Prevremeni raspust u školama: Namera da se ugasi bunt ili da se zaštite deca? (VIDEO)
Vlada Srbije ozvaničila je odluku da se prvo polugodište na celoj teritoriji države završi u ponedeljak i da raspust traje do 20. januara. U zaključku Vlade navodi se i da će škole, koje imaju tu opciju, organizovati produženi boravak do 27. decembra, a preporučuje se i da se đacima koji žele da poprave ocene - to i omogući. Da su blokade, ali i štrajk prosvetnih radnika razlog raspusta pre vremena - potvrdila je i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović. Ona, međutim, to pravda zaštitom dece i kvaliteta obrazovanja. Đaci, ali i prosvetni radnici koji su danas u većini škola potpuno obustavili nastavu - su protiv te odluke i poručuju - Odgovornost, ne raspust!
Namera da se ugasi bunt đaka ili da se zaštite deca i kvalitet obrazovanja? Predstavnici vlasti priznaju da je odluka da se skrati prvo polugodište u školama u Srbiji doneta zbog blokada sve više gimnazija i srednjih škola, kao i štrajka prosvetnih radnika.
"Suštinski, mislimo da bezbednost dece, njihov kvalitet obrazovanja i vaspitnih poruka je vrlo narušen i da upravo zbog toga što su neke škole u blokadi, što negde postoje štrajkovi, što sindikati najavljuju i potpune obustave, da kvalitet sticanja obrazovno-vaspitnih ciljeva jeste poremećen i da raspust je u ovom momentu poželjan iz tog razloga", izjavila je ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.
Uprkos ovakvoj odluci Vlade, iz sindikata prosvetnih radnika "Nezavisnost” navode da će ipak biti u učionicama naredne nedelje i da će onim đacima koji to žele držati časove skraćene na 30 minuta. Sličan stav i u Nezavisnom sindikatu prosvetnih radnika Srbije.
"Što se tiče odluke Ministarstva, pa ona je potpuno jasno i obrazložena kao namera da se ugasi ovaj bunt. Ja na to mogu samo da kažem da bilo štrajka, ne bilo štrajka, bilo nastave, ne bilo nastave, prosvetni radnici će biti uz svoje bivše učenike, uz sadašnje učenike, uz studente, i pomoći im da istraju do kraja. Tako da, to su bedni pokušaji Ministarstva da ugase jednu prirodnu pobunu mladog sveta koji ne želi više da živi u ovakvom društvu u kome je nebezbednost svakodnevna”, naveo je za Insajder Dušan Kokot iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Prosvetne radnike podržavaju i đaci, pogotovo onih gimnazija koje su u blokadi.
"Mi ćemo ostati do nove godine u školi, zato što smatramo da ministarstvo ne može da nas pošalje na raspust, samo kako bi nas ućutkali. Takođe, to kvari nastavu u prvoj, drugoj i trećoj godini srednje škole, koji će takođe morati na raspust, imaće problem sa ocenama, iako uopšte kao maloletna lica ne mogu da učestvuju u blokadi. Tako da uopšte se ne slažemo sa tom odlukom Ministarstva. I mislim da, ako mogu da se nađu prvi put u istoriji, đaci ne žele raspust i žele da ostanu u školi", rekao je za Insajder Vojin Prokopijević, maturant Zemunske gimnazije.
Prosvetni radnici koji su u većini škola danas u potpunosti obustavili nastavu u znak podrške studentima i đacima kažu da su za odluku Vlade saznali iz medija.
"Prilično smo zatečeni time, jer je zapravo nastavni proces prekinut. To nije bilo još od vremena korone praktično i pravo da vam kažem još nismo stigli ni da razmislimo šta ćemo i kako ćemo, ali smatram da je ova odluka Vlade i Ministarstva skandalozna", naveo je za Insajder nastavnik istorije u Osnovnoj školi "Branko Radičević” u Batajnici.
Za profesorku Zemunske gimnazije u Beogradu Višnju Pavlović ovakva odluka je donekle i očekivana.
"Ovo je donekle i očekivano i možemo da kažemo jedan, u stvari, veoma ružan način i odgovor, zapravo, vlasti na ono što smo mi, prosvetni radnici, doneli kao odluku. A to je da se ocene ne zaključuju i naravno da svim srcem stojimo uz naše đake", navela je za Insajder Pavlović.
U blokadi je više desetina gimnazija i srednjih škola u oko 20 gradova širom Srbije. Deo učenika svakodnevno se priključuje i akcijama "Zastani, Srbijo" kojom građani u tišini 15 minuta odaju poštu stradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra.
Novinarka Bojana Stojanović