Primož Vehar iz Kišinjeva za Marker: Moldavija zna da je sledeća, ako padne Ukrajina (VIDEO)
Građani Moldavije su na referendumu tesnom većinom podržali ulazak zemlje u Evropsku uniju. Tim lider za podršku Moldaviji u procesu evropskih integracija Primož Vehar, koji se u emisiji "Marker“ na Insajder televiziji uključio iz Kišinjeva, rekao je da u toj zemlji znaju da bi bili sledeći ako bi Ukrajina pala - jer nisu ni u Uniji, ni u NATO-u.
On je naveo da je dan posle referenduma atmosfera u toj zemlji mirna, da nema tenzija ili nekakvih nemira.
"Predsednica Republike Maja Sandu je malo reskirala, pa je uz predsedničke izbore ujedno raspisala i referendum za promenu Ustava, gde se u preambulu stavlja da Moldavija može da se pridruži EU. Imali smo oko tri miliona glasača, imamo konačne rezultate, sve je prebrojano, stigli su i svi glasovi iz inostranstva. Tako da je rezultat 50,50 odsto ’za’ naspram 49,50 odsto. Razlika je manja od 14 hiljada glasova. Znači, stvarno minimalna“, naveo je Vehar.
Kako kaže, glasovi iz inostranstva su umnogome uticali na konačan rezultat, jer su prvi rezultati pokazivali prednost opcije koja je protiv EU.
"Dijaspora je ogromna, oko 240 000 glasalo je iz inostranstva, jer oko milion Moldavaca živi u inostranstvu. Tako da su ti glasovi iz inostranstva preko noći i rano ujutru drastično promenili slučaj, pa je 45 odsto za EU došlo na 50,50. To su u Rusiji nekako shvatili kao da se preko noći nešto desilo, da se nešto muljalo, ali situacija je takva da su preko noći stizali glasovi, brojao se se glavni grad, koji je proevropski, i brojali su se glasovi iz inostranstva“, dodao je.
Vehar je naveo da kampanja za izbore nije bila previše jaka - na Vladinoj strani su, pre svega, isticali ekonomsku saradnju sa EU - imaju više od 65 odsto izvoza u Uniju, a u Rusiju tek oko četiri odsto – zatim investicije, nova radna mesta, ali najpre bezbednost.
"Mora se znati da se Moldavija nalazi pored Ukrajine i tačno znaju da, ako bi Ukrajina pala, ako bi se konflikt produžio, da su sledeći na redu, jer nisu ni u EU, ni u NATO-u. Rusija je preko društvenih mreža i svojih saradnika lansirala informacije, pre svega, u ruralnim predelima, na severu i na jugu zemlje, da je EU političko krilo NATO-a, da to znači opasnost rata, da će bogati stranci pokupiti poljoprivredna zemljišta i da će Moldavci postati robovi na svome...“, kazao je Vehar.
On navodi da nema nikakvih dokaza za optužbe iz Kremlja da referendum nije bio slobodan. Kako kaže, sve je proteklo fer i nikakvih bitnih primedbi nije bilo.
"S druge strane, predsednica nije pobedila u prvom krugu - uporedo su juče bili i predsednički izbori - dobila je 42 odsto, a drugi kandidat, koji je nekako više proruski, dobio je 26 odsto. Ona je tvrdila u toku noći da je oko 300 000 glasača bilo kupljeno od strane proruskih agenata i ljudi koji su, pre svega, po ruralnim predelima kupovali glasove. Detalje o tome ne znamo, obećali su dokaze večeras, trebalo bi nadležne institucije da prilože dokaze“, dodao je sagovornik "Markera“.
Drugi krug predsedničkih izbora u Moldaviji je za 14 dana. Vehar kaže da je ishod neizvestan i da će biti 50:50 između dvoje kandidata. Navodi i da se sledeće godine, u septembru ili oktobru, održavaju i parlamentarni izbori na kojima, kako ocenjuje, vladajuća stranka sigurno neće ponoviti izborni rezultat od pre četiri godine.
Govoreći o evropskom putu Moldavije, Vehar je rekao da zavisi i od ishoda tih izbora, ali ističe da tamošnja administracija vredno radi.
"Radi se na prilagođavanju zakonodavstva, na reformama... Stvarno je posvećenost političara i svih na mnogo višem nivou nego što možemo videti u nekim zemaljama Zapadnog Balkana“, kazao je gost Markera Primož Vehar, tim lider za podršku Moldaviji u procesu evropskih integracija.
Izvor: Insajder