Srećko Đukić: Prihodi Rusije od gasa i nafte skresani, pitanje dokle može da izdrži velika izdvajanja za odbranu (VIDEO)
Predsednik Rusije Vladimir Putin pokušao je na godišnjoj konferenciji da uveri građane da je ekonomija stabilna, međutim, sudeći po pitanjima građana, deluje da ruska javnost oseća efekte sankcije. Nekadašnji ambasador Srbije u Belorusiji i član Foruma za međunarodne odnose Srećko Đukić ocenio je u emisiji „Svet i mi“ na Insajder televiziji da je Putin ipak uspeo da uveri građane u ono što je govorio, ali je dodao da i oni osećaju da će se nešto uskoro dogoditi u ruskom društvu.
„Mislim da je Putin ipak uspeo da uveri ruske građane. Oni nemaju baš neki veliki izbor, da mogu Putinu da suprotstave neka druga kompetentna mišljenja. Sam Putin je na političkoj sceni Rusije već 25 godina, on tom scenom suvereno vlada i u stanju je da ubedi ne samo domaću, već i međunarodnu javnost u mnogo svojih stavova – od rata, pa do cena. Ali, kada je reč o cenama, to je neobjašnjiva stvar, ako kaže da su mali problemi sa cenama i sa inflacijom, da je ona svega devet odsto, zašto je onda osnovna kamatna stopa, tj. referentna stopa ili eskortna stopa 21 odsto, a stopa na kredite se kreće čak i do 30 odsto. Dakle, u samoj privredi postoje ogromni problemi koji još nisu isplivali na površinu. Građani to do određene mere osećaju, oni osećaju da nešto nadolazi u toj privredi, da se nešto dešava u društvu i privredi i to će doći do izražaja u nekim narednim mesecima, možda do kraja sledeće godine“, rekao je on.
Upitan koliko građani Rusije i Ukrajine još mogu da trpe ratnu situaciju dok njihovi lideri pokušavaju da nadigraju jedni druge na diplomatskom planu, Đukić je rekao da oni, bar što se tiče Rusije, nemaju velikog izbora.
„Oni su jedno zatvoreno društvo, kao što je bilo zatvoreno i sovjetsko društvo, i to može da potraje. Sovjetska politika je bila ka naoružanju i da se nadvlada i savlada zapadni svet, SAD, dakle taj imperijalni blok. Ne bih rekao da je sad velika razlika između tadašnje i današnje politike. S tim što je ova današnja politika Rusije nekako obučena u ruho suvereniteta, koji narod baš nešto i ne može potpuno da prepozna u čemu se konkretno ogleda, ali narod oseća da se, na primer, za vojsku i odbranu u Rusiji u 2025. odvaja 135 milijardi dolara ili 51 odsto državnog budžeta. To su ogromne pare. Nijedna država u svetu toliko para iz budžeta ne odvaja za odbranu i pitanje je dokle to Rusija može da izdrži, jer su skresani prihodi, pogotovo od izvoza gasa - Rusija praktično ne izvozi više gas u Evropu, nešto se izvozi u Kinu, ali po nekim cenama koje su daleko od svetske cene. Prihodi od nafte su skromni zbog niza sankcija koje postoje i to ne može da se ne odražava suštinski na njenu deformaciju privredne strukture“, kaže on.
Govoreći o povratku Donalda Trampa u Belu kuću i kako će se to odraziti u odnosu prema Rusiji, on je naveo da između odlazeće i dolazeće američke administracije postoji određena sinhronizacija kada je reč o ratu u Ukrajini.
„Međutim, ako pogledate pažljivo šta je Putin danas govorio o Trampu, o SAD, o ratu u Ukrajini, onda ćete videti da Rusija stalno balansira sa nekim novim prilazima budućim pregovorima sa SAD i sa Ukrajinom, jer ona nije sigurna koje su tu pozicije Amerike, Evrope, pa i Ukrajine. I ovo današnje obraćanje Putina javnosti i konferencija za štampu je na neki način pokušaj da se kaže – evo, vidite, mi smo savladali brojne teškoće i izazove, mi smo jedna stabilna država, velika država, veledržava, koja u isto vreme može da vodi jedan rat, ali u isto vreme može da vodi, kako je naveo Putin, uspešno privredu i da sačuva društvo od unutrašnjih duhova“, zaključio je Srećko Đukić.
Izvor: Insajder