Posle sedam godina Beograđani će u septembru putovati sa nove autobuske stanice
Sedam godina od potpisivanja ugovora i pet godina od prvobitnog roka za otvaranje nove međugradske autobuske stanice u Beogradu, nove najave prema kojima su prvi polasci sa te stanice planirani za sredinu septembra ove godine.
Za sada, stanica ima stanični plato sa peronima i nadstrešnicama, dok glavna stanična zgrada još nije završena. Pristupne saobraćajnice su međutim izgrađene, što bi delimično trebalo da reši problem saobraćajnih gužvi i čepova do kojeg bi moglo da dođe posle otvaranja stanice u tom delu Novog Beograda.
Pored očekivanih saobraćajnih gužvi, nije još planski rešen ni obim gradskog saobraćaja neophodan za povećan broj putnika u tom delu Beograda.
Početak prebacivanja polazaka sa nove glavne međugradske stanice u Bloku 42 na Novom Beogradu planiran je za sredinu meseca – saopšteno je na Instagram stranici Gradskog sekretarijata za javni prevoz. U pomenutoj objavi piše da je u toku izrada analize opsluženosti te lokacije linijama gradskog javnog prevoza.
"Razmatraju se svi uslovi od režima saobraćaja, pojačanja pojedinih linija, kao i mogućnost uvođenja novih linija koja će povezati pojedine zone atrakcije kao što je Klinički centar, užu centralnu zonu i Zemun sa lokacijom nove autobuske stanice“, piše u objavi Sekretarijata.
To znači da je u toku izrada plana dodatnog povezivanja nove stanice sa delovima grada u koje putnici iz drugih gradova u Srbiji planiraju da se prevezu gradskim prevozom.
U blizini te stanice inače saobraćaju autobusi 95 – od Novog Beograda do Borče, kroz centar grada, 89 – od Novog Beograda do Vidikovca, 94 od Novog Beograda do Resnika, tramvajske linije 7, 9, 11 i 13 i pojedine linije BG voza. To međutim nije dovoljno za obim saobraćaja koji se planira od trenutka puštanja u rad nove međumesne autobuske stanice.
Prema pisanju medija, planirano je da u septembru sa te stanice saobraćaju autobusi koji putnike dovoze iz istočne, jugoistočne i južne Srbije, kao i da ti autobusi više ne prolaze gradskim delom autoputa, već da u Beograd pristižu preko obilaznice. Time bi saobraćaj u gradu bio rasterećen, a predviđena alternativna stanica za prijem i izlazak putnika je stanica Tranšped – Vrčin, inače gradskim prevozom slabo povezana sa većim delom Beograda.
Kako je tekla izgradnja autobuske stanice?
Pre sedam godina, u julu 2017. godine potpisan je ugovor o izgradnji nove međugradske autobuske stanice u Beogradu. Ugovor su potpisali tadašnji gradonačelnik Siniša Mali i direktor Beogradske autobuske stanice (BAS) Anđelko Mučibabić.
Rok za početak radova na izgradnji planiran je za kraj te godine, a završetak radova za 2019. godinu. Iz godine, u godinu, rok za izgradnju je međutim probijan, a datum otvaranja odlagan.
Aktuelni gradonačelnik Aleksandar Šapić je u novembru prošle godine tako najavio da će stanica biti otvorena za saobraćaj početkom ove godine, što se nije desilo. Novu najavu otvaranja stanice Šapić je odložio za maj 2024, a BAS koji je finansijer projekta izgradnje se po pitanju otvaranja stanice godinama nije oglašavao.
Grad Beograd je inače, kao investitor, obezbedio lokaciju, dok je BAS finansijer izrade projektne i tehničke dokumentacije, ali i izgradnje same stanice. Novac je trebalo da bude obezbeđen iz redovnog poslovanja BAS-a, ali i iz kredita.
Više godina od polaganja temeljca, 2018. godine, radovi na izgradnji su sporo napredovali. Posle uloženih 20 miliona evra, u maju prošle godine, na mestu stanice samo plato i delovi kupola i konstrukcija. Usledio je investicioni kredit kojeg je BAS u leto prošle godine obezbedio preko Fonda za razvoj, vredan 7,8 miliona evra.
Dodatni novac ove godine obezbedila je država. Oko 20 miliona evra ove i sledeće godine iz republičkog budžeta će biti preneto za završetak izgradnje nove autobuske stanice. Grad Beograd je ovlastio Sekretarijat za komunalne i stambene poslove i Direkciju za građevinsko zemljište i izgradnju da sa BAS-om i Vladom zaključe ugovor o obezbeđivanju novca za završetak radova na izgradnji autobuske stanice.
Izvor: Insajder