Pionirski park trenutno boravište Miloša Pavlovića ili pravni i faktički nonsens (VIDEO)
Izuzetak od svih poznatih pravila – to je, u najkraćem, odnos nadležnih prema Milošu Pavloviću, vođi studenata koji sebe nazivaju studentima koji žele da uče. Najpre su ga lekari, posle napada u Studentskom gradu prošle nedelje, pregledali u prisustvu ministra zdravlja Zlatibora Lončara.

Takav izuzetak se desio samo još jednom, kadA je na pregled u prisustvu ministra doveden i pripadnik policije, povređen tokom protesta isped RTS-a, za kogA se kasnije ispostavilo da ga je povredio kolega na zadatku.
Kod Pavlovića, nadležni idu korak dalje, pa okirivljenima brane da mu se približe na manje od 50 metara u Pionirskom parku koji je, kako tvrde, adresa njegovog trenutnog boravka.
Posle napada na Miloša Pavlovića pre pet dana, po hitnom postupku je privedeno 18 studenata u blokadi koji su, prema istrazi, učestvovali u tom napadu. Priveden je i student koji je po tvrdnjama njegovog advokata Ivana Ninića događaj samo snimao. Po puštanju iz pritvora, okrivljenom je izrečena zabrana prilaska Pavloviću na manje od 50 metara.
Ono što zbunjuje u celoj priči jeste trenutno boravište Miloša Pavlovića u sudskoj odluci, u kojoj piše da je ono u Pionirskom parku, u kojem kampuje duže od tri meseca. Po Zakonu o prebivalištu i boravištu tako nešto nije moguće - privremeno boravište odobrava MUP i to isključivo na adresi nekog stana, uz neophodno odobrenje vlasnika.
"Parkovi su takozvani - još od Rimskog prava - Res Extra Commercium. Dakle, stvari koje su van pravnog prometa i o tome konkretno u tim parkovima država vodi računa, a kako vodi računa mi sada vidimo. Dakle, da je moguće da neko fizičko lice, da građanin u sudskom postupku to prijavi kao svoje boravište ili prebivalište, radi se o pravnom i faktičkom nonsensu", kaže za Insajder advokat Vladimir Terzić.
MUP ne odgovara na pitanje da li je, uprkos zakonskim odredbama, Pavloviću ipak izdao prijavu boravka u Pionirskom parku. Ni Treći osnovni sud ne odgovara na pitanje Insajdera na osnovu čega je u rešenju naveo da je Pionirski park Pavlovićevo trenutno boravište.
Kada bi tako nešto bilo moguće, hiljade beskućnika širom Srbije mogli bi adresu bilo koje javne površine da proglase prebivalištem ili boravištem, samo zahvaljujući činjenici da na njoj borave, ili kampuju. Na osnovu toga bi im bila izdata i lična dokumenta, a uz pomoć njih bi ostvarili brojna socijalna prava za koja su neki od njih bili uskraćeni i po više godina.
Iako su centri za socijalni rad dužni da ih prijave na svojoj adresi, taj postupak se često prolongira, objašnjava za Insajder Igor Mitrović iz Mreže za borbu protiv beskućništva.
"Ukoliko nemaš ličnu kartu, ti praktično ne postojiš. Ne možeš da se lečiš, jer ne možeš da izvadiš knjižicu za lečenje. Ti ne možeš da dobijaš neku jednokratnu pomoć, da se prijaviš za jednokratnu pomoć. Ne možeš da glasaš, ne možeš da se zaposliš. Vrlo često u poslednje vreme, kažu, ni na građevinu me neće primiti ukoliko nemam ličnu kartu, a ličnu kartu možeš da ima samo uz prijavu boravka", objašnjava Mitrović.
Neobjašnjive okolnosti pod kojima se Pionirski park pojavljuje kao privremeno boravište Miloša Pavlovića do sad su nezabeležena praksa. Kad bi se ona odomaćila, bilo ko od građana Srbije mogao bi tako da prijavi boravak na bilo kom mestu koje je pod zaštitom države, jer je tu prijavio neki skup za koji ne može da predvidi koliko će trajati.
Insajder je u više navrata od nadležnih institucija tražio odgovor na pitanje kako je moguće da se duže od tri meseca odobri kamp u Pionirskom parku koji je i javna površina i kulturno dobro pod zaštitom države. Na tome je, za sada, i ostalo.
novinarka Radoslavka Žigić
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.insajder.net.