Protesti u Srbiji razotkrili podele u SPC: Od poziva na dijalog do "obojene revolucije"
Eparhija žička Srpske pravoslavne crkve pozvala je predstavnike vlasti da ne zaborave na svoju suštinsku dužnost – da štite narod. U saopštenju povodom “nemilih događaja koji potresaju gradove te eparhije”, a koje je potpisao arhiepiskop i mitropolit žički Justin, vernicima se poručuje da je u vremenima javnih potresa i uznemirenosti lako izgubiti unutrašnju meru.

"Zato vas, kao vaši duhovni pastiri, pozivamo da ostanete pribrani, da ne dopustite da gnev, strah ili bilo koja strast nadvlada razum, savest i čovečnost jednih prema drugima. Borba za istinu i pravdu mora biti utemeljena na unutrašnjem miru, istrajnosti i dostojanstvu", saopšteno je iz Eparhije žičke.
Teolog Vukašin Milićević za Insajder ocenjuje da je postupak mitropolita Justina i ovo saopštenje očekivano.
"Pošto je reč o episkopu koji je već dva puta - jednom povodom dešavanja na protestima protiv iskopavanja litijuma, a drugi put nakon početka studentskih protesta, sa petoricom drugih episkopa otvoreno istupio protiv nasilja koje sprovodi režim. On je i sada postupio sasvim u skladu sa principima svoje službe", naveo je Milićević za Insajder.
Od 1. novembra prošle godine kada je u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu poginulo 16 osoba, a posebno otkako su počeli studentski protesti i blokade fakulteta, SPC je imala različite stavove - dok pojedini crkveni lideri, poput mitropolita Justina i Joanikija, staju na stranu studenata, drugi su ostali distancirani, često podržavajući pozicije vlasti.
U prvim danima nakon pada nadstrešnice, Crkva je pozvala na molitve i duhovnu podršku porodicama žrtava, ističući važnost solidarnosti u trenucima tragedije. Patrijarh Porfirije je izrazio saosećanje i pozvao narod na jedinstvo, kako bi se prebrodila tuga.
Ali, iako je Crkva naglašavala potrebu za zajedništvom, nisu komentarisali ni uzrok nesreće, ali ni odgovornost vlasti.
Uoči protesta u Beogradu 15. marta Sinod Srpske pravoslavne crkve pozvao je na prestanak podela među građanima i pokretanje "bratskog dijaloga", saopštila je večeras SPC.
Naveli su da „čuju glasove o mogućim sukobima“ i da ih to „veoma zabrinjava“, te pozvali sve, „da nasilje svake vrste, bez obzira od koga i sa koje strane dolazilo, u potunosti bude odbačeno“.
„Upitajmo se svi zajedno: zar je bilo malo podelâ i razdorâ u našem narodu? Zbog toga vam se, draga deco duhovna, i danas, kao i uvek do sada, obraćamo, moleći vas..da svako učini koliko do njega stoji da se održi mir u nama i među nama“, naveli su u saopštenju.
Ali dok pozivaju na prestanak podela, s njima se suočavaju i u svojim redovima. Javno neslaganje izazvao je mitropolit kruševačke eparhije David, koji je u tekstu “Zduhači, manitoši i ljudi od veresije”, studente u blokadi nazvao pogrdnim imenima .
To je izazvalo javnu oštru reakciju šest episkopa SPC, među kojima je bio i mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije. Oni su su uputili otvoreno pismo patrijarhu Porfiriju, jasno se ogradivši od Davidovih stavova i izražavajući podršku studentima i njihovim protestima.
Episkopi su tada istakli da Crkva ne smatra studente negativnim figurama, već ih vidi kao budućnost nacije i pozvali na smirivanje strasti i poštovanje dostojanstva svakog pojedinca.
Tako su unutrašnja neslaganja unutar SPC postala i javna .
"Što se tiče takozvanog crkvenog vrha, on i dalje otvoreno podržava vlast - dok policija sprovodi nasilje nad mirnim studentima i građanima, patrijarh se sastaje sa predsednikom radi dogovora u vezi sa novom tranšom budžetskih sredstava za dovršetak radova na Hramu Svetog Save. Ta slika govori sama za sebe", naveo je teolog Milićević za Insajder.
I dok je vladika SPC Grigorije dočekivao studente u Mihnenu tokom njihove "Ture do Strazbura" početkom aprila, krajem istog meseca patrijarh Porfirije je iz Moskve imao šta da kaže o "obojenoj revoluciji" i protestima studenata.
Iako je do tada poglavar SPC pozivao na mir, dijalog, što se čulo i u Uskršnjoj poslanici, tokom posete Moskvi rekao je i da "ovih dana i u Srbiji ima revolucije."
"Kako se zove?”, rekao je Porfirije okrećući se prema vladiki Irineju da pronađe pravu reč na ruskom jezikom.
Vladika Irinej pomogao mu je sa prevodom, rekavši "obojena”. A potom je patrijarh Porfirije nastavio.
"Obojena revolucija – vi to znate. Nadam se da ćemo to iskušenje prevazići, kao što ste rekli, jer znamo i osećamo da centri moći sa Zapada žele da razbiju identitet srpskog naroda i kulturu”, naveo je.
Manje od mesec dana kasnije Srpska pravoslavna crkva pokrenula je podkast čija je prva epizoda bila posvećena "obojenoj revoluciji".
Novinarka Bojana Stojanović
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.