Posle posete fon der Lajen Beogradu: Ko zadaje najjače udarce ideji evropske Srbije? (VIDEO)
Ko zadaje najjače udarce ideji evropske Srbije? Za deo opozicije to je predsednica Evropske komisije (EK) Ursula fon der Lajen kada hvali predsednika Srbije. I dok Stranka slobode i pravde (SSP) zbog toga upućuje otvoreno pismo, analitičari smatraju da to neće promeniti odnos Evrope prema Srbiji.
Da li predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen uopšte zna gde je bila? To je deo opozicije pitao evropsku zvaničnicu posle njene posete Beogradu, uz ocenu da ona zadaje najjače udarce ideji evropske Srbije jer podržava predsednika Aleksandra Vučića.
“Opozicija time želi da kanališe nezadovoljstvo svojih birača, jer njihovi birači jesu iskreno nezadovoljni odnosom EU prema stanju u Srbiji. Očekuju od EU da se jasnije izjasni o nedostacima demokratije i vladavine prava. Očekuju od EU da bude kritičnija. S druge strane, nastup predsednice Evropske komisije, i to ne samo ove godine, već i prethodnih godina, ide u skroz drugu krajnost. Ja bih rekao da je previše pohvalan i to stvarno izaziva neku vrstu frustracije kod opozicionih glasača koji su proevropski orijentisani. Mislim da otvorenim pismima koje šalje Stranka slobode i pravde žele da pokažu da čuju nezadovoljstvo svojih birača”, ocenio je za Insajder Aleksandar Ivković iz Centra savremene politike.
Stranka slobode i pravde reagovala je otvorenim pismom na ocenu predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen da je Srbija jedna od najnaprednijih zemalja na putu ka EU, a da je predsednik Vučić pokazao da dela slede reči. Kako objašnjava zamenik predsednika SSP-a Borko Stefanović, otvoreno pismo ne znači da Srbiji nije mesto u EU.
“Mi branimo upravo ono što je Evropa, i zbog toga zvaničnici Evropske komisije i Evropske unije, da ne kažem administracije, treba da računaju, možda ne na opoziciju, ali neka računaju da građani Srbije prosto neće pristati da budu niti bilo čije roblje, niti bilo čiji lakeji, niti će pristati na to da se jednoj multinacionalnoj kompaniji, ma koja to bila, i jednoj oligarhiji povezanoj s organizovanim kriminalom prepusti našu budućnost, naše porodice i decu. Mislim da to prosto nije realno i neće se dogoditi. Uostalom, mislim da ne postoji ništa evropskije od toga”, izjavio je za Insajder zamenik predsednika SSP-a Borko Stefanović.
Iako je predsednica Evropske komisije tokom boravka u Beogradu otkazala susret sa premijerom Milošem Vučevićem zbog njegovog sastanka sa ruskim ministrom, glavna poruka koju je poslala jeste da je Srbiji mesto u Evropi. Isto mišljenje izneo je i predsednik Vučić.
“Dokle god je Srpska napredna stranka dominantna, dokle god postoje geopolitičke teme poput Kosova, rata u Ukrajini, pa sad i litijuma, Evropska unija neće preterano pomagati opoziciji. Kada bi se lomio rezultat, kada bi bile neke dve podjednako jake strane na političkoj sceni, onda bi možda podrška stranaca bila tas na vagi koji bi presudio. Ali, pošto sad nismo u toj situaciji, ovo neće pomeriti stvari, a neće ni posebno narušiti odnose između opozicije i EU”, smatra Aleksandar Ivković.
Predsednica Evropske komisije boravila je u Beogradu u okviru turneje na Zapadnom Balkanu, gde je sa zvaničnicima razgovarala o Planu rasta Evropske unije vrednom šest milijardi evra i napretku u evropskim integracijama. Zbog susreta sa predsednicom EK, ali i drugih poseta iz Evrope, predsednik Vučić nije prihvatio poziv predsednika Rusije Vladimira Putina da dođe na Samit BRIKS-a. Umesto njega, delegaciju Srbije u Kazanju predvodio je potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin.
Novinarka Bojana Stojanović