Nova topionica u Boru – stari problemi sa zagađenim vazduhom (VIDEO)

Foto: Insajder

Rekonstruisana topionica Kompanije "Ziđin“ trebalo bi da proizvede više bakra, zlata i srebra, a sve to u skladu sa ekološkim standardima Evropske unije.

Iz Kompanije navode da je u sisteme za zaštitu životne sredine uloženo 100 miliona dolara. Ipak, otkako je topionica puštena u rad 1. marta, građani Bora udišu lošiji vazduh.  

Kreator aplikacije za merenje zagađenja vazduha "xEco“ Dejan Lekić smatra da nema sumnje da je rad nove topionice bez sumnje povezan sa povećanjem zagađenja. 

"Svakako je to zagađenje koje smo zabeležili kao jednu epizodu prekoračenja srednjih časovnih vrednosti koncentracija sumpor-dioksida u vazduhu posledica otvaranja topionice. Zašto to kažem, pa zato što u vreme kada topionica nije radila, nismo imali nijedno prekoračenje“, kaže Lekić.

Merni aparati Agencije za zaštitu životne sredine izmerili su 18. aprila koncentraciju sumpor-dioksida u vazduhu od 600 do 700 mikrograma po metru kubnom, što je gotovo dvostruko više od dozvoljene količine. 

Na pitanje Markera da li je nadležna inspekcija izlazila na teren, Ministarstvo zdravlja nam nije odgovorilo. 

Kineska kompanija je 2020. već kažnjena sa milion dinara zbog zagađenja vazduha, ali je Bor i dalje jedan od najzagađenijih gradova u Srbiji. Prema poslednjem izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine, Bor je tokom 2020. godine bio opasan po zdravlje 25 dana.

"Veliki problem u Boru predstavljaju koncentracije arsena i teških metala u suspendovanim česticama. Recimo u Boru 2021. kada je poslednji izveštaj Agencije za zaštitu životne sredine izdat, na stanici jednoj u Boru je izmerena koncentracija arsena u suspendovanim česticama čak 46 puta iznad ciljane vrednosti propisane zakonom“, ističe Lekić. Ljubica Vučkovič iz Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) dodaje da je poseban problem što zagađenost vazduha štetan po zdravlje ljudi nije definisan Krivičnim zakonikom. "Ono što je tek tragično jeste da Krivičnim zakonikom nemate propisano krivično delo koje je u vezi sa opasnošću po zdravlje ljudi, zagađenje životne sredine, pa primera radi da postoji najteži stav, kada usled zagađenja životne sredine dolazi do opasnosti po zdravlje ljudi, izreći će se kazna ta i ta. Dakle vi ovde nemate mehanizam krivičnog prava koji bi izvršioca krivičnog dela sprečio da ovu radnju ponavlja“, objašnjava Vučković.

"Ziđin“ je do sada više puta osuđivan i za kršenje Zakona o rudarstvu i geološkim istaživanjima, a Vučković ističe da male kazne za kršenje zakona ohrabruju "Ziđin“ da nastavi sa istom praksom.

"Suđenja za privredne prestupe u kojima imamo nesuvislo niske kazne, u kojima se kontinuirano "Ziđinu“ od stane privrednog suda u Zaječaru izriču kazne ispod zakonskog minimuma, to znači da ako je zakonski minimum od milion i po do tri miliona dinara, oni im izreknu prvo 350.000 pa povećaju, oni nisu dostigli ni zakonski minimum nakon 7-8 presuda. to stvarno znači da vi podstičete zagađivača da krši zakon i toliko mu jasnu poruku šaljete“, smatra Vučković.

Prema poslednjem izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine, Bor je tokom 2020. godine bio opasan po zdravlje 25 dana. 

Ipak, iz kompanije "Ziđin“ ističu da proizvodnja u novoj topionici u prvi plan stavlja zaštitu životne sredine, i da će nebo iznad Bora biti čisto, ali ne preciziraju kada.

Izvor: Insajder