Posle protesta ispred Vučevićeve kuće: Da li je pređena crvena linija (VIDEO)

Zbog odluke suda da obustavi postupak protiv napadača na studente – građani su sinoć protestovali u Novom Sadu. Okupljanje ispred kuće predsednika SNS-a Miloša Vučevića, vlast vidi kao pokušaj zastrašivanja - i najavljuje oštru reakciju. Pominju se tridesete godine prošlog veka, građanski rat i crvene linije. Da li je granica zaista pređena ili je vlast ta koja je odavno prešla granicu?

Blokada kod Futoške pijace u Novom Sadu, ilustracija. Foto: Insajder/Nina Jović

Nezadovoljni što je sud, posle predsednikovog pomilovanja, obustavio postupak protiv četvorice aktivista SNS-a koji su u januaru napali studente i teško povredili jednu devojku – građani su sinoć, na poziv zborova i studenata u blokadi, protestovali u Novom Sadu.

Sa raskrsnice kod Novosadskog sajma, demonstranti su se u jednom trenutku premestili ispred zgrade u kojoj, sa porodicom, živi predsednik SNS-a Miloš Vučević, a koji je upravo posle tog incidenta podneo ostavku na mesto premijera.

Usledilo je glasno negodovanje i konflikt sa simpatizerima vladajuće partije iz lokalnog kafića.

Taj čin građana potom su, redom, osudili gotovo svi predstavnici vlasti. Vučević, ispred čijeg se doma protestovalo, kaže da sve podseća na tridesete godine prošlog veka, a inspiratore za tu akciju vidi u opoziciji.

„Marinika Tepić lansira tri-četiri dana afere da smo Andrej (Vučić) i ja - Andrej u Beogradu, ja u Novom Sadu - da smo mi mozgovi neke kriminalne hobotnice. Onda vam izlazi Bojan Pajtić koji kaže da je vreme da se ide po kućama i da se vrše neka, kako oni to kažu, građanska hapšenja. Praktično, pozivaju da idu u noć dugih noževa, da idu na Vartolomejsku noć, da idu da pobijaju. Ovo su obrisi 30-ih godina“, naveo je Vučević gostujući na Informeru.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić kaže da nikada neće zaplašiti SNS, a ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić stava je da su građani, okupljanjem ispred Vučevićeve kuće, želeli da izazovu građanski rat.


Najoštrije osude stižu i od premijera Đure Macuta. Kaže da će Vlada, u saradnji sa nadležnim organima, preduzeti sve mere da se počinioci privedu pravdi i da se svim građanima, bez obzira na njihovo političko opredeljenje, obezbedi puna lična i imovinska sigurnost.

„Napadi te vrste, bilo da su usmereni na pojedince, njihovu imovinu ili porodice, nedopustivi su u demokratskom društvu i predstavljaju crvenu liniju koja se ne sme prelaziti“, saopštio je Macut.

Jedan od učesnika jučerašnjeg protesta, profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Vladimir Mihić, kaže da nije pobornik ideje odlaska ipred bilo čijeg doma, ali pronalazi razumevanje za takvu jučerašnju odluku. Ipak, postavlja se pitanje - da li je crvena linija zaista pređena?

„Pa, i ako jeste, nemam neki problem sa tim, prosto, ova vlast se toliko okrenula i kriminalu i nasilju da ne možete očekivati da će građani, pogotovo nakon meseci i meseci nazivanja fašistima, nacistima, prebijanja na ulici i tako dalje, da će i dalje samo sedeti na svojim biciklima i voziti se po Novom Sadu, što je divna ideja, ali prosto imate veliki broj onih koji traže neke radikalnije mere“, kaže Mihić za Insajder.

Sagovornik Insajdera ukazuje i na to da ipak nije istina da su jučerašnje scene nezabeležene u istoriji, podsećajući da su u prošlosti meta sličnih akcija bili predstavnici opozicije.

Kratka internet pretraga to potvrđuje i osvežava sećanje na 2020. godinu, kada su simpatizeri vladajuće stranke, tokom karantina zbog epidemije korona virusa, nekoliko večeri zaredom sa ozvučenja emitovali parole „Đilase lopove“ i palili baklje na krovovima zgrada u neposrednoj blizini mesta stanovanja predsednika Stranke slobode i pravde i njegove porodice.

Novinar Stefan Miljuš

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.