”Slučaj Banjska” odredio sudbinu severa KiM

U Prištini je počeo sudski proces okrivljenima za “slučaj Banjska”, dok su u Beogradu još u toku istražne radnje. Da li će javnost saznati punu istinu o onome što se dogodilo 24. septembra prošle godine i ko je imao najviše koristi od tog oružanog sukoba - pitanja su koja još čekaju odgovore.

Foto: Printscreen/Kosovska policija

Juče je u Osnovnom sudu u Prištini održano pripremno ročište trojici Srba koji su okrivljeni za oružani napad u Banjskoj 24. septembra prošle godine. Prvo pripremno ročište prekinuto je 25. septembra, nakon što je Osnovni sud u Prištini odlučio da se krivični postupak u “slučaju Banjska” razdvoji, i da se sudi okrivljenima koji su uhapšeni: Vladimiru Toliću, Blagoju Spasojeviću i Dušanu Maksimoviću. Njihovi advokati najavljuju prigovore na optužnicu, dok se još ne zna kako će se suditi ostalima koji su obuhvaćeni optužnicom, ukupno ih je 42, jer se pretpostavlja da su nedostupni kosovskim policijskim i pravosudnim organima. 

Sa druge strane, prisutno je nepoverenje Srba u kosovske institucije, posebno u pravosuđe.

“Srbi nemaju poverenje u kosovsko pravosuđe. Ono malo razumevanja za
rad kosovskih institucija koje je nekada postojalo potpuno je urušeno tokom
poslednjih nekoliko godina, od kada je Aljbin Kurti na čelu Vlade Kosova. Sa druge strane, ‘slučaj Banjska’ je bacio tešku senku na sve Srbe na Kosovu, jer se njihovim sunarodnicima u Prištini sudi za terorizam. Nije verovatno da će proces pred Sudom u Prištini detaljno rasvetliti sve što se dogodilo u Banjskoj, a posebno ne ko je sve odgovoran za to i da li postoji politička odgovornost koju najviši prištinski zvaničnici rado i često pripisuju
beogradskim kolegama, ponekad i spinovanjem narativa u skladu sa
aktuelnom političkom situacijom u svetu”, kaže za Insajder Goran Avramović, glavni i odgovorni urednik RTV KiM iz Čaglavice.

U proteklom periodu, međunarodna zajednica je u više navrata tražila od Beograda da sve osumnjičene u “slučaju Banjska” procesuira, uključujući i Milana Radoičića koji je priznao da je organizovao i naoružao grupu Srba koja se sukobila sa Kosovskom policijom 24. septembra prošle godine.

Osim međunarodne zajednice, Priština je ta koja stalno koristi Banjsku kao argument da ne sprovodi dogovoreno u okviru briselskih pregovora. Posebno loša jeste situacija na severu Kosova i Metohije.

“Slučaj Banjska je poslužio zvaničnoj Prištini kao opravdanje da
instrumentalizacijom Kosovske policije zagorča život građanima na severu.
Već prisutne snage su nakon Banjske osetno pojačane, a policijski punktovi dodatno utvrđeni. Iako se često naglašava da je prevashodni cilj svih tih akcija bezbednost građana, ona nije posebno unapređena. Eksplozije I paljevine, ali i drugi gotovo svakodnevni sitniji bezbednosni incidenti u četiri opštine na severu, i dalje značajno komplikuju međuetničke odnose I sveukupnu situaciju. U tom smislu se sever Kosova zaista nalazi u vrlo nezavidnoj situaciji, a građani funkcionišu u sredinama koje su preuzeli kosovski specijalci sa jasno vidljivim dugim cevima. U svim opštinama, posebno u novootvorenim lokalima u Severnoj Mitrovici, svakodnevno su prisutni i mnogi policajci u civilu”, rekao je u razgovoru za Insajder Goran Avramović, glavni i odgovorni urednik RTV Kim iz Čaglavice.


Podsetimo, u ranim jutarnjim časovima 24. septembra prošle godine, u mestu Banjska, desio se oružani sukob u kome su poginule četiri osobe. Jedan kosovski policajac Albanac i trojica Srba, pripadnika oružane grupe; Insajder je na godišnjicu sukoba, krajem prošlog meseca, bio u Banjskoj.

Izvor: Insajder