Slučaj Danke Ilić: Propusti i greške, odgovori na novom ministru policije (VIDEO)

Mesec i po posle nestanka dvogodišnje Danke Ilić - za koju policija tvrdi da je ubijena i da postoji dovoljno dokaza za osuđujuću kaznu - mnogo toga i dalje nije jasno. Ubistvo jednog od pritvorenih, kao i rezultati veštačenja koji do sada nisu potvrdili da su u kolima osumnjičenih nađeni DNK tragovi deteta, stavljaju pod sumnju celu istragu. Zbog svih tih sumnji, u slučaj je naknadno uključeno još jedno tužilaštvo, i Sektor unutrašnje kontrole MUP-a. Rezultata koje javnost očekuje još nema, a pitanja je sve više.

Policija na terenu nastavlja potraga za telom devojčice Danke Ilić, foto: Tanjug/Vladimir Šporčić

Propusti. Greške. Nema DNK tragova devojčice. Ubistvo u pritvoru pokriveno lažnim saopštenjem. Posledica svega toga jeste da telo Danke Ilić, čiji je nestanak prijavljen 26. marta i za koju policija od 4. aprila tvrdi da je ubijena, još nije nađeno. Za njom nema ni organizovane potrage. Posle prvih rezultata veštačenja tragova iz vozila dvojice osumnjičenih - koji nisu pokazali DNK tragove deteta, postavlja se pitanje na osnovu kojih dokaza policija tvrdi da je devojčica ubijena, kao i da li ima dovoljno dokaza protiv osumnjičenih Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića.

Pre mesec dana, kada su uhapšeni, tadašnji ministar policije Bratislav Gašić bio je suguran i u krivicu osumnjičenih, kao i u prikupljene dokaze: snimke sa deset kamera, GPS-a službenog vozila osumnjičenih, podatke o kretanju njihovih mobilnih telefona, priznanje jednog osumnjičenog.

"Gledajući kretanje njihova bilo nam je siptomatično da 150 metara od mesta gde su se zaustavili, u dvorištu porodice Ilić, tih 150 metara prešli su za pet i po minuta, kao što imamo i kad su stali na deponiju jasno zabeleženo da su se ti zadržali minut i 41 sekundu,“ rekao je tada Gašić.


U prikupljene dokaze koji terete osumnjičene bili su sigurni i rukovodioci Direkcije policije, uprkos činjenici da telo devojčice nije nađeno.  

"U telu se krije dosta odgovora ali dokazni materijal je i te kako kvalitetno pribavljen i postoji nešto što se zove slobodno sudijsko uverenje i na osnovu svih ovih analiza sigurna sam da ovo može da ima jako ozbiljnu kaznu“, rekla je za "Marker razgovor“ major policije Bojana Otović Pjanović.

Do suđenja i presude ima još mnogo. Pre toga, istraga je u rukama tužioca zaječarskog Tužilaštva koji i tvrdi da prva veštačenja tragova iz vozila osumnjičenih nisu otkrila DNK tragove devojčice, ali da se čekaju rezultati još nekih veštačenja. 

U međuvremenu, istraga ubistva Danke Ilić dovela je do ubistva Dalibora Dragijevića, brata osumnjičenog Dejana Dragijevića. Ubijen je 7. aprila, ali slučaj do danas nije rešen, iako je jasno da su to krivično delo u pritvoru borske policije mogli da počine samo pripadnici MUP-a. Doduše, istraga ubistva počela je kasnije, tek kada su stigli rezultati obdukcije. Pre toga, policija je tvrdila da je, po nalazu mrtvozornika, Dalibor Dragijević preminuo prirodnom smrću.

Ko ga je ubio i ko je dao lažno saopštenje o prirodnoj smrti – pitanja su koja je, nerešena, Bratislav Gašić ostavio da rešava novi-stari ministar policije Ivica Dačić.

Pod njegovom direktnom kontrolom je  Sektor unutrašnje kontrole koji, po nalogu niškog Tužilaštva, prikuplja sva potrebna obaveštenja o smrti Dejana Dragijevića.

Ipak, pred policijom je i dalje najvažnije pitanje: Šta se desilo s Dankom Ilićom? I, ako je ubijena, gde je njeno telo?

Izvor: Insajder