Slučaj smrti zatvorenika: Uhapšeno petoro zaposlenih u Padinskoj skeli (VIDEO)

Pet meseci od nasilne smrti osuđenika u zatvoru u Padinskoj skeli, uhapšeno je petoro zaposlenih zbog sumnje na nesavestan rad. Slučaj zlostavljanja zatvorenika potresao je javnost u martu, kada se saznalo za slučaj, koji je ponovo ukazao na to da u srpskim zatvorima vlada međuzatvorenička tortura. Da ceo zatvorski sistem ne funkcioniše, pokazuje i to što će se pred sudom sada naći - i zaposleni u zatvoru.

Zatvor Foto: Uprava za izvršenje krivičnih sankcija

Četvorica čuvara i lekarka u zatvoru u Padinskoj skeli uhapšeni su zbog sumnje da su počinili krivično delo "nesavestan rad u službi", u slučaju smrti 74-ogodišnjeg zatvorenika, koji je trpeo zlostavljanje zatvorenika s kojima je delio ćeliju. Uhapšenima je određen pritvor do 48 sati, kada će biti saslušani u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.

"Postoje osnovi sumnje da su ovi osumnjičeni izvršili navedeno krivično delo u periodu od 24. januara do 4. februara 2024. godine tako što su u svojstvu službenih lica, kršenjem Pravilnika o načinu obavljanja poslova u službi za obezbeđenje u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija i procedurama, propuštanjem dužnosti nadzora, očigledno nesavesno postupali u vršenju službe, iako su bili svesni da usled toga može nastupiti teža povreda prava drugog, koja je i nastupila 4. februara 2024. godine u vidu smrti prekršajnog osuđenika S.B. koji je u tom zavodu izdržavao prekršajnu kaznu. Takođe, očigledno nesavesno postupanje tiče se i neevidentiranja povreda koje je zadobio S.B. u dnevnom izveštaju i neobaveštavanju nadređenih o tome", navelo je Tužilaštvo.


Zatvorenik je danima trpeo nasilje, ali ga iz straha od osvete onih s kojima je delio ćeliju nije prijavljivao. Zatvorski lekar ga je poslednji put pregledao 3. februara, dan pre nego što će preminuti, ali je tek obdukcijski nalaz pokazao da je umro od posledica zlostavljanja. U civilnom sektoru kažu da sumnje u rad zatvorskih lekara nisu novost – samo u poslednje dve godine podnete su dve krivične prijave. Međutim, za njih je iznenađenje efikasno postupanje Tužilaštva, koje je dovelo do privođenja doktorke.

"Zakon o izvršenju krivičnih sankcija propisuje da lekar obavezno, ne samo evidentira te povrede nego i da unese precizne navode lica koje je pretrpelo nasilje na koji način je povrede zadobio ali i da se osvrne i na kauzalitet - kakve su povrede i da li su mogle da nastanu na način koji je on opisao. Kad nemate drugi materijalni dokaz, nemate audio-zapis, video-zapis, nemate svedoke - jedino za šta možete da se uhvatite je taj lekarski pregled, i ako on nije urađen kako treba, ako je manjkav, vi zapravo ne možete osim svojih navoda više ništa da iznesete pred tužilaštvo", izjavila je za Marker Sanja Radivojević iz Beogradskog centra za ljudska prava.

Torturu u srpskim zatvorima konstatuju i međunarodne nevladine organizacije. Pojedinaca koji krše zakon ima uvek i svuda, ali iz civilnog sektora napominju da zabrinjava to što država nije ispunila svoj osnovni zadatak - da prevenira torturu i zaštiti žrtvu.

"Moram da kažem da je zaista teško objasniti iz tog profesionalnog ugla, ako ste vi stražar i vi imate višednevno zlostavljanje osuđenog lica koje podrazumeva batinanje, vrisku, dešava se i dan i noć, da vi to ne čujete, da vi to ne primetite. To je broj lica za koji ste vi zaduženi dovoljan da vi možete da primetite kada ga izvedete u šetnju da hramlje, da ima povrede, da ima nešto na licu, da lekar kada ga dovedu, ako ništa, primeti utučenost pa ga pitao", navela je Radivojević.

Slučaj zlostavljanja i smrti zatvorenika u Padinskoj skeli od početka prati i ćutanje institucija. Javnost je za slučaj saznala mesec dana posle njegove smrti, a onda je – sve do danas – nastupilo zatišje u komunikaciji sa javnošću.

"Mi imamo problem što u našem društvu i institucijama postoji tendencija zataškavanja, i sada možete pretpostaviti da u ovom slučaju informacija nije ni došlo da, na primer, šefa odeljanja, do upravnika zatvora, do direktora Uprave. Ukoliko neko nešto ne krije, i ukoliko određena informacija ne bi postavljala povredu prava na privatnost, postavlja se pitanje zašto se građanima ove zemlje ne omogućuje da oni dođu do saznanja o tim okolnostima", izjavio je za Marker Miloš Janković, bivši direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija saopštava da je petoro zaposlenih u zatvoru u Padinskoj skeli, koji su danas privedeni, udaljeno sa posla. Njih petoro su među 11 zaposlenih koji su u martu suspendovani, i protiv kojih je pokrenut disciplinski postupak zbog teže povrede dužnosti iz radnog odnosa.

Izvor: Insajder