Predsednik Skupštine Republike Srpske Stevandić: Otcepljuju nas ukidanjem (VIDEO)
Predsednik Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je u emisiji „Svet i mi“ na Insajder telviziji, da su priče o „razdruživanju“, odnosno otcepljenju Republike Srpske od Bosne i Hercegovine „predimenzionirane“ i da se „iskorišćavaju kako se ne bi čulo da su te poruke zapravo – reakcija“.
"Ja sam uvek govorio da se Republika Srpska najviše otcepljuje - ukidanjem. Ako oni prestanu da nas straše i da govore da će nas ukinuti, onda neće dobiti nijedan odgovor tipa otcepljenje i razdruživanje. To je odbrambena reakcija“, izjavio je Stevanović odgovarajući na pitanje o porukama o „razdruživanju“ Bosne i Hercegovine koje se često čuju iz Banjaluke.
Stevandić je rekao da odnos prema Republici Srpskoj bazira na: "stereotipima iz 1992godine, gde smo bili stalno slikani kao loši momci“.
"Prikazuju nas kao neke koji nešto ruše u Bosni i Hercegovini. Ne, mi čuvamo osnovne principe na kojima postoji BiH, a to su odlučivanje u skladu sa saglasnosti tri naroda i dva entiteta. Bez toga se pokušava ukinuti Republika Srpska, jedan identitet, a bez toga BiH ne može da postoji“, naveo je Stevandić.
Pre 33 godine – 24. oktobra 1991. godine – u Sarajevu je konstituisan prvi saziv Narodne skupštine Republike Srpske. Na pitanje koliko je danas Banjaluka udaljena od Sarajeva, a koliko od Beograda, Stevandić je odgovorio da je „Banja Luka u Beogradu i Beograd je u Banja Luci“, a da je Sarajevo „jako daleko“ i da za to „nisu zaslužni Srbi“.
"To je nama prirodna stvar, ali mi smo imali jako dobre i srdačne odnose sa Sarajevom. Međutim, Sarajevo je htelo da se postavi kao neko ko želi da podjarmi Banja Luku“, kazao je predsednik Skupštine Republike Srpske.
Na pitanje gde je danas Republika Srpska, 33 godine posle Skupštine srpskog naroda u Bosni i Hercegovini, Stevandić je odgovrio da je „u najboljoj poziciji što se tiče shvatanja sopstvenog naroda i da ima odgovornost da sačuva svoje institucije“.
"U najtežoj smo poziciji što se tiče ovog ’repa’ međunarodnog poretka koji se menja. Treba da sačuvamo ono što smo stvorili od 1996.godine, kada su počela prva ’nasilja’ visokih predstavnika, smena predsednika RS Nikole Poplašena koji nije slušao spoljne naredbe, a koga su zajedno deložirali MUP i međunarodne snage. Danas pokušavaju da smene Milorada Dodika, samo što sada nemaju hrabrosti da to rade direktno jer znaju da niko to ne bi prihvatio. Ovaj put bi MUP štitio svog predsednika“, naveo je Stevandić.
Bosna i Hercegovina otvorila je pristupne pregovore o članstvu u Evropskoj uniji na proleće, godinu uoči obeležavanja 30 godina od Dejtonskog sporazuma kojim je završen rat u Bosni. Visoki predstavnik Kristijan Šmit je izjavio da Bosna i Hercegovina nema potrebe da bira između Dejtona i Brisela, jer, kako kaže, „samo sinergija dva procesa može čvrsto da je postavljena put ka EU“.
Stevandić kaže da je Šmit svestan da „nema ulaska u EU sa visokim predstavnikom koji predstavlja jedan surogat suverena ili jedan potpuni protektorat“.
"Zemlja koja je pod protektoratom, ona nema svoje zakonodavstvo i ovo što je on uradio pokušajem nametanja zakona koji je doveo do suđenja Dodiku, zakona u kojem piše ’ko ne poštuje mene, ide u zatvor i gubi funkciju." Pa, toga sad nema ni u afričkim dinastijama. Sa takvim principima se ne ide u EU“, naveo Nenad Stevandić, predsednik Skupštine Republike Srpske.
Novinar Žikica Stevanović