Šapić uvodi novu bezbednosnu službu, kao i video nadzor u škole (VIDEO)

„Produžena ruka policije“ – tako je gradonačelnik Beograda, Aleksandar Šapić objasnio rad Beogradske službe bezbednosti, čije je osnivanje, najavio juče. Pripadnici Beogradske službe bezbednosti, kako je rekao Šapić, neće imati ovlašćenja policije, već će raditi u skladu sa zakonskim ovlašćenjima privatnog obezbeđenja. To znači da će Beograd biti bogatiji za još jednu bezbednosnu službu čiji će pripadnici, prema Zakonu na koji se gradonačelnik poziva, prema građanima moći da primenjuju sredstva prinude, i to od vezivanja, upotrebe fizičke snage, do vatrenog oružja.

Aleksandar Šapić. Foto: Srđan Ilić

Cilj osnivanja Beogradske služba bezbednosti, kako tvrdi gradonačelnik Aleksandar Šapić, jeste rasterećenja policije.

„Sada svako dvorište škole ima po jednog policajca, pod velikim su opterećenjem i mi želimo da pomognemo beogradskoj policiji da bi mogla bolje i kvalitetnije da radi svoj posao.  Pripadnici te službe će, tokom dana patrolirati pored škola i vrtića, a noću po beogradskim naseljima.“, kaže Šapić.

Pitanje je, međutim da li Grad ima zakonsko uporište za formiranje Službe bezbednosti, budući da Zakon o privatnom obezbeđenju, na koji se Šapić poziva, predviđa da ovim poslom mogu da se bave isključivo pravna lica i preduzetnici.

Dodatni problem je i odredba Zakona prema kojoj se poslovi privatnog obezbeđenja primenjuju samo u situacijama kada ti poslovi nisu u isključivoj nadležnosti državnih organa. 

„Ova ideja Šapića je veoma nejasna s obzirom da se nalazi u nekom preseku, ta služba bi se nalazila u nekom preseku između komunalne milicije, policije i privatnog obezbeđenja", navodi Predrag Petrović iz Beogradski Centar za bezbednosnu politiku

Gradonačelnik je, takođe ostao dužan objašnjenje koja će ovlašćenja pripadnici Beogradske bezbednosne agencije imati prema građanima.  

To pitanje je važno jer Zakon o privatnom obezbeđenju, kao ovlašćenja službenika obezbeđenja predviđa i sredstva prinude, i to sredstva za vezivanje, fizičku snagu, gasni sprej, posebno dresirane pse, čak i  vatreno oružje.

„Privatno obezbeđenje može da primenjuje mere koje su definisane zakonom o privatnom obezbeđenju isključivo u okviru štićenog objekta. Privatno obezbeđenje svakako ne može da patrolira ulicama grada Beograda. Ukoliko to bude radilo privatno obezbeđenje i pokušavalo da primenjuje neka ovlašćenja, to bi bilo svakako nezakonito“, dodaje Petrović.

Šapić je najavio i uvođenje video nadzora u dvorišta škola i vrtića sa softverom, koji može da detektuje oružje i tvrde predmete. 

Novinarka Tamara Marković Subota