Prosvetni radnici istrajavaju u čvrstoj podršci studentskim zahtevima (VIDEO)
Krajem decembra, pred završetak polugodišta, studentske zahteve podržava i veliki broj prosvetnih radnika i to stupanjem u štrajk i celodnevnom obustavom nastave. Umesto da čuje šta joj poručuju prosvetni radnici, vlast ulazi iz greške u grešku. Skraćuje polugodište, a decu i nastavnike šalje kući.
![](https://publisher-publish.s3.eu-central-1.amazonaws.com/pb-insajder2-staging/swp/aw6325/media/2025012314018_d38c088385c57a2d5023949f4520f94780703508bd3e373db64881ae29be6403.jpg)
Slede nove koraci unazad. Pregovori o socijalnom statusu, pretnje i prebrojavanja prosvetnih radnika koji podržavaju studente ne dovode do smirivanja situacije i gušenja nezadovoljstva, već do potpuno suprotnog efekta. Iz dana u dan raste broj škola u kojima zaposleni podržavaju studentske zahteve. Raste i podrška roditelja. Raspust prolazi, a početak drugog polugodišta obeležen je takođe obustavom nastave i skraćenjem časova u velikom broju škola u Srbiji.
Vlast ne gubi vreme, već tokom raspusta ulazi u pregovore sa prosvetnim radnicima o njihovom socijalnom statusu. I sve to opet van okrilja institucija. Reprezentativni sindikati se, umesto sa nadležnima u ministarstvima prosvete i finansija, krajem decembra najpre sastaju sa predsednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem. Prvobitno odbijaju njegovu ponudu, ali u nastavak pregovora ipak ulaze sa nadležnim ministarstvima i sredinom januara postižu dogovor. Još tada saopštavaju da štrajk bez obzira na dogovor nije prekinut i da i dalje stoje uz studentske zahteve.
„Jedina smo branša, esnaf koji je zvanično, sindikalno podržao decu i studente. To niko drugi u državi nije uradio zvanično. 20. decembra smo obustavili rad baš tim povodom. Mi ćemo sigurno nadalje podržavati sve aktivnosti koje idu ka tome da ova država bude bolja“, rekao je 15. januara, na dan kad je postignut dogovor sa državom o socijalnom statusu Dobrivoje Marjanović, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika.
Deo roditelja od samog početka stao je uz prosvetne radnike uz poruku državi da decu neće slati u škole do ispunjenja zahteva. Poslanik najveće stranke na vlasti, Vladimir Đukanović im tada poručuje da su deca do punoletstva vlasništvo države.
"Dete je vlasništvo države do svog punoletstva. Izvinite, roditelj koji neće da šalje dete u osnovnu školu koje je obavezno, osnovno obrazovanje vam je obavezno, država reaguje i tom detetu mora da obezbedi da ima osnovno obrazovanje“, izjavio je na TV Hepi 19. januara poslanik SNS, Vladimir Đukanović.
Ispostaviće se da Đukanović time raspiruje nezadovoljstvo, ne samo roditelja i prosvetnih radnika, već i stručne javnosti. Đukanović pravi novu grešku, pokušavajući da objasni da država može da oduzme decu roditeljima koji o njima ne brinu i ne šalju ih na nastavu. Tako izaziva dodatno nezadovoljstvo i roditelja i prosvetnih radnika. Protesti se nastavlju a školske klupe ostaju prazne.
Usledio je prevremeni raspust ali u velikom broju škola novo polugodište zvanično ne počinje jer ocene iz prethodnog nisu zaključene. U tim školama ili nema nastave, ili su skraćeni časovi. Kolektivi u njima i dalje čvrsto stoje uz studente, zahvaljujući roditeljima na podršci.
“Veliko hvala od svih mojih kolega, ovo je deo nastavničkog veća, ljudi još stižu, za svu podršku, za svo razumevanje. Mi sada idemo na sednicu, ja vas molim za samo malo strpljenja od svih nas bićete obavešteni.Nadam se da smo ovoga puta svi na istom zadatku”, poručila je juče okupljenim roditeljima Dušica Minjović, zamenica direktora OŠ „Mladost“ na Novom Beogradu.
Danas su, zajedno sa roditeljima, u kolonama građana koji masovnim blokadama saobraćajnica podržavaju studente.
Vlast već mesecima ne pronalazi način da ispuni zahteve prosvetnih radnika odnosno da ispuni ono što im je odavno obećano. Osim boljeg socijalnog statusa važno im je da zahtevi studenata budu ispunjeni. Početkom naredne nedelje odlučuju o tome kako će njihov štrajk ubuduće izgledati. Sa druge strane, vlast ne prestaje da vrši pritiske. Nakon najave da će oni koji ne drže nastavu dobiti otkaze, usledila je nova - prosvetni radnici neće biti plaćeni za dane kada ne rade. Prosvetari u štrajku kratko poručuju, o svemu ćemo razgovarati na dan školske slave - Sveti Sava u ponedeljak, kad takođe nećemo raditi.
Novinarka Radoslavka Žigić Despotović
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.