Osvrt na 2023. godinu (jul - septembar): Sukob u Banjskoj, sankcije SAD Vulinu, obezbeđenje i podrška inspektorima iz slučaja Jovanjica (FOTO/VIDEO)

Napad na jedinicu kosovske policije u selu Banjska na Kosovu, uvođenje sankcija SAD-a Aleksandru Vulinu, nastavak suđenja u slučaju Jovanjica, smena ministra i ukidanje anketnog odbora, pogibija Jevgenija Prigožina, neki su od događaja koji su obeležili treći kvartal 2023. godine.

Foto: Insajder

Jul

Nastavljeni protesti "Srbija protiv nasilja“ 

Dva masovna ubistva pokrenula su proteste "Srbija protiv nasilja“, a iako je letnji period, protesti su nastavljeni. Mesto okupljanja bilo je isto – ispred Skupštine Srbije gde su se govornici obraćali okupljenim građanima, dok su se "teme“ protestnih šetnji menjale.

Protestna šetnja preko Mostarske petlje. Foto: Srđan Ilić

Građani su tako prve subote u julu šetali do zgrade televizije Pink kako bi protestovali zbog najave novog rijalitija.

Protest održan nakon toga bio je posvećen, kako su organizatori protesta rekli, "časnim policajcima“, misleći na inspektore Slobodana Milenkovića i Dušana Mitića koji su pokrenuli slučaj Jovanjice. Podršku su pružili i policajki iz Valjeva Katarini Petrović.

Podrška Koluviji ispred televizijskih kamera

Na televiziji "Happy“ gost u emisji bio je Predrag Koluvija na čijem je imanju je nađeno gotovo 1,7 tona veštački gajene marihuane. Gost je tada bio je i bivši inspektor za droge Ministarstva zdravlja Mladen Nikolić koji je, kako je "Insajderu“ potvrdio Viši sud, krajem marta ove godine prvostepeno osuđen na dve godine zatvora, upravo zbog droge.

Nikolić je u emisiji držao stranu Koluviji i kritikovao MUP rekavši da je u slučaju Jovanjice nadležnost bila na njemu kao republičkom inspektoru za droge, a ne na policiji. Od izjava Nikolića zvanično se ogradilo i Ministarstvo zdravlja.

Smena ministra i obustavljanje Anketnog odbora

Na sednicama Skupštine Srbije u julu poslanici su dva puta glasali o smenama ministara. 

Ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić dobio je podršku većine prisutnih posalnika i tako ostao na svojoj funkciji dok je, s druge strane ministar privrede Rade Basta sa svoje funkcije razrešen.

Osim glasanja o smeni ministara, skupštinsko zasedanje obeležila je izjava ministra državne uprave i lokalne samouprave Aleksandra Martinovića koji je rekao da oni koji nemaju decu kritikuju vlast povodom postupanja u vezi s dva masovna ubistva u kojima je stradao veliki broj dece, istakavši da on ima troje dece dok neki "hrane kuče i mače".

Foto: Insajder

Zbog ovoga sednica je narednog dana počela skandiranjem opozicionih poslanika i zahtevom da Martinović napusti salu. 

Skupština Srbije je sazvala prvu sednicu Anketnog odbora koji bi treblo da utvrdi činjenice i okolnosti koje su dovele do masovnih ubistava u osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i u selima na teritoriji Smedereva i Mladenovca.

Kako je rečeno Skupština je prihvatila molbu porodica nastradalih u tragediji koja se dogodila u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar“ i njihovih punomoćnika i obustavila dalja postupanja Anketnog odbora.

Alekandar Vulin pod sankcijama SAD 

Tadašnji direktor Bije Aleksandar Vulin stavljen je pod sankcije Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija SAD-a. 

Ministar unutrašnjih poslova Srbije, Aleksandar Vulin foto: Srđan Ilić

Na toj listi nalaze se osobe koje ta zemlja smatra uključenim u korumpirane poslove, odnosno one koji svoj politički uticaj i lične interese stavljaju ispred mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu i olakašavaju, kako navode, maligne ruske aktivnosti u Srbiji i regionu.

Javno tužilaštvo za organizovani kriminal je saopštilo da će tražiti dodatne informacije i dokaze od američkih pravosudnih institucija o sankcijama i razlozima za njihovo uvođenje, jer kako kažu, “nijedna međunarodna policijska niti pravosudna institucija, kao ni domaća, nije ukazivala na postojanje umešanosti Aleksandra Vulina u bilo kakvu kriminalnu aktivnost”.

Insajder je uputio tužilaštvu pitanja kojim konkretno institucijama se obratilo, da li je dobilo povratne informacije i ako nije, da li je upotrebilo neke mehanizme da se po njihovom zahtevu postupa.

Superćelijske oluje u Srbiji

Jako nevreme pogodilo Srbiju u julu, takozvane superćelijske oluje dolazile su iz pravca Slovenije i Hrvatske, a najviše su pogodile Vojvodinu i Beograd. 

U oluji su poginule tri osobe, a naneta je i velika materijalna šteta. Na koji način građani mogu da naplate štetu koja je nastala kao posledica nevremena za Insajder je objasnio Zoran Ćirić iz Udruženja osiguravača Srbije.

Prva poseta predsednika Crne Gore Beogradu posle sedam godina pauze

Nakon sedam godina pauze predsednik Crne Gore  bio je u julu, u poseti predsedniku Srbije. Poslednji put u zvaničnoj poseti Beogradu bio je Filip Vujanović, 2016. godine.

Predsednik Crne Gore Jakov Milatović i predsednik Srbije Aleksandar Vučić Foto: Srđan Ilić

"Crna Gora je prijatelj Srbiji i Srbija je prijatelj Crnoj Gori“, poručio je u Beogradu crnogorski predsednik Jakov Milatović i istakao da njegovom posetom Srbija i Crna Gora "okreću novi list u svojim odnosima“.

Avgust 

Veliki požari širom Evrope

Požari koji su obeležili leto 2023. godine dobili su nove razmere u avgustu. Pogođene su bile države širom Evrope.

Dvomesečna borba Grčke sa požarima približila se u avgustu glavnom gradu Atini

Novi talas požara, koji je počeo u sredinom avgusta, zahvatio je severoistok i istok zemlje, ostrva Evija i Kintos, kao i u centralni region severno od Atine.

Grčki vatrogasci su se danima borili da zaustave požare u Evrosu, Aleksandrupolisu i u šumi Dadija, kao i na Eviji, Samotraki, Makrakomiju i Rodopima.

Pad aviona i pogibija Jevgenija Prigožina

U avionu koji se srušio u Rusiji poginuo vođa paravojne grupe Vagner Jevgenij Prigožin.

Rusko Ministarstvo za vanredne situacije je saopštilo da je poginulo sedam putnika i tri člana posade.

Putnici u avionu "Embraer Legacy" bili su povezani sa Vagnerom, piše moskovski list Izvestija. Predsednik Rusije Vladimir Putin je uputio saučešće porodicama poginulih, a Prigožina je nazvao “talentovanim biznismenom”.

Kremlj je odbacio sve tvrdnje da je učestvovao u pogibji Prigožina, rekavši da su navodi "apsolutne laži".

Tri meseca od masovnih ubistava

U avgustu je obeleženo i tri meseca od ubistava u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ i ubistava u okolini Mladenovca i Smedereva.Roditelji dece ubijene u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" podneli su, početkom meseca, tužbu protiv porodice dečaka – ubice, a tužba se odnosi na naknadu nematerijalne štete za pretrpljene duševne bolove usled smrti bliskog lica i na ime pretrpljenog straha.

Odavanje počasti žrtvama oružanog napada u školi "Vladislav Ribnikar" Foto: Srđan Ilić

Tužbu je podnelo 27 osoba, a tuženi su ubica, njegovi otac i majka.

Roditelji su takođe i reagovali na pismo Saveta roditelja škole upućeno predsedniku i premijerki Srbije, Aleksandru Vučiću i Ani Brnabić, u kom se po njihovim navodima, "ponovo ispisuju neistine", a pismo su ocenile kao "izuzetno uvredljivo i bolno".

Inspektori iz slučaja "Jovanjica" Milenković i Mitić raspoređeni na druga radna mesta

Advokatska kancelarija Tomanović je saopštila da Slobodan Milenković više nije načelnik Odeljenja beogradske policije za borbu protiv droga, a Dušan Mitić više nije na čelu operative.

Formalnom odlukom Kabineta MUP-a raspoređeni su na druga radna mesta izvan Odeljenja za borbu protiv droge, navodi se u saopštenju.

"Odluka političkog vrha policije je u suštini smena inspektora i predstavlja pre svega direktno sprečavanje dalje istrage i provere operativnih saznanja koja projekat 'Jovanjica' vode do centara moći u našoj državi", ocenjeno je u saopštenju. 

Advokatska kancelarija saopštila je da će "preduzeti sva pravna sredstva pred domaćim, ali i međunarodnim institucijama".

Rušenje objekata kod Slavije

Između Trga Slavija i parka Manjež srušeni su objekti zbog planirane izgradnje stambeno-komercijalnog kompleksa. Kako izgleda ovaj prostor pogledajte u galeriji fotografija.

Porušeni objekti kod Trga Slavija Foto: Srđan Ilić

Zatraženo je da se vrate fasade srušenih zgrada, pozivajući se na njihov istorijski značaj.

Poziv za nove članove BRIKS-a

Argentina, Egipat, Iran, Etiopija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija biće pozvani da se učlane u BRIKS, saopštio je predsednik Južne Afrike Siril Ramafosa.

On je rekao da će članstvo tih zemalja u BRIKS-u početi 1. januara 2024. godine.

Septembar

Slučaj Banjska

Septembar obeležen je sukobom u severnom delu Kosova, u mestu Banjska kada je jedinicu kosovske policije napala tada nepoznata naoružana grupa. 

Foto: Tanjug/ Photo/Marjan Vucetic, file

U pucnjavi ubijen je jedan albanski policajac i tri napadača, koji su kasnije identfikovani kao Srbi.

Usledile su brojne reakcije i osude međunarodnih, kosovskih i albanskih zvaničnika.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se novinarima na konferenciji, gde je rekao da su u pitanju bili ljudi sa Kosova koji su se, kako je rekao, "pobunili protiv Kurtijevog terora“.

Predsednica Kosova Vjosa Osmani odlučila je da ponedeljak, 25. septembar, proglasi Danom žalosti, povodom pogibije policajca Afrima Bunjakua na severu Kosova, dok je Vlada Srbije proglasila na vanrednoj sednici 27. septembar 2023. godine za Dan žalosti "povodom tragičnih događaja na Kosovu i Metohiji".

Krajem iste nedelje oglasio se i punomoćnik potpredsednika Srpske liste Milana Radoičića, advokat Goran Petronijević koji je pročitao pismo tj. izjavu Radoičića koji je naveo da je zajedno sa sunarodnicima došao u Banjsku na Kosovo kako bi ohrabrio srpski narod u pružanju otpora teroru režima Aljbina Kurtija. 

Dodao je i da o tome nisu bile obaveštene vlasti u Beogradu

Radoičić je naveo da je podneo ostavku na mesto potpredsednika Srpske liste. 

Prve najave izbora 

Nakon višemesečnih zahteva za održavanje izbora, vlast najavljuje da je spremna da ispuni ovaj zahtev. 

Deo opozicije je 11. septembra formalno zatražio od predsednika Srbije Aleksandra Vučića da vanredni parlamentarni i beogradski izbori budu održani do kraja godine.

Vučić je izjavio da je prihvatio ideju opozicije i da je vlast spremna da izbori mogu da budu i 17. Decembra.

Deo opozicije ubrzo potpisuje zajednički sporazum "Dogovor za pobedu" koji podrazumeva saradnju na obezbeđivanju slobodnih, fer i ravnopravnih izbora, a opozicija u njemu tvrdi da postizanje ovog dogovora "vodi do izborne pobede".

Tunel do depoa Višeg suda u Podgorici

Neobičan događaj desio se u Crnoj Gori kada je otkriven tunel koji je vodio od stana obližnje zgrade do depoa Višeg suda u Podgorici.

Tajni tunel prokopan do depoa su slučajno otkrile dve službenice tokom popisa deponovanih predmeta koji su obavljale tokom noći.

Jedna je osetila je strujanje hladnog vazduha i potom su obe iza jedne vitrine našle u zidu otvor tunela koji izgleda kao da je građen duže vreme.

Dodeljeno obezbeđenje inspektorima iz slučaja Jovanjica

Inspektor Dušan Mitić Foto: Srđan Ilić

Direkcija policije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), na osnovu izjava i na insistiranje inspektora Slobodana Milenkovića i Dušana Mitića koji su otkrili plantažu na Jovanjici, donela je odluku kojom im privremeno dodeljuje policijsko obezbeđenje Specijalne antiterorističke jedinice, do okončanja bezbednosne procene njihove ugroženosti, saopštio je MUP u septembru.

Parada ponosa

Održana je Parada ponosa, a više hiljada učesnika Prajd šetnje napravili su krug kroz centralne gradske ulice.

Kolonu je predvodio veliki transparent "Nismo ni blizu", što je ujedno i slogan ovogodišnjeg Beograd Prajda, kao i kamion sa razglasom sa kog je puštana muzika.

Parada ponosa u Beogradu, foto: Srđan Ilić

Okupilo više od 10.000 ljudi i da je ova Parada bila najmasovnija do sada, kažu organizatori.

Nedelja ponosa 2024. najavljena je za period od 2. do 8. septembra iduće godine.

Sukob u Nagorno-Karabahu 

Azerbejdžan je pokrenuo vojnu operaciju u Nagorno-Karabahu, nazvavši je "antiterorističkim merama lokalne prirode" za obnavljanje ustavnog poretka u regionu. 

Jerevan je ove akcije okarakterisao kao agresiju, rekavši da u Nagorno-Karabahu nema jermenskih jedinica.

Dan kasnije, uz posredovanje ruskih mirovnih snaga, postignut je sporazum o prekidu vatre, a među uslovima primirja je istaknuto razoružanje jermenskih formacija.

U aprilu 2023. azerbejdžanski graničari su uspostavili kontrolni punkt na granici sa Jermenijom koji se pojavio na početku puta u koridoru Lačin koji vodi do Stepanakerta. Pojava kontrolnog punkta u Bakuu je objašnjena nelegalnim korišćenjem puta za Stepanakert od strane jermenske strane i bezbednosnim pretnjama.

Izvor: Insajder