Smrt Fetulaha Gulena - šta se desilo tokom puča u Turskoj 2016. (VIDEO)
Naizgled mirno letnje veče 15. jula 2016. godine, u istoriji Turske zabeleženo je kao dan kada se dogodio najkrvaviji pokušaj puča u moderno doba – tenkovi su izašli na ulice Istanbula, frakcija vojske upala je u centralu vladajuće stranke, avioni su bombardovali zgradu Skupštine u Ankari, a načelnik Generalštaba uzet je za taoca. Pučisti su zauzeli državnu televiziju i objavili da je svrgnut predsednik Redžep Tajip Erdogan.
"Deo saopštenja pučista Osnova prava i slobode, kao i sekularno demokratsko uređenje zasnovano na podeli vlasti, ukinuo je izdajnički predsednik Republike i službenici Vlade. Turska je izgubila međunarodnu reputaciju i postala država kojom autokrata upravlja uz pomoć straha", pisalo je u saopštenju pučista.
Turskog predsednika puč je zatekao na odmoru; Erdogan je pozvao pristalice da izađu na ulice, što je hiljade Turaka i učinilo. Tokom sukoba građana, policije i lojalnog dela vojske sa pučistima, stradalo je 250 ljudi, a više od 2 200 je povređeno. Nekoliko sati nakon što su objavili preuzimanje vlasti, pučisti su poraženi.
"Glavni cilj puča je da dođu do predsednika Erdogana i, da je puč bio uspešan, predsednik bi sada bio mrtav. Krajnji cilj je da sklone Erdogana kako bi upravljali Turskom", izjavio je portparol predsednika Turske Ibrahim Kalin, 19. jula 2016.
U danima posle puča uhapšeno je više hiljada ljudi, a procenjuje se da je 125 000 državnih službenika, vojnog osoblja i akademika otpušteno ili suspendovano. Razlog, navodna veza sa Fetulahom Gulenom, turskim imamom koga je predsednik Erdogan optužio za puč.
Gulen, nekadašnji politički saveznik Erdogana i uticajni verski vođa, u tom trenutku je već 17 godina živeo u Americi, a optužbe za puč nije samo odbacio, već je optužio turskog predsednika da je pobuna iscenirana.
"Ovo što se desilo ne izgleda kao puč, već deluje kao pokušaj Erdogana da preuzme kontrolu nad jedinom institucijom kojom ne upravlja – vojskom. Vidite da su odmah posle navodnog puča otpustili ili prerasporedili hiljade ljudi u vojsci. Ako nastave tako, da proteruju i otpuštaju ljude, svima će biti jasno šta je njihov cilj i da ja nemam ništa s tim", izjavio je Fetulah Gulen, vođa islamskog pokreta u Turskoj, 17. jula 2016.
Fetulah Gulen smatran je drugim najmoćnijim čovekom u Turskoj, posle Erdogana; Gulenov pokret – poznat i kao Hizmet - promovisao je obrazovanje u zapadnom stilu, demokratiju i religijsku toleranciju, zbog čega je bio popularan i van Turske. S druge strane, vlast je Gulenov pokret smatrala državom u državi, a posle 2016. sistematski je razbijan, zbog čega je smanjen njegov uticaj.
Izvor: Insajder