Pobunjeni univerzitet ispred Vlade: Zahtevi, šatori i poruke premijeru
Ispred Vlade Srbije osmi dan zaredom deo akademske zajednice koji se okupio oko neformalne mreže "Pobunjeni univerzitet" blokira raskrsnicu Nemanjine i Kneza Miloša. S jedne strane po uzoru na studente u blokadi članovi Pobunjenog univerziteta poručuju da se neće pomeriti dok svi zahtevi koje su isporučili ne budu ispunjeni. S druge strane, po uzoru na studente koji žele da uče i ovde su postavljeni beli šatori gde se danonoćno kampuje.

Neformalna mreža "Pobunjeni univerzitet", prema informacijama dostupnim na njihovom zvaničnom sajtu nastala je kao inicijativa kako bi članovi akademske zajednice, tj. profesori pružili dodatnu podršku studentima u blokadi.
Incijativa okuplja trenutno 2333 potpisnika sa više od 83 visokoškolske ustanove i sa više od 48 naučnih institucija. Članovi ove mreže su i pre imali različite akcije i proteste kojima su pružali podršku studentima. Trenutna akcija pod nazivom "Fakultet na raskrsnici“ ispred Vlade Srbije najduža je do sad.
Poluispunjeni zahtevi
U ime Pobunjenog univerziteta na početku protesta u ponedeljak 9. juna delegacija od tri profesora predala je zahteve pisarnici Vlade Srbije.
Delegaciju su činili profesor Dejan Šabić sa Geografskog fakulteta u Beogradu, profesor Vladimir Vukomanović sa Učiteljskog fakulteta i profesorka Milica Jovanović sa Fakulteta organizacionih nauka.
U izjavi za Insajder profesor Dejan Šabić naveo je da će okupljanje "nastavnika, saradnika, istraživača, studenata i građana“ trajati do ispunjena zahteva.
Tri zahteva koja su predali podrazumeva rasformiranje Radne grupe za pripremu Nacrta Zakona o visokom obrazovanju, zatim hitno ukidanje poslednje izmene Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, kao i da se do kraja ovog meseca odobre upisne kvote za budžetska mesta na svim fakultetima čiji je osnivač Republike Srbija.
Dva dana kasnije, Vlada Republike Srbije je na sednici 11. juna usvojila Zaključak o stavljanju van snage Zaključka o obrazovanju Radne grupe za analizu trenutnog stanja finansiranja i performansi visokog obrazovanja u Republici Srbiji i za izradu nacrta zakona o visokom obrazovanju.
Iako je Vlada time ispunila prvi zahtev, "Pobunjeni univerzitet" saopštio je da će ostati ispred zgrade sve dok se ne ispune svi zahtevi.
Pregovori rektora i premijera

Isti dan kada su predstavnici Pobunjenog univerziteta postavili šatore, rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić i premijer Srbije Đuro Macut održali su još jedan sastanak.
Ovog puta, kako su tvrdile obe strane, razgovor je bio "najkonstruktivniji do sad“.
"Mogu da kažem da je današnji sastanak bio najkonstruktivniji od svih koji smo imali, da je predsednik Vlade razumeo šta su naši zahtevi i da na neki način pokušavamo da tim zahtevima izađemo u susret. Tu ima određenih zahteva koji se tiču materijalnih troškova koji nisu uplaćivani fakultetima još od kraja aprila kada je bilo potrebno po zakonu. Tu ima zahteva koji se tiču rasformiranja radne grupe za izradu novog zakona o visokom obrazovanju. Tu ima zahteva koji se tiču davanja kvota za budžetske studente, za upis nove generacije studenata za ovu školsku godinu“, rekao je tada Đokić.
Dodao je i da nema nikakvih garancija da će zahtevi biti ispunjeni, ali da su "napravljeni predlozi o periodu kada bi šta moglo da se dogodi i kada bi šta moglo da se realizuje“.
"Mi ćemo kao univerzitet takođe sada analizirati ovo o čemu je bilo reči, i ostati u kontaktu za dalja razmatranja ovih pojedinačnih stvari“, dodao je Đokić.
"Neprihvatljivi premijer i ministar"
Profesor na Akademiji umetnosti u Novom Sadu Miloš Đajić rekao je u toku prošle nedelje za Insajder da su predstavnici incijative očekivali od premijera, ali i ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića da im se obrate tokom blokade koja je u tom momentu trajala pet dana - pogotovo imajući u vidu da obojica dolaze sa Univerziteta.
Ipak početkom aprila kada je izabran mandatar i kada je formirana Vlada za predstavnike Pobunjenog univerziteta ni Đuro Macut ni Dejan Vuk Stanković nisu bili najbolje rešenje.
Imenovanjem mandatara za sastav Vlade Srbije Đura Macuta društvo nije na putu rešavanja narastajuće krize, saopštila je tada inicijativa.
"Imaćemo predsednika Vlade koji će biti stručan u svojoj oblasti, ali njegova sadašnja funkcija ne traži da deluje u pravcu povećanja reproduktivnog zdravlja, već zdravlja ustanova obolelih od korupcije. Da je spreman na to, ne bi bio kandidat Aleksandra Vučića", naglašeno je tada u saopštenju.
Kada je reč o izboru Dejana Vuka Stankovića za ministra prosvete, Pobunjeni univerzitet je odbacio njegovo imenovanje, navodeći da je "neprihvatljiv" predlog.
Kako su tada naveli, Stanković nema ni stručne ni moralne kvalitete neophodne za preuzimanje te pozicije u trenutku krize.
Novinarka Ana Đurić
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.