Portparol SZO za Insajder: Novi sporazum o prevenciji pandemija je "pobeda zdravlja"

Posle pandemije kovid - 19, koja je odnela milione života, javila se potreba da se sve zemlje sveta, zajedno bore protiv neke buduće pandemije. U to ime danas su u Ženevi članice Svetske zdravstvene organizacije (SZO) usvojile međunarodni sporazum o prevenciji i borbi protiv pandemija, nakon tri godine pregovora. Od 124 zemlje koje su glasale, nijedna nije bila protiv, dok je 11 zemalja, među kojima su Poljska, Izrael, Italija, Rusija, Slovačka i Iran, bilo uzdržano. Portparol SZO Tarik Jašarević kaže za Insajder da se nada da će sve zemlje na svetu shvatiti, da je sporazum “na dobrobit svih nas” i da nije upućen ni protiv koga.

Svetska zdravstvena organizacija. Foto: United States Mission Geneva, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Šef Svetske zdravstvene organizacije je na prlenarnoj sednici Svetske zdravstvene skupštine usvojeni dokument nazvao “istorijskim, jer sporazum predstavlja pobedu zdravlja”. Za konačnu verziju teksta bile su potrebne pune tri godine pregovora, među zemljama članicama Svetske zdravstvene organizacije.

“Pregovori su počeli nakon što smo svi zajedno utvrdili da odgovor na pandemiju COVID-19 nije bio odgovarajući na svetskom nivou, da je bilo potrebno više saradnje, bolje kvalitetne saradnje, više solidarnosti u deljenju onoga što je postojalo kao dijagnostika za terapiju, a i za same vakcine. Jednostavno, razumelo se i svi su shvatili da je potrebno da sledeći put budemo bolje pripremljeni za pandemiju, a pandemija će sigurno doći za godinu, dve ili deset; da budemo kolektivno bolje pripremljeni, da postoje mehanizmi i poluge koje ćemo kolektivno koristiti kako bi svi bolje bili zaštićeni jednom kada se to desi,” kaže za Insajder portparol SZO Tarik Jašarević iz Ženeve.

Nakon što su zemlje članice usaglasile tekst, sada će taj tekst konvencije biti otvoren za ratifikaciju i kada 60 zemalja ratifikuje sporazum, on će stupiti na snagu. Jašarević napominje da je određeni broj zemalja bio uzdržan, ali se nada promeni tog stava.

“I one zemlje članice koje budu želele da ratifikuju sporazum, će to uraditi i onda će se pridržavati. Oni koji neće - neće biti pod nikakvim pritiscima, nikakve prisile, jednostavno mi se nadamo da će zdrav razum prevladati. Jer, ne možemo pojedinačno zemlja po zemlji odgovoriti na pandemijsku situaciju. To mora biti kolektivni odgovor i moramo imati neka načela koja su unapred dogovorena, koja će nas voditi u tom našem pandemijskom odgovoru. Mi se nadamo da će sve zemlje i one koje su izrazile uzdržanost u ovom trenutku i neke zemlje koje nisu učestvovale, da će shvatiti da je ovaj sporazum na dobrobit svih nas i da nije upućen ni protiv koga,” objasnio je Jašarević.

Između ostalog u tekstu sporazuma piše da se uvodi ranija i efikasnija koordinacija za sprečavanje, detektovanje i odgovor na rizik od pandemije. Cilj sporazuma je i da se garantuje ravnopravan pristup zdravstvenim proizvodima u slučaju pandemije, da se ne bi ponovila situacija tokom kovida -19, kada su najsiromašnije zemlje ostale bez dovoljne količine testova i vakcina.

izvor: Insajder

Tagovi:

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.