Postizborno zatišje u opoziciji: Depresivno leto za preispitivanje odluka

Od "Mora borba“ i "Ja sam Beograd“, dve nedelje kasnije nosilac liste Dobrica Veselinović za Insajder kaže da neće davati izjave neko vreme dok Savo Manojlović ne odgovara na pitanje šta su dalji planovi. Planove da uđu u koaliciju na Starom gradu imali su upravo "borbaši“ sa Radomirom Lazovićem, ali ključ u rukama za centralnu gradsku opštinu i dalje drži Marko Bastać sa svojim "čuvarima“. Upitno je da li će opozicija u bar jednoj beogradskoj opštini formirati vlast. Kuda dalje ide i šta su planovi srpske opozicije?

Foto: Srđan Ilić

I dalje traje "borba“ opozicije na jugu, u Nišu, gde su ponovljeni izbori na dva mesta. U glavnom gradu Srbije, izgleda da su stvari jasne i da opozicija ostaje bez mogućnosti formiranja vlasti čak i na Starom gradu.

Kao što je Insajder već pisao, predlog o formiranju vlasti na Opštini Stari grad između liste "Biramo“ i "Čuvara Starog grada“ Marka Bastaća je na stolu. Rok je danas, a ranije je za naš sajt Radomir Lazović, kopredsednik Zeleno – levog fronta i nosilac liste "Biramo Stari grad“, izjavio da do danas očekuju Bastaćev odgovor.

Foto: Insajder(Photo: Foto: Insajder)

A Bastaćev odgovor je da je rok kratak, ali da će razgovarati sa svima, a pregovarati samo sa onima koji usvoje program "Čuvara Starog grada".

Kako je za Insajder rekao Lazović, sutra će na konferenciji za novinare saopštiti detaljnije svoja dalja delovanja.

Posle lokalnih izbora, opozicija ostaje bez mogućnosti za formiranje vlasti, a dve nedelje kasnije nosioci opozicionih lista nestali su sa "radara javnosti".

"Sada imamo jednu ozbiljnu depresiju u opoziciji, odnosno možemo reći da se opozicija nalazi u jednom depresivnom ponašanju, pomalo infantilnom i samim tim potvrđuju ono što su uradili prethodnih meseci, a to je nedostatak vizije, nedostatak osećaja za nešto krupnije od nekih sitnih poena i detalja, pa do likovanja da li je neko bio u pravu ili nije. S tim što tog likovanja i nema koliko sam ja mislio da će biti za obe strane, i to je jedina možda dobra stvar u celoj priči, jer se ostavlja prostor za neku buduću saradnju, ali u ovom trenutku oni se nalaze u jednom blago do jačem depresivnom stanju. Najviše od njih zavisi dokle će u tom stanju da se nalaze i kada misle da se pokrenu", kaže za Insajder Vladimir Pejić, direktor agencije za istraživanje javnog mnjenja "Faktor plus".

Dobrica Veselinović Foto: Srđan Ilić

Ističe da se radi o genezi pogrešnih poteza koja je malo dublja.

"Oni su već 17. decembra svi zajedno potcenili svoj rezultat, koji po mom mišljenju nije bio loš uopšte, ali su ga potcenili. Za razliku od njih, SNS ga je jako dobro vrednovao i prepoznao. Tako da je SNS uradio ono što je oni trebalo da urade - omasovio je još više svoju partiju uključivanjem socijalista i ostalih zavetnika, a opozicija je uradila kontra stvar i razjedinila se", podseća Pejić.

Bilbordi "Beograd sutra". Foto: Srđan Ilić

Ocenjuje da je podela nekadašnje koalicije "Srbija protiv nasilja" na one koji izlaze i one koji ne izlaze na izbore dovela do ogromne konfuzije, podele i razočaranja kod opozicionih birača. 

"Onda se uključio Savo Manojlović koji je video svoju šansu, donekle je iskoristio u Beogradu, međutim kao što važi i za ove koji su bojkotovali izbore, deviza šta dan posle, šta posle izbora, tako važi i za one koji su učestvovali na izborima, pa i za Savu Manojlovića. Znači i oni koji su imali relativno loš rezultat, pa i dobar rezultat, postavlja se isto pitanje šta posle, šta posle drugog juna", objašnjava Pejić.

Na naše pitanje, da li bi već sada trebalo da sednu za sto sa "bojkotašima" i krenu sa ukrupnjavanjem i da li je realno očekivati da neko snosi odgovornost za ovakav izborni rezultat, Pejić navodi da niko od njih nije na važnim funkcijama, osim stranačkim, da bi snosio odgovornost.

"Jedina odgovornost može da bude da siđu sa tih svojih pozicija ili faktički da odu u političku penziju. A ja nešto nisam siguran da je bilo ko od njih spreman za tako nešto. U krajnjoj liniji i ne moraju, gube se izbori i to je unutarstranačka stvar i ja tu ne bih nametao odgovornost u tom smislu. Oni su kažnjeni politički za svoje postupke na izborima. Ali mislim da ne mora još uvek da se dolazi do ukrupnjavanja, ali do saradnje - svakako", siguran je sagovornik Insajdera.

Mišljenja je da bi opozicija trebalo da uči od SNS po pitanju određenih stvari.

"SNS sa kampanjom kreće prvog dana posle izbora. Isto tako i opozicija, mora da krene u izbornu kampanju. I u skladu sa tom, pod znacima navoda, kampanjom, da dođe u ovom trenutku do saradnje. Da li oko tehničkih pitanja, da li nekih krupnih ili ako se dele, da se dele na nekoj zdravoj osnovi, ideološkoj i tako dalje, ali da sarađuju. Nije nužno da budu svi u istoj stranci i da prave super stranku, ali je nužno da sarađuju i da nemaju ozbiljnih razmirica među sobom. A ideološke razlike, ne samo da su moguće, nego su i potrebne", zaključuje Pejić.

Zoran Stojiljković, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu. Foto: Insajder

Da je vreme za preispitivanje u opozicionim redovima, smatra i profesor Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković.

"Da analiziraju stvari, da shvate da je logika da samo udružena opozicija može nešto da napravi. Očito da i ovi lokalni izbori, i oni prethodni izbori koje smo imali posle 2022. pokazuju da je neka vrsta kontrastrategije opozicije na strategiju vlasti jedino njeno objedinjavanje. Izborni rezultati pokazuju da samo objedinjena proevropska demokratska opozicija, daje neku šansu da se izbori dobiju. Postoji dosta širok mostobran za to objedinjavanje koje bi dovelo do odrobljavanja zarobljene države a potom i uvođenje i vraćanje na demokratske institucije“, kaže profesor FPN za Insajder.

Dodaje i da bi na neki način moralo da se reši i to što vlast i na lokalnim izborima pokušava da centralizuje kampanju, da se pokrije Aleksandrom Vučićem i na svakim opštinskim izborima i da nametne velike teme.

"Kod nas je vlast vladajućih menjana dva puta suštinski, 2000. i 2012. Kako je sadašnja vlast došla na vlast? Tako što su posle 2008. iz jedne krajnje polarne nacionalističke pozicije prešli u centar na tu evrorealističku poziciju, postali prihvatljivi Zapadu, i onda krenuli u priču o otuđenoj od naroda žutoj vlasti i o nultoj toleranciji na korupciju. Vi morate napraviti nešto slično", siguran je Stojiljković.

On poručuje da opozicija sada ima vreme da se dogovori o daljem delovanju.

"Neki put vi trpite i praznjikav brak i društvene relacije zato što nemate vere da imate energije i šanse za nešto bolje", kaže profesor FPN.

Kuda će i kako će dalje opozicija, teško da ćemo saznati u narednim danima, a vrlo verovatno i mesecima. Do sada se jasno izjasnio predsednik Pokreta slobodnih građana, Pavle Grbović koji je istakao da će na izbore u budućnosti ići jedino s programski bliskim opcijama.

Loš izborni rezultat u Beogradu potpredsednik Demokratske stranke Miodrag Gavrilović vidi u tome što opozicija nije bila jedinstvena i da je zbog toga "narod kaznio" koaliciju "Biramo Beograd".

Ide leto a sa njim i odmori. Period koji bi na neki način mogao i da "rashladi opozicione glave" dok vlast "nema odmora" još od 2012. 

Podsećamo da je Vučić ubrzo posle 2. juna izjavio da su za njega izbori završeni i da "nema snage" da se bavi kalkulacijama ko će posle izbora formirati vlast u pojedinim lokalnim samoupravama.

 Izvor: Insajder