Raša Nedeljkov (CRTA) u Insajder Intervjuu: "Brojke su jedno, izborni uslovi drugo – i jedni i drugi su poražavajući" (VIDEO)

Lokalni izbori u dva manja grada na zapadu i istoku Srbije neočekivano su postali ogledalo dubljih sistemskih problema u izbornim procesima u zemlji. U emisiji Insajder Intervju, Raša Nedeljkov, programski direktor organizacije CRTA (Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost), govori o tome šta su posmatrači zabeležili na terenu, zbog čega su ovi lokalni izbori izazali buru u javnosti, ali i zašto je organizacija CRTA, koja se bavi praćenjem lokanih i republičkih izbora od 2016. godine, kritikovana u delu javnosti.

Raša Nedeljkov (CRTA) Foto: Insajder/ screenshot

CRTA je imala posmatrače na svih 29 biračkih mesta u Kosjeriću i 69 u Zaječaru. Posmatrači su pratili sve faze procesa – od otvaranja biračkih mesta do brojanja listića, objašnjava Raša Nedeljkov.

Kako kaže, svi podaci verifikovani dvostruko – najpre sa lica mesta, a zatim i kroz digitalnu proveru logičkih grešaka.

“ Uprkos tome, zabeležen je niz nepravilnosti, posebno u Zaječaru. Na nekim mestima je bilo po devet različitih vrsta nepravilnosti. Sprej za obeležavanje prstiju nije se koristio, ljudi su glasali bez lične karte, a posmatrači su svedočili i fotografisanju listića”, navodi Nedeljkov.

Nakon lokalnih izbora u Zaječaru i Kosjeriću, opozicija iz oba grada zatražila je ponovno prebrojavanje glasova, navodeći brojne nepravilnosti na više biračkih mesta. Prema Zakonu o lokalnim izborima, Republička izborna komisija ima rok od 48 sati da razmotri sve podnete žalbe, a konačna odluka se očekuje do 12. juna. U međuvremenu, opozicija zahteva uvid u izborni materijal i poručuje da će “braniti volju građana od izborne krađe”.

Zašto je Crta kritikovana?

Jedan od glavnih prigovora javnosti bio je zašto je Crta izašla sa preliminarnim rezultatima pre no što je ocenjeno da li su izbori bili legitimni. “To su bile činjenice dostupne u tom trenutku, a praksa iz sveta pokazuje da objavljivanje podataka može sprečiti potencijalne manipulacije kasnije”, ističe Nedeljkov.

Iako lokalni po značaju, izbori u Kosjeriću i Zaječaru izazvali su veliku pažnju jer su se u jednom danu pokazali kao mikro slika stanja demokratije u Srbiji. Pitanja o kupovini glasova, zloupotrebi državnih resursa, pritiscima na birače i manipulaciji biračkim spiskovima došla su u prvi plan.

Crta, organizacija sa višegodišnjim iskustvom u praćenju izbora, ovaj put se našla na udaru ne samo vlasti, već i dela opozicije i studentskog pokreta. “Mislim da su očekivanja od nas bila nerealna. Mi nismo politički akter već posmatračka misija koja iznosi činjenice – bez agende”, rekao je Nedeljkov.

U trenutku intervjua nijedan prigovor još nije bio zvanično podnet.

Opozicija u Kosjeriću traži ponavljanje izbora na tri biračka mesta, dok opozicija u Zaječaru traži potpuno ponavljanje izbora. “Da li će izbori biti ponovljeni, zavisi od pravnih postupaka i prigovora koji se podnesu u zakonskom roku”, kaže Nedeljkov.

Nedeljkov podseća da je manipulacija izborima duboko ukorenjena praksa.

“Od falsifikovanih potpisa 2016. do migracija birača u Beogradu 2023. — svaki ciklus je nosio svoju verziju inženjeringa. U Kosjeriću i Zaječaru smo svedočili prisustvu policije, neidentifikovanih grupa koje su zastrašivale glasače, i fantomskih posmatračkih organizacija osnovanih neposredno pred izbore”, naveo je programski direktor CRTE.


Opozicioni predstavnici u Zaječaru zahtevaju ponavljanje lokalnih izbora, tvrdeći da su pronašli kompletan birački spisak koji je, prema njihovim navodima, bačen u kontejner — što smatraju jasnim dokazom da su izbori "u potpunosti pokradeni".

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.