Saobraćaj kod Ušća, enigma za nadležne u Gradu: i kružni tok i semafori (VIDEO)
Zbog izmeštanja Glavne autobuske stanice na drugu obalu reke i najavljenog rušenja Savskog mosta postavljen je kružni tok kod Ušća, koji je trebalo da smanji gužve u saobraćaju između starog i novog dela grada. Međutim, posle manje od dva meseca, na istom mestu gde su i bili - pre kružnog toka - postavljaju se semafori koji bi trebalo da reše saobraćajnu gužvu u tom delu grada.
Da se kružni tok kod Ušća pokazao kao pogrešna odluka, pokazuje još veća saobraćajna gužva na toj deonici nego što je bila pre ukidanja semafora. Skinuti pre dva meseca, semafori su ponovo postavljeni na tom delu puta.
Građani s kojima smo razgovarali nisu zadovoljni postavljanjem kružnog toka.
"Iako nikom ovo nije logično, ovo je katastrofa sada, tako da u principu kad je gužva, svugde je gužva, ne može ništa da se dobije time."
"Samo su napravili grešku sa kružnim tokom, to je sve. Napravili su samo čep na Terazijskom tunelu i to je to."
"Sada kad su semafori, mislim da će biti manja gužva. Bila je gužva užasna dok nisu bili semafori i kada su stavili kružni tok. Bilo je katastrofalno. Sad mislim da će biti bolje."
Prema evropskim normativima - kružni tokovi prečnika 50 metara ne preporučuju se na mestima gde je obim saobraćaja veći od 25 000 vozila tokom dana. U Beogradu dnevno preko Brankovog mosta - pokazuju zvanični podaci - pređe i mnogo više, do 90 hiljada vozila. Stručnjaci kažu da zato nije bilo teško zaključiti da kružni tok na tom mestu neće rešiti saobraćajne gužve.
"Vrlo je neobično da se Grad odlučio da pare građana troši na eksperimente koji su u samom startu bili osuđeni na propast. Da je konsultovan neko od saobraćajnih inženjera koji nije potčinjen nekompetentnim ljudima mislim da bi dobili pravi odgovor, jer je poznata činjenica da su semaforizovane raskrsnice mnogo većih kapaciteta propusne moći nego što su to kružni tokovi", kaže za Insajder Dušan Milanović, saobraćajni inženjer.
Smatra da bi neka vrsta nadvožnjaka bolje rešila problem.
"Rešenje je denivelisana veza i rešenje je traganje za, da kažemo, novim prelascima preko Save, i to pogotovo na potezu od Brankovog mosta do Gazele. Svojevremeno su bila planirana dva mosta ali, evo, mi smo jedan od retkih gradova koji ruši postojeći da bi izgradio novi, i to sumnjivog kapaciteta", kaže Dušan Milanović.
Pitanje zašto smo ukinuli semafore i izgradili kružni tok ako je to rešenje dovelo do još većih saobraćajnih gužvi nameće i neka druga, jednako važna pitanja. Kako povećati prohodnost vozila do zatvaranja Savskog mosta, tj. kuda preusmeravati vozila kad gužva bude još veća? Nadležni će odgovor morati brzo da nađu jer je demontaža mosta na Savi najavljena već za novembar.
Novinarka Insajdera Nevena Cvijović