Slučaj o kome se ne govori: Niko ne razvejava sumnje da je lažna dojava o bombi - lažna (VIDEO)
Umesto puta u bolju budućnost, što je građanima obećavala vlast, modernizacija železnice u Srbiji odnosi ljudske živote, saobraćaj staje, a stanice ostaju bez struje. I, dok isključenja struje na stanicama zbog isteka probnih dozvola nisu zaustavila vozove, zaustavila ih je dojava o bombama. Takvu dojavu "Srbijavoz" je, kako je saopšteno iz tog preduzeća, dobio upravo pred masovni građanski protest u Beogradu 15. marta. Na dan protesta otkazano je ukupno 592 polaska u 18 stanica u zemlji, od čega veliki broj upravo ka Beogradu i iz njega. MUP je, kažu, pregledao sve sumnjive lokacije, a saobraćaj je ponovo uspostavljen tokom popodneva narednog dana. Šta je sve pregledano i da li je dojava bila lažna, pitanja su na koja javnosti nije odgovoreno ni do danas.

Tokom protesta 15. marta, vozovi ka Beogradu nisu kretali iz 17 drugih gradova, a policija je po zahtevu "Srbija voza" proveravala ima li skrivenih bombi u vozovima u Banatu, Sremu, istočnoj, zapadnoj i južnoj Srbiji, praktično širom zemlje. Oni koji su tog dana planirali da na protest doputuju vozom morali su da pronađu drugo rešenje. Za proveru dojave, policiji je bilo potrebno tridesetak sati. I, posle te provere, "Srbija voz" je saopštio da je MUP sproveo kontrolu i da je saobraćaj normalizovan, ali i da od MUP-a nije dobio zapisnik o sprovedenoj kontroli.
"U ovom slučaju mi nismo ni obavešteni da li pretnje ima, da li je nema, šta je urađeno, šta se izdefinisalo, nego jednostavno to je rečeno, nema vozova, što mene samo navodi na zaključak da je to urađeno u dnevno-političke svrhe, da je to još jedan klasičan primer zloupotrebe položaja, zloupotrebe pozicija u rukovodećim mestima takvih određenih sistema bezbednosti", rekao je Ivan Miletić, stručnjak za bezbednost.
Ni do danas, "Srbija voz" i policija ne odgovaraju na pitanje Insajdera da li je dojava o bombama predstavljala realnu opasnost, ili je bila lažna.
MUP ne odgovara ni na pitanje da li je otkriveno ko je dojavu poslao i da li je o svemu obavešteno tužilaštvo. Iako za nadležne slučaj o kom se ne govori, on negativno utiče na bezbednosnu kulturu.
"Izgubiće se autoritet i poverenje ne samo građana u državne organe, nego će i međunarodne službe početi da gledaju na Srbiju kao neku što bi se reklo šalu. Ekonomski sektor uvek radi analizu rizika za svaku zemlju. I ako vi kreirate tu famu i takvu priču, vi svoj rejting rizika svoje zemlje podižete na nivo da ona nije bezbedna za turizam, da ona nije bezbedna za investicije", rekao je Miletić.
I, dok nadležni o ishodu provera dojava o bombama glasno ćute, usledila su ipak neka druga obrazloženja. "Srbija voz" je tako objasnio da u zamenu za vozove tog dana nije angažovao autobuski prevoz jer su u tom preduzeću očekivali da će do normalizacije železničkog saobraćaja brzo doći i jer nisu mogli da obezbede dovoljan broj autobusa, kao zamenski prevoz.
Novinarka Radoslavka Žigić
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.