Olakšice za kupovinu stana - daleko od realnih mogućnosti mladih (VIDEO)
Uz zvižduke i buku studenata koji su u sredu, 11. decembra, protestovali ispred Predsedništva, predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je olakšice za kupovinu prvog stana za mlade. Iako se procenat učešća za stan od prvobitne predsednikove najave menjao više puta – prema poslednjoj njegovoj najavi - učešće za kupovinu stana će, umesto 20 odsto, biti samo jedan odsto vrednosti stana. I dok predstavnici vlasti naglašavaju da takav program ne postoji nigde u svetu, organizacije mladih i stručnjaci ocenjuju da ima mnogo prepreka, te da ovaj program ne rešava sistemske probleme.
Olakšice za kupovinu prvog stana trebalo bi da se odnose na mlade od 20 do 35 godina. Međutim, postavlja se pitanje koja je mlada osoba, zapravo, kreditno sposobna.
“Mi u ovom trenutku imamo podatke da 45 odsto mladih u Srbiji nema nikakva primanja. Kada pitamo mlade koliko im novca treba za neki pristojan život, oni kažu oko 130 hiljada ili preko 130 hiljada dinara, dok nam podaci pokazuju da svega devet odsto mladih u Srbiji ima takvu platu. Znači, samim tim, dolazimo do toga da ne možemo da govorimo o stambenom osamostaljivanju u trenutku kada ekonomsko osamostaljivanje i ekonomska situacija mladih i njihov položaj nisu sistemski regulisani", navela je za Insajder menadžerka programa u Krovnoj organizaciji mladih Srbije (KOMS) Gordana Adamov.
Za nekadašnjeg guvernera Narodne banke Dejana Šoškića takva najava je politička propaganda jer, kaže, otkriva suštinsko neznanje predlagača o stvarnosti.
"Ako država hoće da popravi neku situaciju na tržištu stanova, pre svega bi trebalo da se bavi time da cene nekretnina nisu toliko visoke. One su u Srbiji, posebno u Beogradu, na nivou nekih, da kažemo, mnogo razvijenih zemalja, članica Evropske unije. Postoje načini da se beneficirano stanuje u situaciji kada su, recimo, rente u nekim velikim gradovima visoke, ali to vidim da nije jednostavno deo ovih naših predloga. Kod nas se predlozi generalno daju ad hoc, kao da se odjednom sada nekome može javiti nekakva genijalna ideja, bez da zna o tome išta ili da je konsultovao dobra svetska iskustva. Na žalost, to je samo nešto što još potvrđuje jedno opšte uverenje o tome kako funkcionišu institucije u našoj zemlji", naveo je za Insajder profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Dejan Šoškić.
Slične mere postoje i u drugim zemljama u svetu. Međutim, kako za Insajder precizira Aleksandar Opsenica, građevinski inženjer i direktor Međunarodne konferencije i sajma nekretnina REBEC, one se odnose na iznajmljivanje, a ne na kupovinu stana. Prema njegovom mišljenju, takva mera ima više prepreka, među kojima je i određivanje lokacije sa pristojnom infrastrukturom, ali i predviđenim novcem iz budžeta da se to izgradi.
“Ako se ponovi broj lokacija na kojima se to gradi, ima smisla razmišljati o fabrici stanova. Na taj način je moguće da se utiče na cenu izvođenja. Kad cena izvođenja siđe, kad se broj takvih jedinica pojavi na tržištu koje nisu preko proseka, a samo da se razumemo, prosek u Beogradu je 2200 - 2250 evra. Ovo što je sada objavljeno, čini mi se da je to prvenstveno za Srbiju van Beograda, Novog Sada i Niša, da ne idemo dalje, a ako je i za Beograd, to će biti prigradska naselja, gde mladi bračni parovi onda, iako nađu jedinicu, otvaraju priču gde su škole, gde su obdaništa, gde je zdravstvena zaštita, gde je kulturni život, gde je sportski život“, napominje Aleksandar Opsenica.
Sa druge strane, predsedniku Srbije je, čini se - sve jasno, jer najavljuje donošenje Zakona o garantnoj šemi, a tek posle toga obezbeđivanje para za tu meru.
Novinarka Insajdera Bojana Stojanović