Spahović u Insajder intervjuu: Postupak za ubistvo Slavka Ćuruvije upropastio tužilac (VIDEO)

Ne mogu da vam kažem ništa za konkretan proces, jer ne znam šta je sve unutra, ali mogu o iskustvu koje imamo sa sudovima i sudijama u izbornim procesima u poslednjih 30 godina. Ako se sećate najveća izborna krađa se desila 1996. godine. Te izbore je pokrao prvi opštinski sud u Beogradu. Nakon što je tu odluku u drugom stepenu potvrdio Vrhovni sud Srbije i odbio 1600 žalbi za jednu noć, došlo je do nemira i do toga da je u Beograd ispred Evropske Unije morao da dođe španski premijer Gonzales, da pregovara sa Miloševićem o tome kako da se promene te sudske odluke pa su se setili lex specialisa, izjavio je u Insajder intervjuu advokat Sead Spahović, komentarišući očekivanja opozicije u Nišu od Višeg suda u tom gradu koji odlučuje o zahtevima opozicije za ponavljanjem izbora na nekim biračkim mestima.

Sead Spahović. Foto: Insajder

Komentarišući presudu Apelacionog suda kojom su bivši pripadnici Resora državne bezbednosti oslobođeni odgovornosti za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, Spahović se složio da među razlozima oslobađajuće presude stoji i taj da je suđeno bivšim pripadnicima bezbednosnih službi ali je ocenio da je taj postupak od početka vođen pogrešno.

“Tužilaštvo je od početka krenulo u postupak protiv nepoznatog počinioca, a nikad do današnjeg dana nije imalo ni jedan dokaz protiv Miroslava Kuraka. Iako je sud to menjao, tužilac je ostao pri tvrdnji da je Miroslav Kurak pucao. Ako moram grubo da kažem to je bila stvar nekompetencije. Kuraka nije trebalo goniti uopšte, jer nije bilo dokaza. Trebalo je goniti samo ove za koje postoje dokazi. Drugo, tužilac je u startu imao izkaz Branke Prpe. Najzad, kad je sud presudio prvi put, sud je promenio optužbu, a to ne sme da radi. Ali je doneo i osuđujuću presudu. A tužilac se i na to žalio iako je dobio spor. Da budem jasan, taj postupak je upropastio tužilac. Po mom mišljenju Apelacioni sud se nepravedno napada. To nije korektno i nije pravično. Jer da nije bilo Kuraka u tom predmetu, oni bi sigurno bili osuđeni. Ali zna se da služba stoji iza ubistva,“ rekao je Spahović.


Govoreći o tužbama koje podnose oslobođeni pripadnici državne bezbednosti Spahović je izjavio da su to privatne tužbe na koje po zakon u imaju pravo i da se tome ne treba čuditi ali da po njegovom mišljenju neće biti uspešne: “Ono što će oni uspeti je daće dobiti naknadu štete za neosnovano lišenje slobode.”

On je ocenio da služba bezbednosti ima veliki uticaj na pravosuđe I da pravosuđe u Srbiji neće biti nezavisno dok se ne reformišu službe: “Pravi argument je u tome što se bezbednosne službe pitaju ko će biti sudija, a sudovi se ne pitaju ko će da radi u BIA. To su bezbednosne provere. Zamislite da nekoga ko je radio kao sudija 30 godina BIA proverava. Da li je bio pošten ili nije. Drugo, kod nas je ta služba od 1945-te okamenjena kao partijska tajna politička policija. Oni su i sad mač partije. Oni ne rade ništa drugo. Sve je oko njih legenda osim politike. Samo se bave opozicijom, političkim neprijateljima i to je to. Oni rade ono što se od njih traži. Ako se traži da prate novinare, oni prate. Ako se traži da prate nevladine organizacije oni prate. Suština je u takozvanim crnim merama, merama koje rade bez odobrenja sudija."

Govoreći o borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije Spahović je ocenio da iza široko rasprostranjene korupcije uvek stoji vlast ali da nijedna vlast ne hapsi “svoje”.

Komentarišući ulogu i odgovornost  tužilaštva u borbi protiv organizovanog kriminala on je ocenio da tužilaštvo po zakonu o krivičnom postupku ima velika ovlašćenja ali da je u istom trenutku njegov ustavni položaj tužilaštva takav da ono nije nezavisno i da mora da sluša komande: ”Oni po zakonu imaju široka ovlašćenja ali ne smeju da ih upotrebe. Po zakonu, republički tužilac bi trebalo da bude treći ili četvrti čovek u državi. Po mom mišljenju nije ni trideseti.”

On je ocenio da je sud u Srbiji bolji od tužilaštva: “Bolji je jer sud stvarno odlučuje. Tužioci sprovode odluke koje su negde donete, sudija ipak sudi. Postoje sudske odluke koje se ne sviđaju vlastima.”

Izvor: Insajder