Suđenje "Balkanskom kartelu": Uhapšen optuženi saradnik vođe klana Amerika (VIDEO)

Petar Milošević, optuženi pripadnik "Balkanskog kartela", koji je bio u bekstvu, danas je iz pritvora doveden u sudnicu Specijalnog suda. Kada je i kako Milošević uhapšen, tužilaštvo i policija nisu saopštili, niti su okolnosti njegovog hapšenja danas objašnjeni na sudu, gde je u tom postupku nastavljeno sa izvođenjem pisanih dokaza.

Specijalni sud u Beogradu. Foto: Srđan Ilić

Optuženi Milošević, najpre je dao odbanu pred sudom. 

"Nisam kriv, nikada nisam koristio aplikaciju Skaj, nemam nikakva saznanja o njoj i nikoga od preostalih 19 optuženih ne poznajem", rekao je Milošević pred sudskim većem i dodao da ne želi da odgovara na pitanja advokata, sudskog veća, ni tužioca.

Prema optužnici Javnog tužilaštva za organizovani kriminal, Petar Milošević je, preko Skaj aplikacije i pisama bio u direktnom kontaku sa optuženim Zoranom Jakšićem, koji u Peruu odranije služi zatvorsku kaznu zbog šverca kokaina. Jakšić poznat kao vođa klana "Amerika" takođe je jedan od optuženih u postupku "Balkanski kartel" i tereti se da je finasirao kupovinu i šverc 70 kilograma kokaina, koji su deo jedne od tri zaplene koje se stavljaju na teret optuženim pripadnicima "Balkanskog kartela".   

Odbranu je danas dao i optuženi Gligorije Peljević, protiv kog je postupak privremeno bio razdvojen jer se krajem decembra u sudnici požali na loše zdravstveno stanje. Kako je rekao danas, on se i dalje ne oseća dobro, ali je sposoban da prati suđenje. Odbranu nije mogao da iznese.

"Ne razumem optužnicu", objasnio je Peljević.

Sud je zatim izveo deo pismenih dokaza u postupku. Izvedeni su zapisnici o privođenju sada optuženih 2023. godine, zapisnici o pretresima njihovih stanova, zatim pismena dokumentacija izmežu Javnog tužilaštva i pravosuđa Francuske, koje je srpskom tužilaštvu poslalo Skaj poruke kao i sa pravosuđima Arube, Holandije i Belgije, gde je u tri akcije zaplenjeno skoro sedam tona kokaina, koji su brodovima prevezeni iz Južne Amerike.

Advokati okrivljenih su posle izvođenja ovog dela pismenih dokaza, ukazali da u dokumentaciji sa Arube i srpske optužnice postoje razlika u brojevima zaplenjenih vreća, zatim da postoji protivurečnost i u izveštajima sa Arube gde je navedeno da je za veštačenje uzorkovan 21 pakovanje kokaina, a  da se u optužnici navodi da je veštak primio 22 uzorka. 

"Mi ne znamo da li su to bili nasumice birani uzorci, ili je to sve bilo u jednoj vreći. U tom slučaju, ne znamo šta je bili u ostalim vrećama. Možda je bio šećer", rekao je jedan od advokata okrivljenih. 

Advokati su ukazali i da Aruba, gde je 2020.godine zaplenjeno više od pet tona kokaina, za čije se šverc tereti "Balkanski kartel", nema državni suverenitet, zbog čega je sporna komunikacija između našeg i njihovog pravosuđa, a naveli su i da presuda koja je na Arubi izrečena uhapšenim članovima broda, na kom je kokain zaplenjen, ne može da se vezuje za njihove klijente jer posle presude na Arubi, dokazi iz tog postupka nisu sačuvani.  Najviše zamerki, advokati su imali na dobijanje Skaj podataka, koje je tužialaštvo ocenilo pod pravnom terminologijom "zadržani podaci":  

- Tužilaštvo insistira da su Skaj poruke zadržani podaci, a Zakon kaže da komunikacija ne može da bude zadržani podatak. Zadržane podatke može da traži samo sud. U ovom slučaju Tužilaštvo je od Francuske tražilo zadržane podatke, tako da imamo situaciju da je Tužilaštvo tražilo ono što nije ni smelo da traži, ocenili su advokati okrivljenih.

Suđenje se nastavlja sutra. 

Podsetimo, da je Insajder o Balkanskom kartelu uradio emisiju, u kojoj možete da vidite priču o jednoj od najvećih akcija borbe protiv trgovine narkoticima koja je razotkrila lanac trgovaca drogom sa Balkana.


Novinarka Tamara Marković Subota

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.