Ponovni "silazak u narod", jedna od izlaznih strategija predsednika Vučića u "slučaju litijum"
Vlast ponavlja – neće se kopati dok ne postoje garancije da će rudnik litijuma biti bezbedan za ekološku sredinu. S druge strane, opozicija eksplicitno odbija bilo kakav dijalog o toj temi. Oni koji se protiv rudnika bune na ulicama - organizujući masovne proteste širom zemlje, ostaju pri stavu da rudnika neće biti. Može li, posle svega, vlast da pronađe način i privoli protivnike da krenu u bilo kakve razgovore, posebno imajući u vidu da su neki aktivisti hapšeni, a ostaje i otvoreno pitanje da li će učesnici beogradskog protesta dobiti prekršajne i krivične prijave, na šta je upozorilo Tužilaštvo.
Ekspresno procesuiranje trojice ekoloških aktivista donekle je palo u vodu, jer su pušteni da se brane sa slobode.
Kao u pesmi "Jedno te isto“, tako i opozicija ponavlja da nema dijaloga o temi nad temama u srpskom društvu – otvaranju rudnika. Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić na društvenoj mreži Iks, deleći tekst Insajdera "Ekolozi, za sada, bez jasnog plana, Vučić po starom receptu – ide u narod", iznosi svoje viđenje stvari.
Kako piše Brnabić, aktivisti koji organizuju proteste zbog mogućeg iskopavanja litijuma odbijaju da razgovaraju, a opozicija ignoriše sakupljanje potpisa za opoziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
"'Ekološki aktivisti' odbijaju svaki razgovor, kao i referendum po ovom pitanju. Opozicija – do danas smo u Skupštini dobili nula (0) potpisa za opoziv predsednika. Treba im samo 70. Znaju oni da to narod ne želi", objavila je Brnabić.
Ističe i da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kako je i najavio, "ići u narod“ da razgovara sa ljudima.
Sagovornik Insajdera, politikolog Cvijetin Milivojević, najnoviju predsednikovu najavu da će otići u svako mesto od Loznice do Krupnja, Malog Zvornika, Čačka do Valjeva i drugih opština, vidi kao jednu od nekoliko izlaznih varijanti.
"Vučića ne treba potcenjivati kao političara, ma kako da on od 2. juna nastupa, kao promoter/volonter Rio Tinta, a njegovi najbliži saradnici kao honorarni promoteri Rio Tinta i, tako gledano, izgleda kao da su oni doneli odluku da nema nazad. Ne zaboravite da je Vučić pre svega političar koji je rob rejtinga, a istraživanja govore da je u ovom trenutku najmanje 60 odsto građana protiv kopanja litijuma. Ako tome dodate i one skeptične koji u principu nisu mnogo informisani, ali kažu 'ok, možda je taj litijum i dobar, ali način na koji se to radi i vodi jedna indoktrinarna propagandna kampanja je brutalan', tako da je taj procenat verovatno i veći", uveren je Milivojević.
A dan posle subotnjeg protesta "Rudnika neće biti" u Beogradu, predsednik je rekao da će ići da razgovara sa onima koji drugačije misle, "da razgovara o njihovom strahu koji postoji".
"S obzirom na tu činjenicu, mislim da Vučić osim te izlazne varijante 'silaska u narod', on je već koliko u nedelju u obraćanju naciji kandidovao još neke izlazne varijante", navodi sagovornik našeg portala.
Ipak, u svemu vidi jednu novu stvar.
"Prvi put za 12 godina njegove vladavine čuo sam da o jednom protestu koji je protiv njega i njegove politike, odnosno njegove odluke o kopanju litijuma, da za taj protest kaže da je protekao u demokratskoj atmosferi, da su svi ciljevi koji su tamo rečeni u principu normalni, i da je rekao da su govori bili manje - više pristojni. Onda se u drugoj rečenici ustremio na ono što se dešavalo posle mitinga, a to je pokušaj blokade železničke pruge na Prokopu i u Novom Beogradu. Prvi put je na neki način legitimisao protest na takav način. Verovatno se uplašio brojnosti, to je bio najmasovniji protest koji smo gledali u Srbiji za vreme Vučićeve vlasti, a verovatno masovniji i od onih koji su se dešavali posle 5. oktobra", analizira Milivojević.
Tvrdeći da je to ono što plaši predsednika države, nabraja još nekoliko izlaznih varijanti vlasti iz lošeg položaja u koji je zapala zbog litijuma.
"Činjenica je da Vučić od nedelje ne pominje nikakav Majdan, ne pominje nikakvu zaveru belosvetskih sila. On već najavljuje i mogućnost neke druge odluke. Bitna stvar je da Vučić poslednjih desetak dana stalno govori, kao da teši građane, da neće sad biti kopanja a da, ako ga i bude, biće ga tek za dve godine. Ili još gore, ako ga i bude, biće tek pošto njemu istekne mandat na mestu predsednika", pojašnjava politikolog.
Iako, navodi sagovornik Insajdera, predsednik u jednom trenutku građanima koji ne misle kao on imputira da žele da sruše vlast, njega i državu, "u sledećoj fazi sam iznosi sumnje o tome da li je baš Rio Tinto ta kompanija koja treba da kopa."
"Tako da, trenutno, ima nekoliko izlaznih varijanti koje pokazuju da će konačnu odluku meriti na osnovu rejtinga. Shvatio je da je donošenjem odluke da se vadi litijum izazvao bes i u delu građanstva koje je njemu naklonjeno, i na taj način sebi nije napravio dobru političku poziciju. Tako da uopšte ne sumnjam tu odluku može i da preispita", siguran je Cvijetin Milivojević.
Ni vlast više ne krije da je na masovnim protestima širom zemlje, kao i na centralnom beogradskom, bilo i njihovih pristalica. Međutim, predsednik Izvršnog odbora Srpske napredne stranke (SNS) Darko Glišić ocenjuje da njihove pristalice na proteste odlaze iz radoznalosti.
Glišić smatra da je priča o litijumu "apsolutno politički obojena" i da nema veze sa njegovom eksploatacijom, "već da se na protestima zloupotrebljava zabrinutost nekih ljudi kako bi se došlo na vlast mimo izbora".
Sa kim će predsednik Srbije da razgovara i može li ovog puta, u ponovnom odlasku u Podrinje, da pridobije poljuljano poverenje građana na koje će, ako otvaranja rudnika bude, to najviše uticati?
"Pitanje svih pitanja je otkud njemu pravo i da donosi odluke i da ih preispituje. I to je tema koja nije za ekologe i građane koji opravdano protestuju, to je tema za političku opoziciju koja treba da postavlja to pitanje. Odakle mu pravo da sam donosi odluke o bilo čemu kad Ustav i Zakon o predsedniku Republike kažu da je predsednik države deo izvršne vlasti sa samo osam ceremonijalnih nadležnosti", podseća Cvijetin Milivojević.
Kada je o opoziciji reč, politikolog je stava da je dobro to što opozicione stranke nisu organizatori antilitijumskih protesta.
"Dobra stvar ovih protesta je to što u ovom trenutku, a ja se plašim za dalje, nema te tradicionalne konvencionalne opozicije u prvim redovima protesta. Tu su oni negde i treba da budu tu, ali ako oni počnu da vode ovo, onda to ne vodi na dobro. Mnogo toga mi je na subotnjem protestu delovalo naivno, ali u tome ima i dobrih stvari. Naivnost pokazuje da oni nisu još politički instruirani i da, iako se ne snalaze u tim političkim igrama u kojima se igraju veliki političari, zapravo pokazuju iskrenost svojih zahteva. I to je dobro", kaže naš sagovornik, misleći prvenstveno na Zlatka Kokanovića iz Udruženja "Ne damo Jadar" i ostale ekološke organizacije.
Posle svega, može li predsednik Srbije, oprobanim metodama, da nastavi u pravcu otvaranja rudnika?
"Činjenica je da proglašava javni dijalog 2. juna uveče kada je već obelodanio da je doneo odluku da ide u iskopavanje, a protivno u tom trenutku i Uredbi Vlade i činjenici da Narodna inicijativa stoji negde zarobljena između BIA, Skupštine i skupštinske pisarnice, i da su oni koji su je uzurpirali, tj. uhapsili Narodnu inicijativu sa 38 000 potpisa, bivši predsednik Skupštine a sada direktor BIA Vladimir Orlić i nekadašnja premijerka a sada predsednica Skupštine Ana Brnabić. I njima nad glavom vise krivične prijave mnogo ozbiljnije od ovih prekršajnih na osnovu kojih je suđeno demonstrantima u nedelju", kaže Cvijetin Milivojević.
Mišljenja je da je Skupština ta koja mora da donese zakon o litijumu, bilo da odluči da se on iskopava ili ne iskopava.
"Svi su zaboravili da je vlast najpre obelodanila odluku o nastavku projekta Jadar, pa tek onda pozvala na javni dijalog, a i Vučić je najavio 'silazak u narod'. To je naopak pristup. Teško je doneti odluku o zabrani iskopavanja ikad a, na kraju krajeva, možda taj litijum neće ni biti bitan kada znamo da se sve češće govori o natrijum karbonatu", ističe sagovornik Insajdera politikolog Cvijetin Milivojević.
Izvor: Insajder