Prof. Anđelić za "Svet i mi": Tramp bi zbog Nobelove nagrade za mir mogao da zaustavi rat u Ukrajini, s Kinom će se konfrontirati (VIDEO)
Profesor međunarodnih odnosa i ljudskih prava na Ridžents univerzitetu u Londonu Neven Anđelić rekao je u emisiji „Svet i mi“ na Insajder televiziji, da se sa povratkom Donalda Trampa na čelo Amerike očekuje i potpuna neizvesnost kada je reč o budućem smeru američke spoljne politike. Ocenjuje da će Tramp ići ka postizanju razumevanja s ruskim liderom Vladimirom Putinom, ali će se snažno konfrontirati s Kinom. Navodi i da Tramp sebe vidi kao istorijskog vođu koji zaslužuje Nobelovu nagradu za mir, pa bi možda zbog toga mogao da radi na zaustavljanju rata u Ukrajini.
"Potpuna je neizvesnost u kojem smeru će ići američka spoljna politika. Na osnovu onoga što drugi ljudi govore, a takođe i na osnovu nekih sopstvenih procena, mislim da će to biti neki smer ka postizanju mira ili razumevanja sa ruskim predsednikom Putinom, to smo imali otprilike utisak i tokom njegovog prethodnog mandata. Zatim, snažna konfrontacija prema Kini, prvenstveno ekonomska - jedna politika uvođenja tarifa prema Kini, ali i prema drugima. Evropska unija se tu nalazi u nekom rascepu - zaista jeste u blizini jedne velike sile, kao što jeste Rusija; iskazuje podršku Ukrajini u njenoj odbrani svoje teritorije, ali takođe imamo onda i pitanje odnosa sa Amerikom, da li je Amerika tu da je podrživa u tim nastojanjima ili ne“, rekao je Anđelić.
Prema njegovim rečima, Tramp će imati znatno hladniji odnos prema Kini.
"Postoji nekoliko kriznih područja u svetu koje je on tokom svog prvog mandata zažario. To su prvenstveno Kina i Iran. Prema njima je okrenuo politiku u odnosu na svog prethodnika Obamu, a sada će to biti u odnosu na svog prethodnika Bajdena. Pritom, Bajden nije mogao da je deeskalira u onoj meri u kojoj bi možda to bilo razumno. Bili su pritisci prema partnerima u Evropi i u ostatku sveta da ohlade odnose prema Kini. Sad imamo da ti isti partneri malo drugačije deluju prema SAD pod Bajdenovom administracijom, gde ne uvažavaju njihove sugestije kako da se ponašaju i kako da se odnose u ekonomskim sferama, ali takođe i u bezbednosnim, odbrambenim sferama. To je neka značajna promena u svetu, neko geopolitičko prestrukturiranje koje se dešava. Amerikanci pod Trampom možda neće imati uopšte želju da budu taj neki vođa zapadnog sveta“, dodao je.
Finansiranje rata u Ukrajini će prebaciti Evropi
Upitan da li će Tramp pitanje rusko-ukrajinskog sukoba prebaciti na Evropu, čime bi Ameriku izvukao iz te priče, Anđelić je rekao da je sasvim sigurno da će finansijski to biti učinjeno.
"To je možda loša vest za Zelenskog i za Ukrajince. Međutim, postoji tu druga mogućnost. Tramp, onakav kakav je, sebe vidi kao velikog istorijskog vođu, američkog i svetskog vođu, već je u prethodnom mandatu spominjao da je možda zaslužio Nobelovu nagradu za mir... Sada mu se pruža prilika da zaustavi rat u Ukrajini. On bi to trgovački uradio, dakle - teritorija za mir. To je nešto na šta Ukrajina dosad nije pristajala. Međutim, bez dalje podrške to je jedna od mogućnosti. Uz sav kriticizam prema Trampu koji u svetu imaju liberalne strane i pojedinci, zamislimo da taj čovek zaustavi jedan grozan ratni sukob u Ukrajini - bez obzira na koji način bi se to desilo i bez obzira što bi to bio nepravedan mir - da li onda zaista zaslužuje tu Nobelovu nagradu za mir? A kada pogledamo, i gori su je dobijali u prošlosti“, ističe Anđelić.
Nuklearni sukob – katastrofa za čovečanstvo
Kada je reč o eventualnoj budućoj ulozi Trampa u novom sukobu Izraela sa Iranom, Anđelić je naveo da je u ovom slučaju problematično to što niko nije siguran koliki su zapravo iranski nuklearni kapaciteti.
"Za Izrael je javna tajna da ima nuklearne kapacitete. Kad imamo mogućnost sukoba dve nuklearne sile, to je onda katastrofa čovečanstva. Nije da nikad nije bilo sukoba između nuklearnih sila, Pakistan i Indija su primer, ali moramo isto tako gledati da, bez obzira na sve, i Pakistan i Indija su imali na umu da je potencijalni protivnik nuklearna sila, da moraju stati u nekom momentu i uvek su nalazili način da stanu, da prebrode krize... A način na koji se Izrael ponaša od 7. oktobra prošle godine ne govori o nekom racionalnom sudu u svojim politikama i u svojim odbrambenim, odnosno ofanzivnim, agresivnim vojnim operacijama. Iran već niz godina, bez obzira na fundamentalno baziranu domaću i spoljnu politiku, ipak ima ograničene reakcije, pa i u nekim prethodnim sukobima sa Izraelom bilo je odmazdi, ali ograničenog karaktera, da se na neki način sačuva obraz, a da se ipak ne učini šteta da bi stanje eskaliralo. Zbog toga imamo neke naznake mogućnosti razumnih politika“, istakao je prof. Anđelić.
Stanje na Bliskom istoku ne može biti gore
Kada je reč generalno o stanju na Bliskom istoku, on je ocenio da tamo ne može da bude gore nego što je sada.
"Pod demokratama i Bajdenom način podrške SAD Izraelu je bio takav da šta god oni da urade bilo je opravdano, uz možda poneko tiho negodovanje. Ne može biti gore, sumnjam da može biti gore i zbog toga bi možda Tramp mogao nešto da učini i tamo. Osim preseljenja ambasade u Jerusalim, on je zaslužan takođe i za uspostavljanje nekih odnosa između nekih arapskih zemalja sa Izraelom. To je zaista bio uspeh. Ima neke igrače u regionu na koje je mogao računati u prošlosti, a da li će moći ponovo - možda, najverovatnije će pokušati. E, sad je pitanje do koje mere je izraelska vlada zaista zastranila da jednostavno ignorišu masovne ljudske patnje u svim okolnim zemljama“, zaključio je Neven Anđelić.
Izvor: Insajder