Problemi sa uvećanim računima za struju nisu novi - EPS još 2017. utvrdio nepravilnosti prilikom obračuna potrošnje (VIDEO)

I u februaru, kao i prethodnih meseci, pojedini građani bili su iznenađeni iznosom koji duguju Elektroprivredi Srbije (EPS). Takvi i slični problemi dešavaju se od poskupljenja struje u novembru – najpre su računi kasnili zbog hakerskog napada na EPS, a onda je, kako smatraju potrošači, očitani iznos struje bio znatno veći nego što bi trebalo da bude. U EPS-u kažu da ne beleže veći broj reklamacija, a stručnjaci ukazuju na moguće greške tokom očitavanja brojila.

EPS, ilustracija Foto: Insajder

Da mesec prođe veoma brzo, najbolje pokazuje brzina kojom se novi računi nađu u poštanskom sandučetu; nekima, u poslednje vreme, stižu znatno uvećani računi za struju. Dok se građani nedeljama pitaju da li su i kako potrošili i do nekoliko puta više struje, iz Elektroprivrede Srbije i Elektrodistribucije Srbije ne odgovaraju na ta pitanja.

"Kako da ne, ja plaćam struju ujednačeno otprilike, ali znate kako je skočilo u januaru... pošto dobijamo šemu koliko se potrošilo koji mesec, otprilike svaki mesec je bio uravnotežen a ovaj januar je skočio... Da li je zbog povećanja cena ili nečeg drugog, ne bih znao...", izjavio je za Marker stanovnik Beograda govoreći o računu za struju koji dobio.

"Ne, normalno je. Isto koliko u proseku obično dobijam tako sam i dobila, dok je moja komšinica dobila jako visok", kazala je stanovnica Beograda.

"Ja se rano budim, kuvam na indukciju do osam sati i završila sam sa kuvanjem. Dalje, sa pranjem veša, bojler sam isključila u osam. Ne mogu više... jedino mi svetlo ide po skupoj struji", rekla je jedna Beograđanka.

Iz EPS-a kažu da se na iznos poslednjeg računa za struju i na eventualne greške žalilo tek 0,4 odsto više građana nego inače. Razlozi za greške, tamo gde ih ima, kažu stručnjaci, mogu da se traže u hakerskom napadu na EPS krajem godine, ali i u greškama prilikom čitanja brojila.

Ranije su taj posao radili zaposleni u ćerkama firmama EPS-a sa Kosova i Metohije, čiji su radnici sada u centralnoj Srbiji jer više nemaju mogućnost upravljanja tamošnjom imovinom. Sada, taj posao obavlja privatni konzorcijum od 11 firmi jer Elektrodistribucija, kako tvrdi, nema dovoljno kapaciteta.

"Čudo je pravo recimo da su uvedene te satelit firme, ne znam kako da ih drugačije nazovem, kada u EPS-u ima dosta ljudi, posebno sa Kosova koji primaju plate, koji su prebačeni i oni su to mogli rade. Vi dok upoznate novu ekipu koja nema neku direktnu vezu, nisu krvno vezani za EPS, to je onda veliki problem i tu su onda moguće velike greške jer takve firme najčešće angažuju ljude koji najčešće nisu dorasli tim poslovima", izjavio je za Marker Milun Babić iz Saveza energetičara Srbije.

Problemi sa uvećanim računima nisu novi; unutrašnja kontrola EPS-a je još 2017. utvrdila više nepravilnosti prilikom čitanja brojila i obračuna potrošnje struje građana. Tada se sumnjalo da su računi uvećavani čak i da bi pojedine organizacione jedinice Distribucije prikazale bolje rezultate poslovanja na kraju godine, zbog čega je raskinut ugovor s grupom firmi koja je čitala brojila.

Tadašnji premijer Srbije Aleksandar Vučić najavljivao je istragu; slučaj je stigao do policije i tužilaštva, ali epilog, ako ga ima, nije poznat.

Izvor: Insajder