Radulović: Promena izbornog sistema u Crnoj Gori bi srušila partijsku državu, to ne želi ni vlast, ni opozicija (VIDEO)

U Crnoj Gori ponovo je otvoreno pitanje promene izbornog sistema. Predsednik Crne Gore Jakov Milatović je tamošnjoj skupštini predložio uvođenje takozvanih otvorenih lista - da se i dalje glasa za liste koje predlažu stranke, ali da građani imaju mogućnost da rangiraju kandidate na toj listi.

Veselin Radulović, advokat iz Podgorice Foto: Insajder

Milatović je kazao da su građani nezadovoljni trenutnim izbornim sistemom, jer ne mogu u potpunosti da utiču na izbor svojih predstavnika, dok bi uvođenje sistema takozvanih otvorenih izbornih lista osiguralo veće učešće građana u politici i demokratizaciju politike.

Advokat iz Podgorice Veselin Radulović ocenio je u emisiji "Svet i mi" na Insajder televiziji da bi uvođenje nekog od modela otvorenih lista bilo veoma dobro, ali ne veruje da će se to i desiti.

"To bi bio put ka ostvarivanju pune demokratije, rekao bih. Mi u prethodne tri decenije, odnosno od kada postoji višestranačje u Crnoj Gori, imamo izborni sistem i izborne procese koji su, po mom mišljenju, suprotni Ustavu. U Ustavu je propisano da suverenitet pripada građanima. Građani u Crnoj Gori nemaju suverenitet jer oni ne biraju poslanike. Poslanike biraju političke partije, odnosno lideri političkih partija. I ako imate, dakle, tu situaciju u najvećem organu vlasti - u Skupštini - da se predstavnici tog organa vlasti biraju na način suprotan Ustavu i da oni nemaju legitimiteta, onda ne može imati legitimiteta ni bilo koja vlada koju takva Skupština izabere, a ni drugi organi ili institucije koji proizađu iz glasanja u parlamentu Crne Gore", naveo je on.

Podrška samo na rečima

Kako kaže, za uvođenje sistema otvorenih lista ne postoji politička volja u Crnoj Gori, jer to ne odgovara političkim partijama, koje su, ističe, kreirale partitokratski sistem koji previše dugo traje i koji njima odgovara.

"Oni će svi, kada ih pitate o ovome, reći da su saglasni i da bi trebalo uvesti otvorene liste, ali neće raditi ništa konkretno na tom pitanju ili će možda reći da još uvek nije vreme i da tome treba pristupiti ozbiljno, razmisliti, raditi na tome... Uglavnom, činiće sve da taj proces opstruiraju. I tu mislim na sve stranke – i vlasti i opozicije, svim strankama odgovara ovaj trenutni sistem. Naravno, najviše onima koji su na vlasti, ali odgovara i opoziciji", ističe Radulović.

Kaže da je partitokratski sistem formiran tako da se za sve pitaju lideri političkih partija i ljudi koji rukovode partijama.

"Oni odlučuju ko će biti u parlamentu, od odnosa nekog lica s rukovodstvom partije zavisi kakav će položaj imati... Dakle, potpuno je nevažno koliku težinu neko ima u biračkom telu i potpuno je nevažno koliko bi neko od njih pojedinačno dobio glasova. To nije demokratski sistem. Ovo je dobra inicijativa gospodina Milatovića, iako možemo sumnjati u motive zbog kojih on to radi, ali oni sad možda i nisu važni", kaže Radulović.

Mnogi bi ostali bez pozicija  

Prema njegovim rečima, otvorene izborne liste bi dovele do rušenja partijske države.

"Rušile bi taj partitokratski sistem, jer bi onda svaki poslanik tačno znao koliku političku težinu ima, koliki mu je legitimitet... Poslanici u crnogorskom parlamentu godinama, kad drže govore i obraćaju se javnosti i građanima, znaju da kažu - mi smo predstavnici građana. Ja uvek na to kažem da niko od njih nije predstavnik građana, svako od njih je predstavnik političke partije. Dakle, nikoga od njih nisu izabrali građani jer niko od njih ne zna koliko je konkretno glasova dobio, odnosno koliko je građana glasalo za njih konkretno. Sistem otvorenih lista je nešto što bi bilo najzad po Ustavu i tek tada bismo dobili izborni proces koji bi bio ustavan, a samim tim mislim da bismo dobili i prvi korak ka uspostavljanju prave demokratije u Crnoj Gori", smatra Radulović.

Ipak, on ocenjuje da predlog crnogorskog predsednika Jakova Milatovića neće dobiti podršku većine u skupštini.

"Ovo nije prva inicijativa u tom pravcu, da budemo iskreni. Ono što je dosad karakterisalo svaku takvu ili sličnu inicijativu jeste to da će političke partije možda i reći da su saglasne sa tim i da one to podržavaju, ali u praksi će raditi sve da se taj model ne uspostavi ili će makar to pravdati rečima da je potrebno određeno vreme, da je potrebno da se tome pristupi ozbiljno... Ali, mi smo imali do sada dovoljno vremena za to da je postojala stvarna volja političkih partija. Ponavljam, to njima nije u interesu. Kad bi se uspostavio takav sistem, mnogi od ovih poslanika i lica u politici koja gledamo godinama, a pojedine i decenijama, teško da bi mogli više doći u tu poziciju, jer su i oni svesni da ih možda ni najbliži članovi njihovih porodica ne bi glasali, a ne neko od građana", zaključio je Veselin Radulović.

Izvor: Insajder