Prof. Džon Vitli za Insajder o izborima u Gruziji: Ishod zavisi i od Zapada (VIDEO)

Stanovnici Gruzije u subotu su se izjasnili na izborima koji se opisuju kao referendum između prozapadne i proruske budućnosti države. Gruzijski san, partija koja inače vodi Gruziju poslednjih 12 godina i navodno je bliska Rusiji, osvojila je 54 odsto glasova. Međutim, rezultate izbore osporava prozapadna opozicija; tvrde da se Moskva mešala u proces i da su izbori pokradeni, a da u prilog tome idu izveštaji o nasilju nad posmatračima i zastrašivanju birača. Dok vladajuća stranka odbacuje navode o izbornim nepravilnostima, predsednica Gruzije traži podršku Zapada. S druge strane, premijer Gruzije obećava da će evropski put ostati prioritet. Iz Sjedinjenih Država i Evropske unije sada traže istragu o izbornim neregularnostima. Profesor Oksford - Bruks univerziteta Džon Vitli, koji decenijama prati političku scenu u Gruziji, kaže za Insajder da će, ukoliko Gruzijski san formira vladu, to dovesti do još većeg udaljavanja od EU.

Profesor Oksford - Bruks univerziteta Džon Vitli, foto: Insajder

"Važnost izbora je u tome da je vladajuća proruska stranka Gruzijski san kočila evorintegracije zemlje, iako je zemlja dobila status kandidata. Ako bi Gruzijski san formirao novu vladu, onda bi to dovelo do još većeg udaljavanja Gruzije od Evropske unije i približavanja Rusiji. Međutim, na izborima su zabeleženi slučajevi izborne manipulacije, zastrašivani su i prebijani posmatrači… Potvrđivanje tih navoda bi potvrdilo sumnje da je manipulacijama promenjena izborna volja građana", kaže profesor Džon Vitli sa Oksford - Bruks univerziteta.

Na pitanje da li misli da će građani Gruzije ponovo izaći na ulice, imajući u vidu da su ranije ove godine protestovali protiv Vlade, profesor Vitli kaže da ih očekuje "u velikom broju", ali da je teško proceniti kako će se sve to završiti.

"Ishod zavisi i od zapadnih država, oni i dalji imaju uticaj na ljude unutar Gruzijskog sna, a koji su možda sada podeljeni po pitanjima Evropske unije i Rusije. Dakle, ako reakcije sa Zapada budu oštrije, i istakne se da izborni rezultati ne predstavljaju volju građana, to bi moglo da utiče na Gruzijski san i spreči ih da učvrste svoju autoritarnu vlast", smatra profesor Vitli.

S obzirom na to da je Gruzija pre deceniju i po bila u ratu sa Rusijom, nameće se pitanje kako je moguće da najmoćnija politička opcija bude - proruska. Međutim, profesor Džon Vitli objašnjava da, u toj atmosferi, Gruzijski san svojim biračima šalje poruke mira.

"Poruka Gruzijskog sna je da može da garantuje mir i da neće dozvoliti da Gruzija bude uvučena u neki rat. Dakle, građani nisu proruski orijentisani, ali ne žele da razmišljaju o ratu. Druga stvar je rast desnice u Gruziji, kao i u drugim postkomuističkim državama, ali i na Zapadu. One imaju tradicionalističke poruke, pa su se kao takvi približili Gruzijcima, zajedno sa pravoslavnom crkvom Gruzije koja promoviše slične tradicionalne politike, protivi se pravima LGBT zajednice… Stanovništvo Gruzije, osim možda mladih u glavnom gradu - je konzervativno. Imajući sve to u vidu, njima je stranka Gruzijski san privlačna i glasaju za tu prorusku opciju", kaže profesor Džon Vitli za Insajder.

Novinarka Ana Đurić