Protest akademske zajednice ispred Vlade, najavljeno kampovanje do ispunjenja zahteva (VIDEO)

Na protestu "Fakulteti na raskrsnici" ispred Vlade Srbije održana su obraćanja profesora i muzički program, a kako je deo akademske zajednice najavio, ostaju tu da kampuju do ispunjenja zahteva.

Protest Fakultet na raskrsnici. Foto: Srđan Ilić

Jedan mladić je ranije krenuo da provocira okupljene rečima "Zašto vam se pumpa pokvarila", ali su redari brzo reagovali i sprečili veći incident, javlja naša reporterka. Okupljeni tvrde da je u pitanju mladić iz Pionirskog parka.

Prisutna je saobraćajna policija, a na ulazu u Vladu je bilo nekoliko pripadnika interventne jedinice.

Profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu Marija Babović izjavila je na protestu da univerzitetski profesori zahtevaju da se rasformira radna grupa za pripremu nacrta novog Zakona o obrazovanju.

“Tražimo pokretanje transparentne inkluzivne javne rasprave koja će voditi ka usaglašenom predlogu Zakona o obrazovanju i hitno ukidanje poslednje izmene uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, kao i otklanjanje njenih nezakonitih i protivustavnih efekata”, rekla je Babović. 

Pored toga, zahtev je i da Ministarstvo prosvete do kraja juna odobri upisne kvote za budžetska mesta na svim fakultetima čiji je osnivač Srbija. 

“Mi se nalazimo na raskrsnici - levo ne možemo, jer vlast ruši mostove uz hapšenje aktivista koji ih brane, a put udesno vodi nas u integrisani univerzitet kojim upravljaju menadžeri, a ne dekani. To je put koji vodi instrumentalizaciji i komercijalizaciji obrazovanja i ostaje nam samo da idemo pravo, tamo gde smo se uputili kada smo podržali svoje studente i njihove zahteve”, rekla je Babović. 

 



Profesorka Natalija Jovanović sa Univerziteta u Nišu upitala je da li vlast želi da uništi Univerzitet - najbolji brend Srbije, temelje nauke, obrazovanje, mladost i budućnost ove zemlje, i poručila da u tome neće uspeti. 

“Iz vrha vladajućeg režima stiže poruka da diploma nije važna, čujemo pretnje ‘uništićemo državni univerzitet’. Probali ste da ga uništite 1998. godine i nije uspelo, pa neće ni sada”, rekla je Jovanović. 

Profesorka Univerziteta u Prištini Branka Petrović izjavila da je ta visokoškolsta ustanova prošla i još prolazi kroz političku zloupotrebu, navodeći da je Briselskim sporazumom Univerzitet u Prištni izgubio autonomiju i ušao u "institucionalnu nesigurnost". 

Petrović je istakla da su za ljude sa Kosova i Metohije Univerzitet i škole mnogo vise od institucija, one su svedoci postojanja, kulture, jezika i opstanka na tim prostorima. 

U skladu sa političkim direktivama, dodala je, iz Ministarstva prosvete su 2017. godine pokušane izmene statusa univerziteta i predlagane su privremene mere kojima bi se, uz ukidanje autonomije, stvorili uslovi da se taj univerzitet integriše u postojeći pravni oblik takozvanih kosovskih institucija. 

Prema njenim rečima, rukovodstvo Univerziteta postupa u skladu sa državnom politikom i služi kao resurs političkim paritjama na vlasti, koje su zaslužne za nametnutu integraciju svih institucija u kosovski sistem. 

"O razmerama apsurdnosti svedoči činjenica da se u prostorijama našeg uinverziteta, protivno svim zakonima i akademskim normama, a uz javnu podršku vlasti, sprovode promocije stranke, koja je deo političkog miljea druge, za nas nepriznate države", istakla je Petrović. 

Profesorka Tijana Matović iz grupe Slobodni univerziteta u Kragujevcu rekla je da se danas bore za opstanak i slobodnu misao, jer ne mogu da trpe režimsko omalovažavanje i obesmišljavanje. 

Ona je naglasila da je potrebno da se preinači sramnu uredba Ministarstva prosvete, "koja nauku svodi na piskaranje", kao i da se spreči privatizaciji univerziteta. 

"Krivi ste jer se tapšete po ramenu i zlokobno smejete, dok građani ginu zbog vaše korupcije i nemara i dok studente gaze i lome zbog vaše mržnje i nasilništva", poručila je Matović. 

Ona je istakla da se bore za dostojanstven rad i život i obrazovavnje koje počiva na kritičkoj misli. 

Članovi akademske zajednice, studenti i građani okupili su se pre podne ispred zgrade Vlade Srbije i započeli protest "Fakulteti na raskrsnici" zbog političke kontrole nad obrazovanjem, ukidanja autonomije univerziteta i ignorisanja zahteva akademske zajednice.

Protest je simbolično tako nazvan jer, kako su organizatori naveli, "svi smo na raskrsnici između pokoravanja i otpora".

Predstavnici Pobunjenog univerziteta koju čine profesor Geografskog fakulteta u Beogradu Dejan Šabić, profesor Vladimir Vukomanović sa Učiteljskog fakulteta i profesorka Milica Jovanović sa Fakulteta organizacionih nauka predali su zahteve akademske zajednice na pisarnici Vlade Republike Srbije.



Protest Vlada profesori
Protest "Fakulteti na raskrsnici" ispred Vlade Srbije, foto: FoNet/Marko Čonjagić


"Okupljanje nastavnika, saradnika, istraživača, studenata i građana koji podržavaju našu borbu za pravednije društvo trajaće do ispunjenja naša tri zahteva, a to su rasformiranje Radne grupe za donošenje novog zakona o visokom obrazovanju, ukidanje Uredbe i odobravanje budžetskih kvota fakultetima svih univerziteta u Srbiji", rekao je profesor Šabić za Insajder.

Kako kaže, smatra da je "cilj formiranja radne grupe“ za donošenje novog Zakona o visokom obrazovanju, kojom predsedava ministar prosvete Dejan Vuk Stanković mehanizam kojim će državni fakulteti biti kažnjeni, jer su nastavnici i saradnici "prihvatili studentske zahteve kao svoje“.

Naveo je i da da su svi fakulteti u Srbiji spremni da upišu nove generacije studenata i da ne postoji opravdan razlog zašto resorno ministarstvo ne odobri budžetske kvote. 

Izvor: Insajder

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.