Za neregistrovane trotinete od sutra kazne, nalepnice ima samo 1,5 odsto vozila (VIDEO)

U subotu 15. juna ističe rok do kojeg bi vlasnici električnih trotineta trebalo da registruju svoja vozila. Šta ako to nisu učinili ili uopšte ne mogu da učine samo su neka od zbunjujućih pitanja u vezi s ovom zakonskom obavezom.

Električni trotinet Foto: Pixabay

Imate električni trotinet, a nemate registracijsku nalepnicu? Niste jedini. Zapravo – u većini ste. Za nešto više od dva meseca koliko su vlasnici trotineta imali da registruju vozila, ovo je učinilo svega oko 1,5 odsto njih. Od procenjenih 250.000, nalepnice, po podacima Agencije za bezbednost saobraćaja ima tek 3.450 trotineta

Najviše je izdato u Beogradu što je i očekivano oko 1.300. Oko 1.000 u Novom Sadu, nešto više od 300 u Nišu i Kragujevcu. U ostalim gradovima znatno manje budući da tamo cirkuliše i manji broj trotineta.

I po svemu sudeći za to nisu krivi jedino neodgovorni vlasnici. Samu registraciju otežala je činjenica da se izdavanje nalepnica zakazuje, a da brojevi telefona  mesta nisu javno objavljeni; da svako prijemno mesto ima svoje radno vreme, lokacije za registraciju, recimo u Beogradu, većinom se nalaze na obodu grada, a u nekim mestima u Srbiji ni ne postoje. A policija od sutra može početi i da kažnjava.

„Nalepnica koju trotineti dobijaju je trajna, ne mora se obnavljati svake godine. U slučaju da se izgubi, može se podeniti zahtev za dobijanje nove nalepnice. Više je od 150 mesta u Republici Srbiji gde se može registrovati trotinet, Agencija je ovlastila sva ta mesta. Sve informacije se nalaze na sajtu Agencije za bezbednost saobraćaja. Nakon 15. juna stekli su se svi uslovi da kolege iz Uprave saobraćajne policije mogu krenuti da sankcionišu, mogu krenuti u represivne mere“, kaže Veljko Ćurčić iz Agencije za bezbednost saobraćaja.

Saobraćjana nalepnica za trotinet, foto: Službeni glasnik

Za registraciju, potrebna je tehnička dokumentacija, koja se dobija uz kupovinu trotineta. Ukoliko je vlasnik nema, karakteristike će biti utvrđene tehničkim pregledom na mestu na kome se izdaju i nalepnice. Prilaže se i očitana lična karta, izjava propisana pravilnikom na propisanom obrascu i dokaz u uplaćenoj naknadi za izdavanje nalepnice. 

Za neke modele ni tehnička dokumentacija nije dovoljna, jer su se našli u prodaji iako je bilo poznato da ne mogu da se registruju budući da ne odgovaraju propisanim standardima za trotinete, na šta su upozorili iz udruženja potrošača „Efektiva“. I nakon tog upozorenja, trgovci su nastavili da prodaju takve dvotočkaše. Time su, kako iz Udruženja kažu, potrošače doveli u zabludu i načinili im materijalnu štetu

„Potrošači koji su kupili trotinet nakon što je zakon stupio na snagu i nisu bili prethodno obavešteni, imaju pravo da raskinu ugovor, imaju pravo da zatraže od prodavca povrat novca i trotineta. Zakon jasno predviđa period od dve godine od dana kupovine. Videćemo koliko će trgovci to prihvatiti bez suda, bez krivičnog gonjenja, i koliko je zapravo građana kupilo trotinet nakon što je zakon stupio na snagu. Verujem da to nije veliki broj, ali znam da ih ima, kaže Dejan Gavrilović iz udruženja „Efektiva“.

I najvažnije - od sutra, električni trotineti će po zakonu biti ravnopravni učesnici u saobraćaju, kao automobilI, pa će za neregistrovana vozila slediti novčane kazne u visini 10.000 dinara.

Izvor: Insajder