Posle pada nadstrešnice: Koliko je dug lanac odgovornosti? (VIDEO)
Tri dana posle nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je 14 ljud poginulo i troje teško povređeno, Tužilaštvo se ne oglašava o odgovornosti institucija i pojedinaca.
Utvrđivanje lanca krivične i političke odgovornosti za pogibiju 14 ljudi, na koje je prošlog petka pala nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu, u najvišem je interesu javnosti.
Umesto jasnih informacija o rezultatima istrage, koje je u takvim okolnostima dužno da saopšti Tužilaštvo, javni funkcioneri javno kalkulišu o tome ko je najodgovorniji za pogibiju građana.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu nadležno je da ispita ko je sve odgovoran za pad nadstrešnice teške stotinak tona i pogibiju 14 putnika, prošlog petka. Umesto da saopšti šta je do sada istraga pokazala i bar delimično umiri javnost, Tužilaštvo glasno ćuti.
"Smatram da je ovo eklatantan primer loše prakse i lošeg odnosa prema javnosti, da prosto udžbenički ne bi smelo tako da se radi jer, zamislite da je starešina Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, glavni tužilac izašao pred javnost i objasnio u kom pravcu će se odvijati istraga, koje mere će preduzeti javno tužilaštvo, to bi u svakom slučaju smanjilo smutnju i nejasnoće vezane za tok istrage", ocenjuje za Insajder tužilac Goran Ilić, počasni predsednik Udruženja tužilaca Srbije.
U lancu odlučivanja i postupanja ima mnogo odgovornih. Međutim, za činjenicu da je Železnička stanica puštena u rad bez upotrebne dozvole odgovorno je preduzeće "Infrastruktura Železnice Srbije“ koje, prema istraživanju Insajdera, nije čak ni predalo zahtev da ona bude izdata. Kao investitor i naručilac radova, to preduzeće je odgovorno i za tehnički prijem objekta koji je, iako nebezbedan - kako se pokazalo - ipak pušten u rad.
Za nadzor samih radova odgovara Projektantski biro “Utiber” iz Novog Sada, dok projekat rekonstrukcije potpisuje Institut CIP. Nadzor projekta je obavljao holandski projektantski biro “Cestra”, a naručilac je "Infrastruktura Železnice Srbije“. U tom lancu odlučivali su, prema rečima ministra unutrašnjih poslova, i Pokrajinski i Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture.
"Kad neko hoće da traži dozvolu za nešto, on mora da se obrati zavodu i onda zavod kaže šta može da se rekonstruiše, šta ne može itd. U ovom slučaju, koliko je nama poznato iz te dokumentacije koja je već izuzeta, jeste da je taj zavod zatražio samo sanaciju“, izjavio je ministar policije Ivica Dačić za TV Prva.
Zavod odgovara da je odgovoran za izdavanje uslova samo u pogledu očuvanja estetskih i kulturno – istorijskih vrednosti, ocenivši tvrdnju ministra Dačića neosnovanom.
Utrđivanju odgovornosti pomoglo bi i to da su dokumenti koji se tiču rekonstrukcije zgrade javno dostupni. Za razliku od glavne sveske i građevinske dozvole koji su objavljeni na sajtu Ministarstva i u Centralnom registru - CIP-ovog projekta konstrukcije nema, a u njemu je jedino moguće videti ko je odgovoran za narušavanje statike zgrade koje je dovelo do pada nadstrešnice.
Političku odgovornost dele svi javni funkcioneri koji su u prethodne tri godine u poslu obnove Stanice bili u poziciji odlučivanja. Najviše dokumentacije, pa i sama građevinska dozvola, izdati su pre tri godine, dok je na čelu Ministarstva građevinarstva i saobraćaja bio Tomislav Momirović. Pored političke, postoji i moralna odgovornost, pa su mnogi osudili odluku tadašnjeg gradonačelnika Novog Sada i trenutnog premijera da odmah posle pogibije 14 ljudi otputuje u Kinu.
Novinarka Insajdera Radoslavka Žigić