Sociolog Jovanović o relativizaciji napada na profesore i studente: Strah vlasti od slobode mišljenja (VIDEO)

Samo u poslednjih pet dana, dva incidenta. U Nišu je nožem napadnuta dekanka Filozofskog fakulteta Natalija Jovanović, a u centru Novog Sada grupa muškaraca je napala četvoricu studenata DIF-a. Institucije jesu reagovale, reagovala je pre kraja istrage i vlast ali - umanjujući značaj incidenata.

Foto: Insajder

Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović je među prvim profesorima koji su podržali studente i njihove zahteve; jedna je od onih koje je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u januaru pomilovao, a da ni ne zna za koje je delo oslobođena. Ujedno, jedna je od onih koje je predsednik nazvao “trojkom zla iz Niša”, a samo pre tri dana ju je označio i kao kriminalku. Predsednica Skupštine Ana Brnabić osudila je napad na dekanku, ali ponovo uz potenciranje podela.

Dekanka niškog Filozofskog fakulteta poziva na razum. 

“Doživela sam veliki stres, kao što ste videli. Ostalo je još da nas na komade seku. Ja ne znam šta je sledeće. Stvarno bih pozvala sve da se urazume, da nije potrebno da se tenzije dalje šire na ovaj način, a znamo ko ih širi. I ovoga puta optužujem samo jednu osobu, ona je izvadila nož na mene, a to je predsednik ove države”, izjavila je dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović u nedelju, 30. marta. 

To nije prvi napad na dekanku Nataliju Jovanović. Pre više od mesec dana privedena je žena koja joj je pretila tokom protestne šetnje u Nišu. U atmosferi u kojoj vlast targetira neistomišljenike, institucije - i kada reaguju, umanjuju značaj incidenta, a odgovornosti nema, pa ne čudi što je sve više nasilja na ulicama.

„Kao što vidimo, režim provocira nasilje. Režim bi bio najsrećniji kada bi neko digao ruku na bilo kog predstavnika režima. To bi njima bio poklon s neba da zavedu jednu apsolutnu tiraniju koju oni teže. Zašto je Natalija kriva? Zato što je stala uz svoje studente”, izjavio je za Insajder sociolog i profesor u penziji Đokica Jovanović.

Uvrede, ali i pozive na hapšenje, od predstavnika vlasti doživeo je i rektor Univerziteta u Beogradu  Vladan Đokić, koji takođe podržava zahteve studenata. On je u vikend izdanju Politike poručio: "Vlast je prolazna, univerzitet trajna institucija".

"Bilo je i biće novih pokušaja vlasti da Univerzitet svedu na svoju ispostavu. Kao što su takvi pokušaji bili neprimereni i po pravilu neuspešni u prošlosti, oni će to biti i u budućnosti", naveo je rektor Đokić.

Umesto otrežnjenja, te reči su vlastima poslužile kao poziv za nove optužbe i pretnje. Predsednica Skupštine Ana Brnabić ocenila je da rektor krši Ustav i zakone i da ne može da prođe nekažnjeno. 

 “Razaranje univerziteta, to znači mrak nad ovom zemljom u narednim vekovima. I ono što je manir ovakvog tipa vlasti je u stvari kasarnizacija društva. U stvari, oni ne znaju šta znači društvo. Oni na zajednicu gledaju kao na kasarnu, gde je sve u činovima uniformisano i gde vlada princip komande i nadređenosti. Svaka moguća sloboda njih strašno plaši i, naravno, sa razlogom ih plaši jer će ih svaki intelektualac obesnažiti”, izjavio je za Insajder sociolog Jovanović.

I napad koji se dogodio u noći između četvrtka i petka prošle nedelje, kada je u Novom Sadu grupa muškaraca napala četvoricu studenata DIF-a, još je jedan primer koliko je nepoverenje u institucije. I o tom incidentu jednu verziju imaju studenti koji su o napadu izvestili tek sledećeg popodneva, a potpuno drugu predstavnici vlasti, uključujući i MUP. Dok studenti tvrde da su ih napali zbog podrške studentskim blokadama, vlast tvrdi da su studenti prvi napali romskog dečaka koga su onda zaštili njegovi stariji drugari da bi, na kraju, policija uhapsila četvoricu Beograđana bez objašnjenja šta se zaista desilo.  

Novinarka Insajdera Bojana Stojanović

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.