Srbija i dalje bez zelenog svetla za otvaranje Klastera tri (VIDEO)
Za sada, još bez zelenog svetla Srbiji za otvaranje Klastera tri. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da su ambasadori Švedske, Finske, Holandije, Hrvatske i Bugarske glasali protiv otvaranja ovog klastera u pregovorima sa Srbijom. S druge strane, Nemačka, Francuska i Italija pozitivno gledaju kada je reč o ovoj temi. Šta je Klaster tri i da li i u kojoj meri geopolitička situacija određuje, kako će se koja od zemalja postaviti u odnosu na Srbiju?
Na evropskom putu Srbije, krajem ove 2024. godine došlo je do prepreke kada je reč o otvaranju Klastera 3. Očekivanja su da će Mađarska, kao predsedavajuća, u narednim danima ponovo na dnevni red staviti ovu temu. Srpskog predsednika ne iznenađuje rampa koja dolazi od komšija iz Hrvatske, dok ne razume identičan stav Bugarske.
"Boga pitaj šta smo Bugarima zgrešili, ne bih znao da vam to kažem i objasnim. Čini mi se da razumem šta su stvarni razlozi, bez obzira što ih nikada nećete čuti. A, za Hrvate sve razumem. Nemam tu veliki problem da shvatim“, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ukoliko dođe do međuvladine konferencije o otvaranju klastera ona bi trebalo da se održi u nedelji između 16. i 20. decembra.
"Ono što je izuzetno pozitivno, to je da je Nemačka apsolutno za otvaranje klastera 3. Dakle, Francuska i Italija su bili i ostali i hvala i Francuzima i Italijanima na podršci, govorimo o velikim zemljama i Nemačka im se pridružila. A sad, hoćemo li uspeti ili ne, kako da vam kažem... Hvala im ako nam otvore taj klaster 3, hvala im i ako ne otvore. Nikakav problem. Mi ćemo sledeće godine gledati da budemo najbrže rastuća ekonomija u celoj Evropi“, kaže Vučić.
Da Srbija nastavlja borbu za otvaranje Klastera 3 iz Brisela poručuje i predsednica Narodne skupštine.
"Evropska komisija je ta koja je u prethodna četiri izveštaja, godišnja izveštaja o napretku, preporučila državama članicama Evropske unije da otvore klaster tri u pregovorima sa Srbijom. Sada je to do država članica i ja se zaista nadam i čini mi se da je kredibilitet Evropske unije tu sada upitan, dakle da je to izazov pred njima da se zaista taj klaster tri otvori“, ocenjuje Ana Brnabić predsednica Narodne skupštine.
"To je klaster gde mi najbolje stojimo, gde Srbija ima najveći stepen pripremljenosti. Kada bismo ga mi preveli na skali od 1 do 5, mi bismo tu imali 3,5. Mi tu zapravo imamo otvoreno već 5 od 8 poglavlja, a od tih 5 poglavlja, 2 je već privremeno zatvoreno“, za Marker navodi Đorđe Dimitrov iz Centra za evropske politike.
Pristupni pregovori očitavaju se u šest klastera koji obuhvataju više pregovaračkih poglavlja. Dovoljno je da samo jedna država ne da zeleno svetlo za otvaranje klastera. Konkretno, klaster 3 obuhvata osam poglavlja koji se tiču konkurentnosti i inkluzivnog rasta.
Poglavlje 10 - digitalna transformacija i mediji
Poglavlje 16 - oporezivanje
Poglavlje 17 - ekonomska i monetarna politika
Poglavlje 19 - socijalna politika i zapošljavanje
Poglavlje 20 - preduzetništvo i industrijska politika
Poglavlje 25 - nauka i istraživanje
Poglavlje 26 - obrazovanje i kultura
Poglavlje 29 - carinska unija
Srbija još nije otvorila poglavlja o medijima, oporezivanju i socijalnoj politici. Sagovornik Markera skeptičan je da će u finišu 2024. baltičke zemlje promeniti svoj stav.
"Isto ne vidim Švedsku i Finsku, a ni Holandiju koji su zaista, oni su od početka, pre svega Holandija, od početka bila jedna država koja je najviše insistirala na demokratiji, vladavini prava i država koja je najveći broj puta blokirala Srbiju, a i druge zemlje. Tako da ja ne vidim šta je moguće ponuditi u tim razgovorima među evropskim diplomatama tim državama da one promene stav“, kaže Dimitrov.
Osim ukoliko se ne desi nešto izuzetno važno na geopolitičkom nivou gde se stvari menjaju izuzetno brzo i u tom mešanju karata Srbija dobije džokera za dalji prolazak na ovoj rampi na evropskom putu.
Novinarka Jasmina Dobrilović