Prof. Škarić za "Svet i mi": Nepovoljan politički momenat da Ustavni sud Severne Makedonije donese odluku o albanskom jeziku (VIDEO)

U Severnoj Makedoniji ponovo je na dnevnom redu pitanje albanskog jezika kao službenog. Prvobitni zakon je definisao albanski kao službeni jezik, ali samo na teritoriji gde Albanci čine više od 20 odsto lokalnog stanovništva. Zakon o upotrebi službenog jezika, kojim je proširena službena upotreba albanskog jezika u zemlji u kojoj Albanci čine oko 25 odsto ukupnog stanovništva donet je 2018. godine.

Svetomir Škarić, foto: Insajder

Nakon što je tadašnji predsednik države Đorđe Ivanov odbio da potpiše Zakon, on je 2019. ipak оbjavljen u Službenom glasniku, ali samo sa potpisom tadašnjeg predsednika Parlamenta, dok je u fusnoti objašnjeno da je predsednik države odbio da potpiše zakon. Tako je do danas Zakon o upotrebi službenog jezika u Severnoj Makedoniji za jedne čin ravnopravnosti, a za druge pretnja suverenitetu. Odluku sada treba da donese Ustavni sud Severne Makedonije, ali ovonedeljnoj sednici nije prisustvovalo dvoje od ukupno devet sudija - reč je o sudijama Albancima, dok je treći sudija, pripadnik turske manjine, napustio sednicu nakon što je odbijen njegov predlog da se ona odloži.

Profesor ustavnog prava Pravnog fakulteta u Skoplju u penziji Svetomir Škarić rekao je u emisiji „Svet i mi“ na Insajder televiziji da je dobro što je zasad odloženo donošenje odluke, ističući da je jedan od sudija pod velikim pritiskom.

„Poznajem jednog od tih sudija, Osmana Kadriua, koji je odličan pravnik. Doktorirao je na radnom pravu u Beogradu, bio je član sudskog Saveta i renomirani je pravnik. Međutim, on je pod velikim pritiskom. Verujem da ne bi napustio tu sednicu Ustavnog suda već bi prisustvovao, svoje neslaganje sa eventualnom odlukom suda bi mogao da izrazi u posebnom mišljenju i to bi se objavilo u Službenom glasniku. Međutim, izgleda da je pod pritiskom opozicione albanske partije i on je, po mom mišljenju, verovatno prinuđen da napusti sednicu da bi mogao, na neki način, sebe da dovede u povoljniji položaj. Ali, dovodi u nepovoljan položaj Ustavni sud“, rekao je Škarić.

Sačekati mišljenje eksperata

Prema njegovim rečima, Ustavni sud je potpuno pripremljen da donese odluku, jer ima sve potrebne podatke i materijale.

„To je proces koji traje duže vreme. Međutim, politički moment nije povoljan za donošenje takve odluke i zato mislim da je Ustavni sud, sa pet glasova sudija, pravilno postupio što je odložio donošenje definitivne odluke i što se upustio u pripremnu sednicu. A, pored toga, želi i da čuje mišljenje nekih međunarodnih eksperata. To je dobro. To je ta politička dimenzija ustavnosti. Ja to studentima uvek govorim - ocena ustavnosti nije samo pravna kategorija, nije samo odrediti saglasnost zakona s Ustavom, već je i politička kategorija. Treba i ustavne sudije da promišljaju kad donose odluku da li će ta odluka moći da se primeni i kakvi bi bili efekti. Dobro je što je Ustavni sud, pod ovakvim pritiskom i u ovakvom okruženju, odložio tu odluku i što želi da sačeka mišljenje drugih ljudi, i to ne samo domaćih, nego i stranih eksperata. Verovatno će se u međuvremenu i ova partija koja vrši pritisak malo amortizovati i odstupiti od tvrdog pristupa. Tako da je to politički dobra odluka“, ističe prof. Škarić.

Zakon mora da se koriguje

Kako kaže, zakon koji je donet 2018. godine je izašao izvan okvira Ustava, te se treba vratiti u okvire u kojima je bio 2008.

„Taj zakon iz 2008. godine je potpuno u saglasnosti sa Ustavom. On dozvoljava upotrebu albanskog jezika potpuno tamo gde su Albanci većina, tamo je službeni jezik... I taj zakon omogućava korišćenje albanskog u svim državnim centralnim institucijama, i to je potpuno dovoljno. Ali, oni su izašli s ovim zakonom 2018. izvan toga, pa su proširili upotrebu albanskog jezika i u sudskom procesu. To je neprirodno, ne samo što nije prihvatljivo, nije ni ostvarivo. I to Venecijanska komisija primećuje i smatra da je taj zakon u tom pogledu defektan i da mora da se koriguje“, zaključio je prof. Svetomir Škarić.

Izvor: Insajder