Prava radnika u Juri ili prava radnika iz doba Jure? (VIDEO)
Prava radnika u Juri ili prava radnika iz doba Jure? To je pitanje koje se nameće nakon još jednog u nizu incidenata u toj kompaniji u Leskovcu. U odnosu na ranija sporna dešavanja u vezi sa kršenjem prava radnika, ovoga puta – Jura nije demantovala navode, već najavila ispitivanje odgovornosti menadžera koji je stolicama gađao radnice. Da bi se menadžeru uskratilo gostoprimstvo u Srbiji, traže radnici Fabrike koji su jutros tim povodom pokrenuli peticiju. Da je Srbija pravna država Jura bi zbog tog, ali i prethodnih slučajeva, dobila opomenu pred zatvaranje, ali se to nije dogodilo.
Da je bilo kršenja prava radnika u Juri nije novost. To pokazuje i poslednji slučaj u kome je menadžer Kompanije gađao radnicama stolice u Leskovcu. Jedina novina je, međutim, to što je Kompanija, ovoga puta, odmah reagovala. Menadžer je suspendovan i protiv njega će biti pokrenut disciplinski postupak radi utvrđivanja odgovornosti.
"Ja nisam siguran da li sada imamo promenjen odnos poslodavca, pre svega. A onda i promenjen odnos države. Policija je, naravno, morala da dođe kada je pozvana, u pitanju je incident koji ne može da se zanemari. Tako da je pitanje da li će država dalje reagovati i to ćemo videti. Dakle, to ostaje da se vidi. Što tiče poslodavca, on je reagovao, ja bih rekao, nekarakteristično”, ocenio je za Insajder Mario Reljanović iz Instituta za uporedno pravo.
Južnokorejska fabrika se i prethodnih godina suočavala sa optužbama – kao što su navodi bivših radnika da su morali da nose pelene u pogonima jer im je odlazak u toalet bio ograničen, kao i da su otpuštani zbog bolovanja. Sve te navode, međutim, uprava Kompanije je uvek demantovala. Sada reaguju, ali za promenu, ne da demantuju.
"Ukoliko se utvrdi da je došlo do prekršaja radne discipline, pomenuto lice će biti sankcionisano na način kako to propisuje Zakon o radu Republike Srbije, ne isključujući i mogućnost otkaza. Kompanija Yura corporation izražava duboko žaljenje zbog toga što su naše koleginice doživele neprijatnost zbog čega su bile prinuđene da zatraže i medicinsku pomoć. Mi sa ponosom ističemo da se u našoj kompaniji zapošljavaju sve kategorije ljudi, bez obzira na lična svojstva, pa tako i kandidati sa zdravstvenim smetnjama”, naveli su iz Fabrike u saopštenju 28. septembra.
I dok se Kompanija hvali da zapošljava u skladu sa zakonom, predstavnici sindikata tvrde da poslednji slučaj nije izolovan.
"Trenutno se vrši dodatno gušenje sindikata, iščlanjivanje članova... javno objavljuju imena i prezimena ljudi koji su u sindikatu i traže od njih da se isčlane, znači vrši se pritisak, prosto im ne možemo ništa, država ne može da im stane na rep”, rekao je za Insajder poverenik Samostalnog sindikata metalaca Predrag Stojanović.
Uprkos svim problemima, stručnjak za radno pravo Mario Reljanović smatra da radnici moraju da se bore za svoja prava.
"Trebalo bi da radnici budu hrabri, da se informišu o tome šta im je u tom konkretnom slučaju na raspolaganju od pravnih sredstava i, naravno, da budu uporni. To je, kod nas je ceo sistem postavljen takav, pravosudni, da to sve traje dugo. Ako reše da uđu u radni spor, on je i dug, često i neizvestan, i kada ne bi trebalo da bude neizvestan. Ali, ta satisfakcija može da dođe jedino ako se pokrenu točkovi sistema. Moraju da se pokrenu ti mehanizmi, da bi uopšte mogli da računaju na neku reakciju”, objasnio je Reljanović.
Zaposleni u leskovačkoj Juri, gde se i dogodio poslednji incident, inače, godinama primaju minimalnu zaradu, koja uz bonuse iznosi oko 60 hiljada dinara mesečno. Zbog toga su tokom štrajka u junu tražili od poslodavca povećanje zarade za 20 odsto, uvećanje toplog obroka, ali i poboljšanje higijenskih uslova u toaletima. Od svih zahteva, prihvaćen je samo jedan - u vezi sa higijenom u toaletima.
Izvor: Insajder