Rektorka Univerziteta umetnosti: Veliko je pitanje da li su razgovori Vlade i univerziteta iskren dijalog (VIDEO)

Mirjana Nikolić, rektorka Univerziteta umetnosti u Beogradu, gostujući u emisiji Marker na Insajder televiziji, rekla je da je povodom trećeg sastanka premijera Đura Macuta i rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića da ostaje veliko pitanje da li su razgovori između vlade i univerziteta zaista iskren dijalog. Dodala je da bi premijer, s obzirom da je i sam profesor na fakultetu, morao da razume položaj akadmeske zajednice.

Mirjana Nikolić, rektorka Univerziteta umetnosti u Beogradu Foto: Insajder screenshot

"Dakle, ako vi na jednom sastanku iznesete kako je stanje na vašoj instituciji, a onda budete zamoljeni da vi pokušate prema tuđoj metodologiji da organizujete svoj rad, onda mislim da to i dalje nije baš potpun i iskren dijalog. Znate, nije iskren dijalog da vama neko kaže kako bi trebalo da razgovarate sa studentima, sa zaposlenima, kako bi trebalo da pravite taj ambijent, a onda, u stvari, ne zna dubinski kako sve to funkcioniše na našim fakultetima i univerzitetima. I malo je začuđujuće što je premijer naš kolega. I to je ono što u ovoj situaciji malo, kako da kažem, jeste i dobra i loša strana, jer kolega bi morao da razume akademsku zajednicu“, rekla je Nikolić.

Kada je reč o nastavku, odnosno nadoknadi školske godine, sagovornica Insajdera ističe da aktuelni ministar traži od univerziteta da oni odrede datum kada će biti povratak.

"I ja mogu da kažem sa aspekta Univerziteta umetnosti da mi imamo model nadoknade nastave, ali nemamo taj datum. Jer potpuno je iluzorno da mi odredimo neki datum bez onog bitnog faktora u svim ovim razgovorima, a to su studenti, naravno. Dakle, imamo dva načina. Ukoliko mi odredimo datum, možemo se susresti sa blokadom naših fakulteta od strane studenata, a ako i ne bude blokade, šta znači držati nastavu u praznim učionicama ili onlajn nastavu sa dva-tri studenta? Da li je ta simulacija ono kako mi želimo da rešimo problem ili želimo istinski da ga rešimo“, objasnila je rektorka.

Dodaje da je danas na sastanku čula da je za neke grupacije, poput prirodno-matematičkih fakulteta, veoma teško da se nadoknadi izgubljena nastava.

"Premijer je danas nekoliko puta rekao da smo mi u narandžastoj liniji i da idemo ka crvenoj liniji, kad će biti bespovratno izgubljena školska godina. Ja, nažalost, moram da kažem da se tri meseca pričalo i razgovaralo o ispunjenju studentskih zahteva, a onda se odjednom krenula priča ka represiji. Znači, čini mi se da nisu univerziteti izgubili vreme. Mislim da je neko drugi izgubio vreme kada je mogla školska godina da se adekvatno vrati na polazište“, istakla je ona.

Na pitanje Insajdera deluje li realno da se studenti priključe dijalogu, odgovara da je to teško zato što država ne prihvata „Plenume“.

„Ali zato se nama sugeriše da mi kao uprave i univerziteti i uprave fakulteta razgovaramo sa studentima. Da budemo posrednici, ali to je vrlo nekorektno. Znači, vi nekog ne prihvatate kao sagovornika, ali tražite od nas da mi sa njima razgovaramo“, objasnila je Nikolić.

Na današnjem sastanku se razgovaralo prvo o donetim, kako ističu sa univerziteta, neustavnim uredbama, ali kako je istakao rektor posle sastanka, njihov apel nije usvojen.

"Razgovarali smo i o činjenici da već 3–4 meseca fakulteti ne dobijaju materijalne troškove. Znači, ne dobijaju sredstva za struju, vodu, komunalije — ono što je osnivač u obavezi da vam plaća. I onda je rečeno, prema odredbi Zakona o visokom obrazovanju, do 30. aprila su ta sredstva kvartalno trebala da legnu na račune fakulteta, i ona ne dolaze. Dakle, ministar prosvete nas je uputio na ministra finansija u vezi sa tim, a što se tiče ove uredbe, njegov stav je vrlo jasan — ko ne radi, nema ni para“, rekla je ona.


Sagovornica Insajdera je rekla danas na sastanku da univerziteti moraju da se sačuvaju u skladu sa onim što je zakonom propisano, a to je nepostojanje političkog, stranačkog i verskog na univerzitetima, i da će u tome istrajati. Dodaje da je rešenje ove krize vrlo jednostavno.

"Čini mi se da su studenti svoja četiri zahteva sublimirali, četiri, pet, šest zahteva da možda se sublimira u jedan zahtev i ja se iskreno nadam da bi možda taj zahtev sada bio mnogo realniji za ispunjenje od ispunjenja ovih prethodnih šest. Pa hajde da pokušamo. Loptica svakako jeste jednim delom na univerzitetu, ali je i van univerziteta“, istakla je rektorka Univerziteta umetnosti u Beogradu.

Studenti u blokadi zatražili su 5. maja vanredne parlamentarne izbore. Sagovornica Insajdera kaže da „bi bila mnogo srećnija da su oni izabrali opciju da traže izbore, ali da možda u njima ne učestvuju“ i dodaje da bi to bilo nekako „nevinije“.

„Ako neko šest meseci ne može da ispuni zahteve, onda se postavlja pitanje kapaciteta takve vlade i takve države generalno, kada nijedan zahtev ne može u potpunosti da ispuni. Tako da je ovo, u stvari, jedan logičan sled. Meni je malo tužno što se narativ pojavljuje u javnosti da su od početka studenti to želeli i da su konačno izgovorili tu stvar. Dakle, mi ne možemo sad da vraćamo vreme unazad i da ne znamo šta bi se desilo da su zahtevi bili ispunjeni. Da li bi i tada studenti tražili neku političku artikulaciju, ali u ovom celom procesu oni su zaista pokazali jedno jedinstvo, pokazali su veliku solidarnost i međusobni odnos prema građanima“, zaključila je Mirjana Nikolić, rektorka Univerziteta umetnosti u Beogradu.

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.