"Slučaj ETF": Glasno ćutanje o ostavci dekana, izbor v.d. dekana na sednici Nastavno - naučnog veća (VIDEO)
O razlozima zbog kojih su dekan Elektrotehničkog fakulteta (ETF) Dejan Gvozdić i svi prodekani juče podneli ostavke na sednici Nastavno - naučnog veća, u javnosti se samo nagađa. Mediji pišu da se to desilo zbog pritisaka Ministarstva nauke da se profesori tog fakulteta izjasne o iskopavanju litijuma, ali Ministarstvo to demantuje. Profesori ETF-a glasno ćute. Iz dekanata ne odgovaraju na pitanja Insajdera, baš kao ni Miloš Cvetanović, predsednik Saveta ETF-a, koji je do izbora novog dekana - prvi čovek Fakulteta.
Sve se desilo na sednici Nastavno - naučnog veća, ali zapisnici sa tih sednica nisu javno dostupni. Tako građani, zabrinuti za zaštitu javnog zdravlja i životne sredine, mogu samo da nagađaju šta je u vezi sa iskopavanjem litijuma bilo povod da se kompletna Uprava ETF-a povuče sa funkcija.
Kada su čelnici resornih odbora Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) i Akademije inženjerskih nauka Srbije pre tri godine pozvali dekane fakulteta koji su stručni da raspravljaju o eksploataciji litijuma - da na javnim sednicama naučnih veća pokrenu rasprave o mogućoj štetnosti iskopavanja litijuma po zdravlje - do tih rasprava nije došlo. Čelnici akademskih odbora u tadašnjem dopisu nisu blagonaklono gledali na projekat „Jadar“.
Stručne rasprave su, međutim, pokrenute tek pošto je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, sredinom septembra, građanima obećao da kopanja neće biti sve dok struka za to ne bude dala zeleno svetlo.
“Neko će donositi političke odluke, ali neće donositi bez saglasnosti struke. Bez saglasnosti onih koji moraju da kažu da li je to ispravno ili to nije ispravno niko neće ama baš ništa da radi, dok vi ne budete sve videli i sve znali. Sve videli i sve znali“, poručio je građanima u Malom Zvorniku predsednik Srbije Aleksandar Vučić sredinom avgusta.
Najavljeno je formiranje stručnih timova koji bi mogli da odgovore koliko je kopanje litijuma bezbedno po zdravlje. Na osnovu te inicijative, Ministarsvo nauke je 6. septembra uputilo dopis naučno - istraživačkim organizacijama, među njima i ETF-u, da delegiraju po jednog eksperta za grupe koje će istraživati teme iz oblasti zaštite životne sredine. Zbunjuje, međutim, to što se istraživanja, prema saopštenju Ministarstva, ne odnose isključivo na Projekat „Jadar“.
ETF je šest dana kasnije odgovorio da će Nastavno - naučno veće tog fakulteta raspravljati o pozivu Ministarstva. Krajem septembra su, međutim, profesori ETF-a u javnosti govorili da se na Nastavno - naučnom veću raspravljalo upravo o mogućoj štetnosti, tj. koristi od eksploatacije.
„Tok današnje sednice je bio takav da smo čuli informacije, hladne informacije, znači one sa kojima inženjeri najbolje barataju, a to su brojevi i te informacije koje vode ka zaključku da Projekat Jadar nije od koristi, niti poželjan za naše društvo“, izjavio je profesor tog fakulteta Milan Bjelica 25. septembra za TV Nova.
Održane su još dve sednice o toj temi. Ništa se, međutim, nije promenilo. Osim što se ETF zvanično nije izjasnio o mogućoj štetnosti ili koristi od kopanja litijuma, ne znamo ni zbog čega su dekan i prodekani ETF-a juče podneli ostavke. Od spekulacija da su to učinili zbog pritisaka iz izvršne vlasti da delegiraju predstavnike u stručnim timovima, do nagađanja da su to učinili kako bi sprečili da Nastavno - naučno veće izglasa odluku kojom se protivi eksploataciji litijuma, nema potvrde ni za jedno ni za drugo.
Savet ETF-a, kojim predsedava Miloš Cvetanović, u narednim danima trebalo bi da zakaže sednicu i na njoj izabere v.d. dekana, ili da Nastavno - naučnom veću omogući da donese zajednički stav o Projektu „Jadar“. Miloš Cvetanović, međutim, ne odgovara na pitanja Insajdera.
Izvor: Insajder