Novinari – igre sa granicama (VIDEO)

Novinaru Romanu Perli, koji kritikuje vlast u Rusiji, zabranjen je ulazak u Srbiju. To nije prvi put da se pojedinim ruskim novinarima zabranjuje ulazak u zemlju dok, sa druge strane, Srbija nije usamljena u zabranama te vrste. Obrazloženja su različita, a neretko, imaju veze sa mogućim ugrožavanjem bezbednosti, bez objašnjenja čije.

Novinari, ilustracija, foto: Srđan Ilić

Srbija je zabranila ulazak u zemlju rusko – izraelskom novinaru Romanu Perli, koji je u subotu vraćen sa beogradskog aerodroma. Kako tvrdi, uz obrazloženje da bi njegov boravak predstavljao bezbednosni rizik. Kada je prošli put bio u Beogradu, priveden je kada je njegov sagovornik razvio ukrajinsku zastavu nedaleko od ruske ambasade. Na pitanje Insajdera šta je razlog da mu se sada zabrani ulazak u zemlju, MUP ne odgovora.


Iako ima novinara koji rade za interesne krugove, vlast ili opoziciju neke zemlje - većina, koja se trudi da bude profesionalna i slobodna, trpi posledice. Zbog toga su, često, i nemušta obrazloženja nadležnih kada se novinarima zabranjuje ulazak u pojedine države.

"Normalno da to nije normalno i normalno da su ta priopćenja nemušta, jer kako mogu biti i ove razumne priopćenja kad zabranjuju novinarima da uđu u neku zemlju. Politiziraju rad novinara i novinarki i naravno da, evo vi ste sad sami rekli, obrazloženje je da oni ugrožavaju bezbjednost, sigurnost, rekli bi mi ovdje. Mislim koga, kako, na koji način, postoji li dokazi da su ti ljudi, ne znam, naoružani, da su uključeni u nekakvu terorističku organizaciju,“ rekla je za Insajder Maja Sever predsednica Evropske federacije novinara. 

Nekim novinarima zabranjivan je ulazak na Kosovo i Metohiju, a zbog slučaja novinarke RTS-a Svetlane Vukmirović koja, uz nelogična objašnjenja, već tri godine ne može na Kosovo, slučaj je otvorio i ombudsman u Prištini. Iz te kancelarije nije odgovoreno na Insajderovo pitanje dokle se stiglo u rešavanju tog slučaja.

"Dakle, ta situacija se koristi i upoznata sam sa slučajem kolegice sa RTS-a također, ta situacija se koristi upravo u političke svrhe. Nekada mi se iz moje novinarske perspektive čini da samo pišemo i tako, ali onda u jednom trenutku sve se to negde sabere. Ipak se sve nekoga jednom pita. Bez obzira na to koliko je iskrena želja vaših vlasti za pristupne pregovore, za ulazak u Evropsku uniju, ali ipak jednom u životu će se sve te stvari zbrojiti,“ kaže za Insajder, Maja Sever predsednica Evropske federacije novinara.

Poznat je i slučaj zabrane ulaska u Srbiju ruskoj novinarki Nataši Tiškevič prošle godine. Iste godine zabranjen je ulazak u Hrvatsku novinaru iz Republike Srpske Danijelu Simiću. 

Više slučajeva zabrane ulaska novinarima iz različitih zemalja u Rusiju i Ukrajinu bilo je proteklih godina. Posebna mera koju je doneo rat jeste zabrana rada pojedinim ruskim medijima u Evropskoj uniji dok je, sa druge strane, Rusija zabranila rad većini zapadnih medija u toj zemlji. 

Ovog proleća, izraelski Parlament doneo je zakon kojim se privremeno zabranjuju strane medijske kuće - označene kao pretnja po nacionalnu bezbednost. I dok je naziv jedne od najznačajnijih međunarodnih novinarskih organizacija "Reporteri bez granica“, granice su očigledno postavljene i da ih ne bi prelazili novinari, za koje neke države procene da nemaju pravo da rade svoj posao.

Izvor: Insajder