Pukotine u opoziciji iznova na videlu zbog studentske ideje vanrednih izbora
Parlamentarna opozicija u Srbiji ponovo se našla u nezavidnoj poziciji, umetnuta između stranaka vlasti koje sve poluge moći imaju u svojim rukama i studentskih protesta koji predvode i usmeravaju tokove građanskog nezadovoljstva. U takvim okolnostima, sa krajnje skromnim kapacitetom da utiče na političke procese, nameće se pitanje da li je opoziciji jedina opcija jedinstven i koordiniran nastup. Ipak, kao i više puta ranije, opet se naziru podele u odnosu prema aktuelnim događajima.

Najnovija inicijativa studenata, konkretno sa novosadskog Fakulteta tehničkih nauka, aktuelizovala je ideju vanrednih parlamentarnih izbora kao puta za izlazak iz krize. Na tim izborima, izglasano je na plenumu ovog fakulteta, učestvovala bi lista koju bi sastavili studenti, uz nedorečenu ulogu opozicionih partija.
Deo opozicionih stranaka je hitro reagovao, pružajući bezrezervnu podršku studentima. Ipak, ubrzo su se ponovo pojavili disonantni tonovi.
Prelazna vlada za neke rešenje pre izbora
Predsednik Novog DSS-a Miloš Jovanović je izjavio da izbori uvek predstavljaju jedini legitiman i civilizovan način za izlazak iz političkih kriza, ali samo ako su slobodni i demokratski.
“Kako Aleksandar Vučić, dokazano, nije sposoban da organizuje poštene izbore, neophodno je formiranje prelazne vlade, čiji bi osnovni zadatak upravo bio da takve izbore organizuje. Uostalom, u vezi sa tom činjenicom se složila, bezmalo, celokupna opozicija i izašla u javnost sa konkretnim predlogom - formiranje Vlade narodnog poverenja. Za ideju prelazne vlade, istina drugačijeg modaliteta, založili su se i studenti četiri univerziteta, kao i mnogobrojne javne ličnosti, poput onih okupljenih u inicijativi ProGlas“, navode se Jovanovićeve reči u saopštenju Novog DSS-a.
On poziva sve političke aktere da istraju u političkoj borbi sa zahtevom za formiranje prelazne vlade.
“Sve drugo, a naročito ideja vanrednih parlamentarnih izbora pod nepromenjenim uslovima je nešto što može odgovarati samo Aleksandru Vučiću, koji je tu ideju i sam više puta pominjao“, navodi Jovanović.
Dragan Đilas, predsednik Stranke slobode i pravde je danas, na sednici Glavnog odbora te stranke, istakao da je preduslov slobodnih izbora formiranje prelazne vlade.
“Samo zajednička borba sviĥ koji žele promene može dovesti do tih promena, odnosno do pobede nad organizovanom kriminalnom grupom koja je zarobila Srbiju. Do promena ne dolazi na ulici, do promena može doći samo na izborima koji moraju da budu iole fer i pošteni. Za održavanje takvih izbora je očigledno preduslov formiranje prelazne vlade po modelu koji su predložile skoro sve opozicione stranke” rekao je Đilas.

On je naveo da je u ove tri rečenice sadržano sve što Stranka slobode i pravde zagovara i to je odgovor na svako pitanje koje će se u budućnosti postaviti na ove teme.
“U ovom trenutku zakazani su izbori u Zaječaru i Kosjeriću. U Zaječaru izlazimo kao deo liste koju čine opozicione stranke i grupe građana koje su se ujedinile. I to je velika stvar. Uložićemo maksimalan trud da lista 'Promena u koju verujemo - Uglješa Đuričković, Dragana Rašić', napravi što bolji rezultat” rekao je Đilas i dodao da SSP nema odbor u Kosjeriću ali da u ime svih koji podržavaju Stranku slobode i pravde izražava “maksimalnu podršku listi koju će formirati svi koji se bore za promene u ovoj opštini.
“Model koji su napravili u Kosjeriću, a koji je sličan onome u Zaječaru, zajedništvo stranaka, grupa građana i studenata je nešto u šta iskreno verujemo. Smatramo da je to dobitna formula ne samo za Kosjerić i Zaječar nego i za celu Srbiju“, kazao je Đilas.
Danas je takođe održan i Glavni odbor stranke Srbija Centar na kojem su mogli da se čuju slični stavovi. Zdravko Ponoš, predsednik Srca, naglasio je da su izbori bez promene izbornih uslova - zamka, napomenuvši da ta stranka ostaje pri stavu da je prelazna vlada jedini mehanizam za izlazak iz krize.
"Vanredni izbori – da, ali kad se stvore uslovi. Ta reka koja nas deli od normalnosti, od slobodne Srbije, ne treba da se prelazi preko nekog krhkog mosta koji se zove izbori bez uslova da se održe. Tamo treba da pređemo, ali preko mosta koji ćemo pažljivo sagraditi - taj most su slobodni izbori, a do toga se stiže preko prelazne vlade", rekao je Ponoš, otvarajući sednicu Glavnog odbora stranke.
I iz Pokreta obnove Kraljevine Srbije su saopštili da ostaju pri svom principijelnom stavu da su "izbori jedino rešenje iz duboke političke krize u koju nas je doveo režim Aleksandra Vučića, ali slobodne i demokratske izbore jedino može da organizuje prelazna Vlada narodnog poverenja“.
Izbori jedino rešenje za izlazak iz krize
Reakcija ovih stranaka na ideju vanrednih izbora dolazi u trenutku kada je više predstavnika opozicionih stranaka istu već javno podržala.
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić izjavio je da je raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora jedino rešenje za izlazak iz društveno-političke krize i poručio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da "izađu na crtu pobunjenom narodu Srbije, pokažu većinu i dokažu snagu o kojoj stalno pričaju".
"Pokazali smo da možemo da pobedimo režim na prošlogodišnjim izborima. Ako svi zajedno stanemo pod barjak slobode, svi mi koji smo bili zajedno u Beogradu 15. marta i koji danas zajedno sa studentima oslobađamo Srbiju, tu sinergiju ne može da pobedi nikakva krađa. Gotovo je. Kraj", rekao je Aleksić na sednici Glavnog odbora NPS.
Podršku studentima i izborima pružio je inicijator pokreta "Solidarnost–Samoodbrana–Oslobođenje" Goran Ješić koji je saopštio da će taj pokret podržati izbornu listu iza koje budu stajali Studenti u blokadi i pozvao sve opozicione i ostale društvene aktere kojima je stalo do promena u Srbiji da učine isto.

Političko angažovanje studenata podržao je i lider pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović navodeći da je “reč o "istorijskoj šansi za promene u Srbiji koje dolaze iz masovnog narodnog pokreta“.
Socijaldemokratska stranka (SDS) se saglasila da je neophodno održavanje vanrednih izbora na svim nivoima, uključujući i predsedničke.
Predsednik Romske partije Srđan Šajn izjavio je danas da ta stranka podržava ideju o formiranju jedinstvene studentske izborne liste "Pumpaj" i da očekuju da opozicija svim raspoloživim resursima podrži studente i tako dokaže da je iskrena u osudi aktuelnog režima.
Predsednik Romske partije naveo je da ukoliko studenti formiraju listu i među prvih 126 kandidata bude po jedan Rom i Romkinja iz redova studenata, kao i studentski predstavnici drugih manjinskih zajednica, ta stranka neće formirati svoju listu, već će podržati studente.
Izbori 29. juna?
Reagujući na predlog studenata novosadskog FTN-a predsednica skupštine Ana Brnabić je istakla da će studetni 15. maja tražiti od predsednika Srbije da raspiše izbore za 29. jun.

"Jedva čekam da se obrate predmetnoj instituciji za koju su rekli da joj se neće obraćati. E, sad, ono što je posebno zanimljivo je što će blokaderi (iako je suprotno zakonu da se bavite politikom na fakultetima i u prosvetnim institucijama generalno), napraviti svoju listu ljudi 'od integriteta i časti'", navela je Brnabić, dodajući da će studenti zahtevati od opozicije da se "pokažu odgovornim“ tako što neće učestvovati u izbornom procesu.
Različiti stavovi u opoziiciji po pitanju učešća ili neučešća na izborima primetni su godinama unazad. Čak i prilikom nedavnog predstavljanja koncepta Vlade narodnog poverenja, iza kojeg je stala većina parlamentarne opozicije, Demokratska stranka i Ekološki ustanak su se ogradili.
Najvidljivija posledica nedostatka jedinstvenog nastupa opozicije bila je uočljiva na lokalnim izborima iz juna prošle godine. Tada se neposredno pred glasanje raspala koalicija Srbija protiv nasilja, zbog toga što je deo smatrao da izbore treba bojkotovati, a drugi da na njih treba izaći. Deo koalicijie koji je izašao na izbore pod sloganom “Biram borbu“ ostvario je daleko lošiji rezultat nego Srbija protiv nasilja šest meseci ranije na parlamentarnim i lokalnim izborima.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.