Protest akademske zajednice ispred Vlade, najavljeno kampovanje do ispunjenja zahteva (VIDEO)
Na protestu "Fakulteti na raskrsnici" ispred Vlade Srbije održana su obraćanja profesora i muzički program, a kako je deo akademske zajednice najavio, ostaju tu da kampuju do ispunjenja zahteva.

Jedan mladić je ranije krenuo da provocira okupljene rečima "Zašto vam se pumpa pokvarila", ali su redari brzo reagovali i sprečili veći incident, javlja naša reporterka. Okupljeni tvrde da je u pitanju mladić iz Pionirskog parka.
Prisutna je saobraćajna policija, a na ulazu u Vladu je bilo nekoliko pripadnika interventne jedinice.
Profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu Marija Babović izjavila je na protestu da univerzitetski profesori zahtevaju da se rasformira radna grupa za pripremu nacrta novog Zakona o obrazovanju.
“Tražimo pokretanje transparentne inkluzivne javne rasprave koja će voditi ka usaglašenom predlogu Zakona o obrazovanju i hitno ukidanje poslednje izmene uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, kao i otklanjanje njenih nezakonitih i protivustavnih efekata”, rekla je Babović.
Pored toga, zahtev je i da Ministarstvo prosvete do kraja juna odobri upisne kvote za budžetska mesta na svim fakultetima čiji je osnivač Srbija.
“Mi se nalazimo na raskrsnici - levo ne možemo, jer vlast ruši mostove uz hapšenje aktivista koji ih brane, a put udesno vodi nas u integrisani univerzitet kojim upravljaju menadžeri, a ne dekani. To je put koji vodi instrumentalizaciji i komercijalizaciji obrazovanja i ostaje nam samo da idemo pravo, tamo gde smo se uputili kada smo podržali svoje studente i njihove zahteve”, rekla je Babović.
Profesorka Natalija Jovanović sa Univerziteta u Nišu upitala je da li vlast želi da uništi Univerzitet - najbolji brend Srbije, temelje nauke, obrazovanje, mladost i budućnost ove zemlje, i poručila da u tome neće uspeti.
“Iz vrha vladajućeg režima stiže poruka da diploma nije važna, čujemo pretnje ‘uništićemo državni univerzitet’. Probali ste da ga uništite 1998. godine i nije uspelo, pa neće ni sada”, rekla je Jovanović.
Profesorka Univerziteta u Prištini Branka Petrović izjavila da je ta visokoškolsta ustanova prošla i još prolazi kroz političku zloupotrebu, navodeći da je Briselskim sporazumom Univerzitet u Prištni izgubio autonomiju i ušao u "institucionalnu nesigurnost".
Petrović je istakla da su za ljude sa Kosova i Metohije Univerzitet i škole mnogo vise od institucija, one su svedoci postojanja, kulture, jezika i opstanka na tim prostorima.
U skladu sa političkim direktivama, dodala je, iz Ministarstva prosvete su 2017. godine pokušane izmene statusa univerziteta i predlagane su privremene mere kojima bi se, uz ukidanje autonomije, stvorili uslovi da se taj univerzitet integriše u postojeći pravni oblik takozvanih kosovskih institucija.
Prema njenim rečima, rukovodstvo Univerziteta postupa u skladu sa državnom politikom i služi kao resurs političkim paritjama na vlasti, koje su zaslužne za nametnutu integraciju svih institucija u kosovski sistem.
"O razmerama apsurdnosti svedoči činjenica da se u prostorijama našeg uinverziteta, protivno svim zakonima i akademskim normama, a uz javnu podršku vlasti, sprovode promocije stranke, koja je deo političkog miljea druge, za nas nepriznate države", istakla je Petrović.
Profesorka Tijana Matović iz grupe Slobodni univerziteta u Kragujevcu rekla je da se danas bore za opstanak i slobodnu misao, jer ne mogu da trpe režimsko omalovažavanje i obesmišljavanje.
Ona je naglasila da je potrebno da se preinači sramnu uredba Ministarstva prosvete, "koja nauku svodi na piskaranje", kao i da se spreči privatizaciji univerziteta.
"Krivi ste jer se tapšete po ramenu i zlokobno smejete, dok građani ginu zbog vaše korupcije i nemara i dok studente gaze i lome zbog vaše mržnje i nasilništva", poručila je Matović.
Ona je istakla da se bore za dostojanstven rad i život i obrazovavnje koje počiva na kritičkoj misli.
Članovi akademske zajednice, studenti i građani okupili su se pre podne ispred zgrade Vlade Srbije i započeli protest "Fakulteti na raskrsnici" zbog političke kontrole nad obrazovanjem, ukidanja autonomije univerziteta i ignorisanja zahteva akademske zajednice.
Protest je simbolično tako nazvan jer, kako su organizatori naveli, "svi smo na raskrsnici između pokoravanja i otpora".
Predstavnici Pobunjenog univerziteta koju čine profesor Geografskog fakulteta u Beogradu Dejan Šabić, profesor Vladimir Vukomanović sa Učiteljskog fakulteta i profesorka Milica Jovanović sa Fakulteta organizacionih nauka predali su zahteve akademske zajednice na pisarnici Vlade Republike Srbije.

"Okupljanje nastavnika, saradnika, istraživača, studenata i građana koji podržavaju našu borbu za pravednije društvo trajaće do ispunjenja naša tri zahteva, a to su rasformiranje Radne grupe za donošenje novog zakona o visokom obrazovanju, ukidanje Uredbe i odobravanje budžetskih kvota fakultetima svih univerziteta u Srbiji", rekao je profesor Šabić za Insajder.
Kako kaže, smatra da je "cilj formiranja radne grupe“ za donošenje novog Zakona o visokom obrazovanju, kojom predsedava ministar prosvete Dejan Vuk Stanković mehanizam kojim će državni fakulteti biti kažnjeni, jer su nastavnici i saradnici "prihvatili studentske zahteve kao svoje“.
Naveo je i da da su svi fakulteti u Srbiji spremni da upišu nove generacije studenata i da ne postoji opravdan razlog zašto resorno ministarstvo ne odobri budžetske kvote.
Izvor: Insajder
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.