Opozicija kritikuje rebalans budžeta Grada Beograda: "Protočni bojler za isplate firmama bliskih vlasti"
Rebalans gradskog budžeta jedna je od tačaka današnje sednice Skupštine grada Beograda. Rebalans gradske kase za ovu godinu stiže samo dva i po meseca posle usvajanja budžeta Grada, 1. jula. Opozicija ocenjuje da je gradski budžet "protočni bojler za isplate firmama bliskih vlasti".
Ako bude usvojen predloženi rebalans, gradska kasa će raspolagati sa 202,2 milijardi dinara.
"Ovaj rebalans radimo pre svega zato što imamo povećanje prihoda u budžetu Grada za 6,1 odsto pa će budžet iznositi 202,2 milijarde dinara. To povećanje će pre svega otići u javni prevoz i novi ugovor o javno - privatnom partnerstvu sa privatnim prevoznicima ", rekao je predsednik Gradske skupštine Nikola Nikodijević.
Deo novca će, najavio je, biti potrošen za revitalizaciju i izgradnju saobraćajnica i puteva.
Sa druge strane, opoziciona Stranka slobode i pravde (SSP) tvrdi da ono o čemu se danas odlučuje nije rebalans budžeta, "već dokaz kako se pune džepovi Zvonka Veselinovića i drugih ljudi i firmi bliskih režimu".
Na konferenciji za medije uoči sednice Skupštine grada, predsednica beogradskog SSP-a Mila Popović pokazala je papir "koji dokazuje da su privatni prevoznici, uključujući i prevoznike povezane sa Zvonkom Veselinovićem, dobili 1,2 milijarde evra naših para kako bi nastavili da se šire na račun GSP-a koji je ova vlast upropastila".
"Vožnja takvim prevozom postala je rizik po život i toga smo svedoci svakog dana u Beogradu. Aleksandar Šapić, umesto da traži vanredni tehnički pregled svih vozila, to ne čini već godinama, i time pokazuje da mu je zarada privatnika bitnija od građana Beograda“, rekla je, pored ostalog, Mila Popović.
Ona je navela i da iz budžeta - koji je gotovo dvostruko veći od onog iz 2012. godine - velike infrastrukturne projekte ne finansira Grad, već Republika.
"Ono što je gore od toga jeste što svi ti projekti postoje samo na bilbordima, jer ova vlast nije u stanju ni da ih započne, a kada ih i započne - ne završava ih", kaže predsednica SSP-a u Beogradu.
Kao primere navodi Fabriku za preradu otpadnih voda u Velikom selu, Dečju bolnicu Tiršova 2 koja je trebalo da bude završena pre dve godine, kanalizaciju u Krnjači koja je obećana pre pet godina, Bulevar patrijarha Pavla koji se čeka već šest godina, Glavnu autobusku stanicu koja posle sedam godina dobija asfalt i obeležene perone, ali ne i zgradu, "a jedino što se menja jeste cena, pa je tako rekordno poskupeo projekat uništavanja Kalenić pijace za četiri miliona evra".
Odbornik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miloš Pavlović, koji je takođe održao konferenciju za medije u Skupštini grada, precizirao je da rebalans budžeta predviđa 20 miliona evra za rekonstrukciju Kalenić pijace i 17 miliona evra za modernizaciju saobraćajne opreme dok je, istovremeno, "predviđeno nula dinara za Prokop, izgradnju škola i domova zdravlja".
Napominje i da rebalans povećava budžetski deficit za 4,7 milijardi dinara, kao i da će nedostatak novca u budžetu gradska vlast nadoknaditi povećanjem lokalnih administrativnih taksi "za neverovatnih 20 odsto".
"Budžet, kakav će biti donet rebalansom, može da posluži kao optužnica nekom tužiocu protiv gradonačelnika Aleksandra Šapića", smatra Miloš Pavlović.
Uoči sednice, direktor Centra za lokalnu samoupravu Nikola Jovanović ocenio je da rebalans budžeta Beograda "pokazuje dubinu krize u kojoj se nalazi prestonica" i "ne ukazuje ni na jedan sistemski način na koji bi se rešili problemi u glavnom gradu".
"Rupe u tekućem poslovanju Beograda, na koje smo ukazali već prilikom usvajanja prvog budžeta u julu, ogledaju se u daljem povećanju budžetskog deficita koji sada dostiže preko sedam milijardi dinara", napominje Nikola Jovanović.
Osim, kako je naveo u pisanom saopštenju, većeg zaduživanja, "rupe u budžetu se krpe i kroz povećanje svih naknada, kao i većim zahvatom poreza na imovinu, koji sada iznosi preko 20 milijardi dinara".
"To znači da će građani finansirati deficit kroz veće račune i poreze", objašnjava direktor Centra za lokalnu sampupravu.
Kada je reč o troškovima, najveće stavke su "rekordna" plaćanja prevoznicima i rashodi za zaposlene.
"To što se gradonačelnik hvalio novim autobusima privatnika koje ćemo mi građani platiti kroz budžet, znači manje sredstava za škole, domove zdravlja, vodovodnu, kanalizacionu i putnu mrežu", napominje Nikola Jovanović.
Podsetimo, budžet za ovu godinu usvojen je tek 1. jula, prvih šest meseci ove godine Grad je bio na privremenom finansiranju, a vodio ga je Privremeni organ.
Sve najnovije informacije o današnjoj sednici Skupštine grada Beograda u našem blogu uživo.
Izvor: Insajder