Nakon što je tokom proteklih mesec i po dana širom Srbije održano više desetina protesta građana koji se protive realizaciji projekta rudarenja litijuma "Jadar" kompanije "Rio Tinto" u Gornjim Nedeljicama, centralni skup održava se danas u Beogradu u 19 sati na Terazijama.
Protest je organizovan na dan kada ističe rok od 40 dana koji su organizatori dali vlasti na skupu na Vidovdan u Loznici - da se donese zakon kojim se zabranjuju geološka istraživanja i eksploatacije litijuma i Bora u Srbiji.
Pošto zahtev nije ispunjen, organizatori protesta najavili su da od subote počinju blokade važnih saobraćajnica. Predstavnici vlasti tvrde da su protesti motivisani politički, a ne zabrinutošću zbog ekoloških posledica eventualnog otvaranja rudnika te da je cilj "smena predsednika Srbije Aleksandra Vučića".
Organizatori protesta - ekološka udruženja i građanski aktivisti - zabrinuti su da bi otvaranje rudnika i eksploatacija litijuma u Gornjim Nedeljicama, u blizini Loznice, doveli do zagađenja zemlje, vode i vazduha, dok predstavnici vlasti tvrde da su navodi o opasnosti po životnu sredinu "laži" i da je realizacija projekta "Jadar" "istorijska razvojna šansa za Srbiju".
Posle okupljanja građana na Terazijama i uvodnih obraćanja, kako je za Insajder rekao Zlatko Kokanović, jedan od organizatora protesta iz Udruženja "Ne damo Jadar", okupljeni će se uputiti na određenu lokaciju u Beogradu na kojoj će započeti blokade.
"Pozivamo sve koji mogu da ponesu šta im je potrebno da ostanu tokom noći na toj lokaciji koju ćemo saopštiti na skupu, a možda i da ostanu i sutradan", rekao je Kokanović.
Govoreći o protestu u Beogradu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je deo građana iskreno zabrinut zbog kopanja litijuma, ali da je "istinski cilj tih protesta da skinu njega sa vlasti, kao i da daju podršku pojedinim stranim silama koje ne žele da se Srbija ubrzano razvija i napravi značajnu razliku u odnosu na druge zemlje regiona".
Od protesta u Loznici, 28. juna, do večerašnjeg skupa u Beogradu, protesti su održani su više od 30 mesta širom Srbije. Učesnici svih skupova slali su iste poruke: "Rudnika neće biti, kopati nećete", "Rio Tinto, marš iz Srbije", "Multinacionalne rudarske korporacije, marš iz Srbije! Hoćemo život". Poručivali su i da "čista voda i zemlja nemaju cenu koju vlast broji obećanim milijardama evra", da je u pitanju "borba između opstanka i nestanka" i da je "došao trenutak da srpski narod ustane ili da nestane".
Do ponovne aktuelizacije projekta i novog talasa protesta zbog najave eksploatacije litijuma došlo je dve i po godine nakon što je, kako je tadašnja premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila, "stavljena tačka" na taj projekat Uredbom Vlade Srbije o prestanku važenja Uredbe o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita "Jadar". Tu Uredbu je Vlada Srbije usvojila početkom 2022. godine, nakon masovnih protesta građana koji se protive otvaranju rudnika i blokada ključnih saobraćajnica širom države.
Međutim, posle nešto više od nedelju dana, sredinom juna došlo je do obrta - Ustavni sud Srbije je 11. jula ukinuo Uredbu Vlade Srbije iz 2022. kojom je projekat stopiran, ocenivši Uredbu neustavnom.
Pet dana kasnije, 16. jula, Vlada Srbije vratila je na snagu Uredbu o utvrđivanju prostornog plana za realizaciju projekta "Jadar" koji podrazumeva eksploataciju minerala jadarit na zapadu Srbije. Ključni korak načinjen je 19. jula, sklapanjem strateškog partnerstva Srbije i EU u oblasti održivih sirovina, lanaca vrednosti baterija i električnih vozila tokom posete Srbiji nemačkog kancelara Olafa Šolca. Nemački kancelar je tada poručio u Beogradu da je projekat "Jadar" dobar za Srbiju, a da je litijum važan za mobilnost u budućnosti, kao što je nafta bila do sada.
Eventualno otvaranje rudnika litijuma u Srbiji bi za Evropsku uniju bilo važno pošto EU pokušava da smanji zavisnost od uvoza iz Kine, a Nemačka je najveći proizvođač električnih automobila u Evropi koji koriste litijumske baterije.
Britansko-australijska kompanija "Rio Tinto" u Srbiji posluje od 2001. godine kada su dobili prve dozvole za istraživanje borata. Ta kompanija je 2004. pronašla rudu kakva ne postoji nigde u svetu i po lokalnoj reci - projekat dobija naziv "Jadar", a ruda "jadarit". Međutim, ta multinacionalna kompanija u svetu ima upitnu reputaciju – do sada se suočila sa više optužbi uništava životnu sredinu.
Kompanija "Rio Tinto" u junu objavila je nacrte studija uticaja na životnu sredinu o tome koliko bi rudnik litijuma u dolini Jadra bio štetan za ljude i prirodu. Na oko 2.500 strana može se videti mnogo stručnih podataka o tome da bi rudnik zaista ugrozio životnu sredinu, ali i da "Rio Tinto" za svaki eventualni problem ima rešenje. Ipak, pada u oči da u tri dokumenta nema mišljenja Biološkog fakulteta u Beogradu, koji prema ranijim informacijama projektu nije dao prolaznu ocenu. Zemljište, voda, vazduh, biljni i životinjski svet - rudnik litijuma ugrozio bi sve, ali "Rio Tinto" tvrdi da za svaku opasnost ima rešenje.