Skupo prijateljstvo: Rastu dugovi Srbije u kineskim bankama (VIDEO)

Ekonomski odnosi, investicije i infrastrukturni projekti, okosnica su odnosa Srbije i Kine. O kineskim investicijama vlast ima samo reči hvale, stručnjaci, međutim, neretko upozoravaju da od tih investicija veću korist ima Kina nego Srbija. Slično je i sa brojnim infrastrukturnim projektima, za čiju se izgradnju Srbija zadužuje u kineskim bankama. Dug Srbije prema Kini raste iz godine u godinu. Neke kredite otplaćivaćemo još najmanje 15 godina, dok otplata nekih još nije ni počela. Koliko novca dugujemo Kini i za koje projekte?

Ziđin Koper Srbija Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić

Saradnja se intenzivira svake godine, a to znači i sve veće zaduživanje Srbije.  Koliko Srbija ukupno duguje Kini, samo se nagađa. Ono što piše u zvaničnim podacima, odnosno u izveštaju Uprave za javni dug, jeste da samo kineskoj EXIM banci Srbija duguje 2,9 milijardi dolara! 

Isti podaci pokazuju da zaduživanje u kineskoj EXIM banci raste iz godine u godinu. Kineske kredite uglavnom uzimamo u dolarima, pa tako podaci za januar 2021. godine pokazuju da je Srbija kineskoj banci dugovala milijardu i 300 miliona dolara. Za oko dve godine dug je udvostručen, pa je krajem 2022. porastao na više od dve i po milijarde dolara. Trend rasta je, kao što vidimo, nastavljen i narednih meseci, i sada iznosi pomenutih 2,9 milijardi dolara. Samo ove godine, Srbija će iz budžeta za otplatu kredita izdvojiti oko 178 miliona dolara! 


Evo i zbog kojih je sve projekata Srbija pozajmila novac od Kineza. 

Tri deonice auto-puta “Miloš Veliki” ove godine koštaće oko 44 miliona dolara. I to su izdvajanja iz budžeta samo za ovu godinu, jer će poslednji kredit biti  isplaćen tek 2039. godine.

Iz budžeta će biti izdvojeno i 12 miliona dolara za ratu kredita za obilaznicu oko Beograda. Ukupna vrednost tog kredita je oko 200 miliona dolara, a Srbija će ga otplaćivati sve do 2038. godine. Kineskim kreditom finansiran je i most Zemun - Borča. Taj kredit otplaćuje se još od 2016. godine. Ove godine za ratu će biti izdvojeno 16 miliona dolara, a kredit bi trebalo da bude otplaćen za pet godina. 

Kineskim kreditom finansirana je i brza pruga na deonici Beograd Centar - Stara Pazova, za koju će iz budžeta ove godine biti izdvojeno gotovo 20 miliona dolara, a taj kredit Srbija će otplaćivati sve do 2037. godine.  Srbija je od Kine pozajmila novac i za deonicu pruge Novi Sad - Kelebija. Rata kredita za ovu godinu iznosi 17 miliona dolara, a  dug ćemo vraćati narednih 15 godina. 

Dve faze projekta Kostolac, Srbiju će koštati oko 513 miliona dolara, a samo ove godine kineskoj banci biće uplaćeno 66 miliona dolara. Kredit za prvu fazu isplatićemo 2027, a za drugu fazu 2035. godine.

Među brojnim kreditima koje je Srbija podigla u kineskim bankama ima i onih čija otplata tek treba da počne. Na tom spisku je kredit za Toplovod Obrenovac - Novi Beograd u vrednosti od 35 miliona dolara, kao i državni put Loznica - Valjevo - Lazarevac u vrednosti od 102 miliona dolara. Otplata ta dva kredita počinje u naredne dve godine. 

Od 2027. godine, Srbija će vraćati i novac pozajmljen za izgradnju Fruškogorskog koridora vrednog 153 miliona  dolara, kao i kanalizacione mreže u 11 opština - za šta je Srbija pozajmila 42 miliona dolara od još jedne kineske banke. 

Posebnu pažnju privukao je projekat pod nazivom “Osmeh Vojvodine”; brza saobraćajnica koju će graditi kineska firma CRBC, i to opet kineskim kreditom. Kilometrima te saobraćajnice, ali i cenom, uveliko se licitira. Od prvobitnih 460 miliona dolara, cena je, prema rečima predsednika Srbije, skočila na oko 2 milijarde dolara. To znači da će brza saobraćajnica kroz ravnicu koštati više od 12 miliona dolara po kilometru!  U budžetu za ovu godinu za to je namenjeno oko 236 miliona dolara. 

Srbija se zadužuje u kineskoj banci i za izgradnju Obilaznice oko Novog Sada; za to je pozajmljeno oko 160 miliona dolara. Na budžetskom spisku za finansiranje kod kineskih banaka je i izgradnja Srpsko-kineskog industrijskog parka „Mihajlo Pupin“ u Beogradu, što je posao vredan 150 miliona dolara. I to nije sve, u budžetu je ostavljen prostor za zaduživanje i za nabavku novih vozova i projekat “Čista Srbija”, vredan oko 200 miliona dolara.  

Dakle, kineskim kreditima finansiraju se različiti projekti - od energetike, preko železnice, do puteva. 

 Izvor: Insajder