sve što je uradio ne samo pokazao svoje pravo lice nego kako on vidi Srbiju, Srbiju kao zemlju u kojoj građani treba da se sukobljavaju, da priželjkuje građanski rat ili priželjkuje građanski rat, da opet Srbi na Srbe dižu ruke i da se proliva krv, naša krv po našim ulicama što je apsolutno neprihvatljivo", rekao je Miloš Vučević.

"Dragan Đilas ne može da istrpi da neki mladi čovek kaže ili napiše Đilase lopove, nego on ide fizički, sam, sa svojim telohraniteljem doduše da se obračunava sa njima i da bije decu po ulici", rekla je Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine

Slične poruke i od ministra finansija Siniše Malog, odbrane Bratislava Gašića, spoljnih poslova Marka Đurića, ali i onih koji se u javnosti retko oglašavaju, ministarki pravde i privrede Maje Popović i Adrijane Mesarović, ministra kulture Nikole Selakovića, bez portfelja Nenada Popovića i drugih. S druge strane svi opozcioni lideri šalju podršku Đilasu i pozivaju nadležne da reaguju. 

"Želim da se zahvalim posebnom našim prijateljima iz opozicije, jer su zausta svi, bez obzira da li se mi oko svega slažemo ili ne, reagovali, zvali pisali i Zdravko Ponoš i Ćuta i Dobrica i Miroslav Aleksić i Srđan Milivojević i Pavle Grbović i Miloš Jovanović i svi ostali", istako je Đilas.

Reakcije su stigle i iz Evrope. Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula osuđuje napad na Đilasa i Aleksića i poručuje da javni prostor ne sme biti poligon za nasilje nad političkim suparnicima, te da se klasteri ne otvaraju šakama. Jedino ko se nije oglasio povom ovog sukoba su nadležne institucije - policija i tužilaštvo. 

Novinarka Teodora Vasiljević